• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Vaječníky, jejich funkce u ženy, kde se nacházejí a co může způsobit jejich bolest?

ženské vaječníky

Jednou z nejdůležitějších částí pohlavní soustavy žen jsou vaječníky. Jedná se o párový orgán uložený v pánvi, který je propojen vejcovody s dělohou a má význam pro plodnost, neboť právě zde dozrávaná vajíčka, ženské pohlavní buňky.

Většina žen pochopitelně neřeší jejich význam, funkci nebo vliv a to až do momentu, kdy nenastanou jejich bolesti, problémy s nimi nebo nějaká onemocnění. Totéž platí i tehdy, je-li jejím cílem otěhotnět, čehož funkční vaječníky jsou nezbytným předpokladem. Proto je třeba vědět, jak podpořit jejich zdravý stav a jak zlepšit jejich funkčnost.

Co jsou vaječníky a jaké mají funkce a význam

Vaječníky, odborně označené jako ovariální žlázy, jsou párový orgán ženského reprodukčního systému. Umístěny jsou v pánevní dutině na obou stranách dělohy.

Vaječník je tvarem mandlovitý orgán přibližně ve velikosti olivy. Nachází se v ploché prohlubni pobřišnice a rozměrově jde o mimořádně malý orgán, ale svým významem nenahraditelný. Jeho velikost se může během života měnit, mladá žena jej má dlouhý do 3 cm a široký do 1 cm o hmotnosti do 10 gramů. Později se však zvětší.

Z každého vaječníku vychází vejcovod, který jej připojuje na dělohu a ve kterém se během ovulace zachytí vajíčko uvolněné z vaječníku. Vnitřní výstelka vaječníku je v mládí hladká, ale s každou další ovulací se postupně více a více zjizvuje.

Vaječníky jsou anatomicky složeny z vnější vrstvy, kůry, a vnitřní vrstvy, dřeně. Kůra obsahuje folikuly, což jsou malé váčky obsahující ještě nezralá vajíčka. Během cyklu jeden nebo více folikulů dozrává a uvolňuje zralé vajíčko procesem ovulace. V obou vaječnících se nachází asi 300 až 400 folikulů, které se mění na zralá vajíčka.

Kromě zrání vajíček produkují vaječníky ženské pohlavní hormony a to estrogen a progesteron, v menším množství i androgeny, což tvoří hormonální rovnováhu. Po ovulaci se v nich tvoří progesteron nezbytný pro úvodní fáze těhotenství.

Bolest a příznaky vaječníků před, v i po menopauze

S funkcí vaječníků, zejména během ovulace, čili uvolňování zralého vajíčka, souvisí také množství jevů, vnějších příznaků, změn nebo nějakých symptomů.

Některé jsou přirozené a souvisejí s funkcí vaječníků, jiné mohou znamenat zdravotní problém, negativní změnu stavu a onemocnění. Existují také projevy související s životním obdobím, ať už před menopauzou, v menopauze nebo i po menopauze.

Zde jsou nejčastější příznaky související s vaječníky:

  • bolesti v oblasti vaječníků, které mohou být ve středu menstruačního cyklu způsobeny ovulací, ale mimo něj je třeba počítat se zánětem či cystami
  • obecné bolesti a to celkově v oblasti pánve, podbřišku, bocích nebo na kříži, mohou mít podobu ostré, tupé, táhlé i bodavé bolesti
  • nepravidelnost menstruačního cyklu, příliš silná nebo příliš slabá menstruace, bolesti nebo tlak během menstruace, ale také její úplné vynechávání
  • pocit tlaku v pánvi a mírnější bolesti během pohlavního styku, častější močení, pocit plnosti v břiše, celková nevolnost as ní spojená únava

S vaječníky mohou souviset i některé projevy, které na první pohled nemají nic společného s pohlavní soustavou. Může jít o změny tělesné hmotnosti, akné, vypadávání vlasů, nafouknutí břicha, nechutenství k jídlu nebo nadměrná chuť k jídlu, podrážděnost či návaly horka. Tyto souvisí obvykle s nerovnováhou hladiny hormonů.

Jaká onemocnění a zdravotní problémy jsou s nimi spojeny

Pokud jde o některé projevy zmiňované výše, může jít i o příznaky onemocnění vaječníků nebo nějakých zdravotních problémů. Některé jsou také závažnějšího charakteru, na rozdíl od běžných infekcí a zánětů. Důležité je proto nic nepodceňovat.

Zde je přehled nejčastějších spolu s jejich příznaky:

Zánět vaječníků: Asi nejčastějším onemocněním vaječníků u žen bez ohledu na věk je zánět. Obvykle vzniká na infekčním podkladu a má bakteriální charakter, přičemž se projevuje bolestmi břicha a pánve, neobvyklým vaginálním výtokem, abnormálním krvácením, teplotou a častějším močením. Po diagnostice se léčí antibiotiky.

Cysty na vaječnících: Dalším poměrně častým gynekologickým onemocněním vaječníků jsou cysty. Jedná se o tekutinou naplněné váčky, které se mohou vytvořit na vaječnících, přičemž většina z nich není problémová a nezpůsobuje žádné příznaky. Pokud se však již objeví, jedná se o bolesti v pánevní oblasti, bolest během pohlavního styku a nadýmání.

Zkroucení vaječníků: Bolestmi s prudkou intenzitou, bolestmi břicha, nevolností nebo až zvracením se projevuje zkroucení neboli torze vaječníků. Typicky se jedná o záležitost pouze na jedné straně pánve, kdy se vaječník zkroutí a dochází k přerušení jeho krevního zásobení. Jedná se o akutní stav vyžadující okamžité ošetření.

Syndrom polycistických ovarií: Mnohem vážnějším problémem je syndrom polycistických vaječníků. Ten je charakterizován nadměrnou produkcí androgenů, což jsou mužské hormony. Onemocnění se projevuje nepravidelným menstruačním cyklem, nadměrným růstem vlasů, akné, nadváhou a někdy i úplnou absencí krvácení.

Endometrióza: S vaječníky souvisí i endometrióza, onemocnění dělohy, kdy dochází k přerůstání endometria, čili vnitřní výstelky dělohy, mimo její přirozenou oblast. To s sebou přináší nejčastější bolesti během menstruace a v oblasti pánve, ale především ohrožení plodnosti. Postihuje do 10% žen a většinou je dědičné

Rakovina vaječníků: Zřejmě nejzávažnějším onemocněním, které může vaječníky postihnout, je výskyt nádoru v nich. Ten může být nezhoubný, ale také zhoubný, přičemž v tomto případě jde o život ohrožující stav. V prvních stádiích je přitom rakovina bez příznaků, později se objeví únava, hubnutí, narušení ovulace a na závěr i jejich bolesti.

Jak zlepšit plodnost a podpořit funkci vaječníků

Chcete-li otěhotnět a zlepšit svou plodnost pro budoucnost, nezbytným předpokladem toho je udržování zdravého stavu vaječníků i celé pohlavní soustavy. K tomu je třeba omezit všechny negativní faktory a vyzvednout naopak ty pozitivní.

Podpora by měla být o kombinaci těchto možností:

Zdravý jídelníček: Jídelníček podporující plodnost a funkci vaječníků musí být bohatý na ovoce, sóju, zeleninu, ryby, celozrnné potraviny, ořechy, semínka a mořské plody. Cílem je zvýšit příjem bílkovin, zdravých omega-3 tuků, vitamínů B a D, minