• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Těhotenský test, druhy testů, co znamená, je-li pozitivní a kdy si jej dělat?

těhotenský test

Mešká vám menstruace, máte pocit tlaku v podbřišku, trápí vás nevolnost nebo vyšší citlivost na pachy či chutě? Jde vše o typické projevy těhotenství, ale jen podle nich se řídit určitě není třeba. Větší jistotu vám ovšem dá těhotenský test.

Těhotenské testy mají přitom již poměrně dlouhou historii, byť ne v této podobě. Injekční test má historii již od roku 1927, klasický test na doma od roku 1977. Jaké druhy testů dnes existují, jak fungují, kdy si těhotenský test dělat a co dělat, je-li pozitivní? Odpovědi na všechny tyto otázky, ale nejen ty, se dozvíte v dalších řádcích.

Těhotenský test, jak funguje a jak jej vybrat

Pod pojmem těhotenský test se myslí test určený k potvrzení těhotenství. Potvrzení těhotenství může probíhat rozborem krve nebo moči, v obou případech je potvrzujícím faktorem hladina hCG hormonu typického pro úvod těhotenství.

Nejvíce dostupné a používané jsou z testy moči:

  • ty fungují na jednoduchém principu odběru vzorku moči, který se prostřednictvím testu dostane do kontaktu se specifickými protilátkami
  • standardně testy používají více druhů protilátek, přičemž v první linii jsou ty, které jsou méně citlivé na přítomnost choriového gonadotropinu
  • pro zvýšení spolehlivosti obsahuje test i druhou linii protilátek na hCG hormon s vyšší citlivostí, které se nacházejí ve druhé vrstvě
  • výsledek z testu je patrný do několika minut a pokud je v moči hormonu dostatek, tak se oblasti s protilátkami viditelně barevně odliší

Při výběru testu z moči si můžete vybrat podle způsobu provedení, ale také podle určení a detailnosti výsledků. Kromě standardních testů naleznete v lékárně i extra citlivé testy určené pro včasné testování a použitelné již 4 dny před menstruací, testy s určením konkrétního týdne těhotenství i testy pro zjištění pohlaví dítěte.

Jaká je přesnost a citlivost a kdy si test dělat

Spolehlivost testu závisí na mechanicky správném provedení testování, na přesnosti a citlivosti na hCG hormon a na době provedení testu. Pokud jde o parametr citlivosti, vyšší citlivost testu určuje, jak nízké hladiny hormonu v moči test zachytí. Pokud tedy chcete vědět o těhotenství co nejdříve, hledejte testy s citlivostí nad 10 IU.

Tyto testy dokáží rozpoznat těhotenství již 4 dny před očekávanou menstruací, tedy 8 až 10 dní po ovulaci ve středu cyklu. Důležitá je však i jejich přesnost, která je na úrovni 99 %, ale pouze při správném provedení testu a při jeho správném načasování.

Třetím důležitým faktorem je doba, kdy si těhotenský test dělat. Kromě časového hlediska je důležité sledovat také menstruaci a těhotenský test má obvykle nejvyšší přesnost 1. den po vynechání menstruačního krvácení. Pokud jste již tento čas nevystihli, pak je dobré si test provést tehdy, objeví-li se u vás první příznaky těhotenství.

Standardní těhotenský test z moči si naopak není třeba dělat příliš brzy, například již 24 hodin po nechráněném styku. Stejně tak to nemá smysl ani týden před očekávanou menstruací, kdy ještě nedošlo k uhnízdění vajíčka na děloze.

Nejčastější druhy testů a jejich charakteristika

Pokud jde o běžně dostupné těhotenské testy z moči, které naleznete v lékárně, v nabídce jsou 4 druhy testů, které se odlišují způsobem použití a odečítání výsledku.

Zde je jejich krátká charakteristika a způsob použití:

Proužkový těhotenský test: Tento test, známý je jeden z nejjednodušších a nejdostupnějších typů těhotenských testů. Nejprve do čisté nádoby nalijete moč v předepsaném množství a poté do ní vložíte testovací proužek po určenou hranici na pár vteřin. Ten necháte vysušit a objeví-li se na testu dva proužky, znamená to těhotenství.

Tyčinkový těhotenský test: Pro někoho může být mechanicky jednodušší vykonatelný tyčinkový test. Ten se skládá z vrchní části určené k držení a spodní, kde jsou látky citlivé na hCG hormon. Během močení stačí test podržet tak, aby byla testovací plocha pod proudem moči a do 5 minut počkat na počet viditelně zbarvených čárek.

Kazetový těhotenský test: Tento test se odlišuje způsobem použití i manipulací s močí. Nejprve je třeba odebrat vzorek moči do nádoby. Potom otevřete kazetu s testovacími látkami a do ní nanesete určený počet kapek pomocí přibaleného kapátka. Test obsahuje kontrolní čárku a poté čárku pro potvrzení pozitivity.

Digitální těhotenský test: Nejmodernější verzí testu je digitální, který může fungovat podobně, jako tyčinkový, ale také jako kazetový. Test tedy obsahuje buď část určenou k proudu moči nebo část, do které se moč z odebraného vzorku nakape. Jeho výhodou je rychlost výsledku do 1 až 3 minut a jeho snadné na digitálním displeji.

Co dělat, pokud je test pozitivní a může být falešný?

Přestože přesnost testů se udává na hranici 99 % a mechanismus jejich účinku v detekci specifického hCG hormonu dávají vysokou spolehlivost, může se stát, že test bude nejen pozitivní či negativní, ale i falešně pozitivní a falešně negativní.

Pokud jde o výsledek testu, ten může být takový:

  • reálně pozitivní, což znamená, že žena je skutečně těhotná, čemuž by měly odpovídat i ostatní příznaky, pro jistotu je třeba jít na vyšetření krve
  • reálně negativní, kdy test nedetekoval dostatečnou hladinu hCG, ale v tomto případě je třeba jej zopakovat, pokud jsou přítomny příznaky těhotenství
  • falešně pozitivní, například při užívání hormonálních léků, během menopauzy, po nedávném těhotenství či vlivem onemocnění vaječníků
  • falešně negativní, pokud si žena udělala test brzy, pokud nebyl dostatek moči, nešlo-li o ranní moč nebo došlo k nesprávné manipulaci s ní

Falešně negativní nebo falešně pozitivní test souvisí nejčastěji s nesprávným načasováním, obvykle příliš brzy po ovulaci. Je proto lepší test zopakovat buď druhý den nebo o několik dní později, případně 1. den poté, co vám zpožděná menstruace. Pro potvrzení výsledku můžete zkusit domácí těhotenský test z krve.

Jak podpořit otěhotnění u žen a spermiogenezi u mužů

Pokud vám vyšel test neúspěšně, nepropadejte panice. Existuje více možností, opatření a prostředků, jak podpořit plodnost vás i plodnost vašeho partnera.

Zde je přehled těch, které jsou ověřené a efektivní:

Omezení alkoholu a kouření: Pro zdraví, včetně sexuálního, jsou negativním faktorem alkohol i kouření. U mužů mají velmi negativní vliv na tvorbu a zrání spermií a speciálně na kvalitu erekce a potenci. U žen zase narušují menstruační cyklus a proces ovulace, což může způsobit problém s uhnízděním vajíčka.

Zlepšení jídelníčku: Látky škodlivé pro plodnost se nacházejí také ve fast food jídlech, polotovarech, přesolených či smažených potravinách. Naopak do jídelníčku je třeba zařadit více zeleniny, ovoce, ryb, celozrnných potravin, mořských plodů a ořechů či semínek, v případě žen je důležitá i sója, která obsahuje fytoestrogeny.

Fyzická aktivita a sport: Pozitivním vlivem pro obě pohlaví z pohledu plodnosti i sexuálního zdraví a výkonu je fyzická aktivita. Ať už půjde o chůzi, běh, brusle, plavání nebo jiný druh sportu, tak podpoříte potenci nejlépe. Speciální mužům se doporučují silová cvičení a sprinty, které stimulují hladinu testosteronu.

Dostatek odpočinku a spánku: Kromě fyzické aktivity je důležitý i odpočinek a to zejména pro jeho pozitivní vliv proti stresu. Ten vytváří hormon kortizol narušující hladinu estrogenu a testosteronu, které jsou důležité pro ženskou a mužskou plodnost. Pozitivním faktorem je také spánek, který prospívá spermiogenezi i na zrání vajíček.

Pravidelný pohlavní styk: Chcete-li otěhotnět, je nechráněný pohlavní styk během plodných dnů, tedy zhruba ve středu menstruačního cyklu, nenahraditelný. Obecně však platí, že aktivní sexuální život zlepšuje pohlavní zdraví i funkci pohlavní soustavy. U mužů pak podporuje tvorbu a zrání nových spermií.

Hormonální léky i teplo: Negativní vliv na otěhotnění u žen může mít užívání některých léků s vlivem na hormonální soustavu nebo takových, které přímo obsahují hormony. U žen je třeba počítat is vlivem antikoncepce a to i několik měsíců po jejím vysazení. Muži by se měli vyhýbat přehřívání varlat.

Bylinky: Pozitivní účinky na plodnost, u mužů i na erekci a potenci, u žen na zdravou ovulaci, mají některé bylinky. Ty obsahují přírodní stimulanty a látky podporující testosteron či estrogen. Pro muže jsou nejlepší bylinné čaje z Kotvičníku nebo Sabalovy pánve, pro ženy doporučujeme z Ašvagandy, Řeřichy nebo Ženšenu.

Doplňky výživy: Na podporu plodnosti, ať už jde o spermiogenezi mužů nebo zrání vajíček žen, existují speciální přípravky v podobě doplňků výživy. Jedná se o perorální pilulky nebo kapsle, které jsou dostupné volně a obsahují rostlinné extrakty s vitamíny či minerály. Jejich užívání je na denní bázi a může být také dlouhodobé.

Nejčastější dotazy o těhotenských testech a jejich používání

Problematika těhotenských testů je komplexní a široká, čemuž odpovídá i živá diskuse o jejich používání a funkci na internetových fórech a v online diskusích.

Nejčastěji řešená jsou tato témata, dotazy a dotazy:

Může výsledky testu ovlivnit užívání léků?

Ano samozřejmě, přičemž jde především o léky obsahující hormony nebo ty, které na hormonální hladinu ovlivňují. Do první skupiny patří léky určené na podporu plodnosti ve formě injekcí a na recept, do druhé například diuretika nebo antihistaminika. Naopak, obecně na hladinu hCG hormonu nemají vliv antibiotika.

Co všechno ještě může způsobit zpoždění menstruace?

Kromě samotného těhotenství může být za zpožděním menstruačního krvácení, což je typický příznak těhotenství, i řada jiných událostí a faktorů. Jde například o diety a hladovění zpomalující metabolismus, zmiňované léky, kouření, psychické faktory a stres, dlouhodobě vyšší fyzická námaha nebo změny ve spánkovém režimu.

Kdy je nejlepší doba k provedení těhotenského testu?

Pokud jde o čas během dne, test by se měl provádět z ranní moči, která má obvykle vyšší koncentraci hormonu hCG, díky čemuž bude test přesnější i při nižší citlivosti na tento hormon. Testy určené pro včasnou detekci můžete provést již 4 dny před očekávanou menstruací, standardní těhotenské testy v 1. den jejího zpoždění.

Jak jsou tyto testy spolehlivé a jak často jsou falešné?

Spolehlivost těhotenských testů je na úrovni až 99 %, ale důležitá je citlivost na hladinu hCG hormonu, správné provedení testu a ideální doba pro jeho provedení. Pokud dodržíte technický postup, použijete citlivější test se zachycením hladiny hCG již od 10 UI a provedete jej ve správný čas, pak jsou falešné výsledky jen výjimečné.

Co dělat, když výsledku testu nevěřím? Třeba jít za lékařem?

Pokud máte pocit, že test je falešně pozitivní či falešně negativní, je dobré jej zopakovat. V závislosti na tom, kdy jste ho dělali, zkuste opakování po 24 nebo 48 hodinách, případně první den zpoždění menstruačního krvácení. Pokud i přesto máte pocit, že výsledek testu neodpovídá realitě, je třeba jít za lékařem na krevní testy.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Pokud chcete zlepšit svou šanci na otěhotnění, měli byste se zaměřit na komplexní přípravky určené právě k podpoře ovulace, menstruace, hormonů a zrání vajíček. Většinou se jedná o volně dostupné pilulky či kapsle bez předpisu lékaře.

Jejich účinek je založen na těchto oblastech vlivu:

  • podpora hormonální rovnováhy a to zejména přes bylinné extrakty, které mají vliv na přirozenou tvorbu a regulaci pohlavních hormonů
  • zvýšení libida a sexuálního apetitu u mužů i žen, obvykle kombinací afrodiziak rostlinného původu s aminokyselinami pro lepší krevní oběh
  • podpora tvorby a zrání spermií a zrání vajíček, ať už přes podpůrné extrakty nebo i přes k tomu určené vitamíny a minerály
  • speciálně u žen zlepšení pravidelnosti, průběhu a zdraví menstruačního cyklu i ovulace, což zvyšuje šance na úspěšné oplodnění vajíčka

Co se týče dalších charakteristik, doplňky jsou laboratorně testovány, ověřeny ze strany Úřadu veřejného zdravotnictví a díky přírodnímu složení není jejich užívání spojeno s rizikem vážnějších vedlejších účinků či kontraindikací. Podstatné je také to, že se mohou dávkovat na denní bázi a to i více měsíců, což podpoří intenzitu jejich účinků.

eJoy® Fertility na podporu plodnosti pro ženy i muže

Příkladem účinného, složením kvalitního a zaměřením unikátního doplňku na podporu plodnosti mužů i žen jsou speciální perorální tobolky eJoy® Fertility.

Tento 100% přírodní doplněk je složen z rostlinných extraktů Kotvičníku, Ašvagandy, Řeřichy a Ženšenu, které jsou doplněny o exkluzivní koenzym Q10, minerály zinek a selen a aminokyselinu L-Karnitin. To vše v nadprůměrně kvalitní koncentraci.

Široké složení přináší také komplexní účinky a to:

  • stimulace hormonů estrogen u žen a testosteron u mužů
  • podpora hormonální rovnováhy a sexuálního apetitu obou pohlaví
  • speciálně pro ženy podpora menstruačního cyklu a ovulace
  • u mužů speciálně i podpora potence a kvality erekce
  • přirozená stimulace proces spermiogeneze a zrání spermií
  • podpora zrání vajíček a zvýšení šance na otěhotnění

Zásadní výhodou eJoy® Fertility je možnost použití jak pro ženy, tak pro muže, složení i účinky jsou v tomto ohledu na trhu unikátní. Jedná se přitom o volně prodejný a volně dostupný doplněk, který lze koupit bez vyšetření i bez receptu či předpisu od lékaře, není třeba nikam chodit, vše vyřídíte z domova přes oficiální eshop.

Dávkování je jednoduché a to v rozmezí 2 až 4 kapslí denně, které stačí zapít vodou a spolknout. Přípravek prošel ověřením ze strany Úřadu veřejného zdravotnictví a jeho užívání může být dlouhodobé, přičemž je bez nežádoucích účinků.

Zkušeností žen s těhotenskými testy a jejich používáním

Těhotenský test je skvělým pomocníkem pro domácí použití, chce-li žena rychle a bez další asistence zjistit, zda je po posledním pohlavním styku těhotná.

Téměř všechny volně dostupné běžné těhotenské testy fungují na shodném principu, tedy na prokázání přítomnosti specifického hCG hormonu. Většina testů funguje na vzorku moči, ale koupit se dají i takové, které zjišťují hormon hCG v kapce krve.

Samotný mechanismus účinku testů je jednoduchý, na výběr pak existuje podle způsobu odběru a vyhodnocení vzorku více druhů. Každý má své přednosti a nedostatky a spolehlivost testu závisí na správně zvolené citlivosti, mechanicky správném testování a vhodné době, čili po ovulaci nebo po zpoždění menstruace.

V případě porušení výše uvedených zásad může být test falešně pozitivní i falešně negativní, pro potvrzení je proto ideální zajít za lékařem pro komplexní vyšetření. Co se ale týká plodnosti, tu umíte podpořit i přímo z pohodlí domova.

Ideální kombinací je změna životosprávy, omezení negativních vlivů, zlepšení jídelníčku a podpora přírodní cestou bylin, vitamínů a minerálů. V tomto ohledu je na trhu unikátní produkt eJoy® Fertility určený pro muže i ženy, který je dostupný volně, má podobu kapslí a pomůže na plodnost i celkově sexuální zdraví.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě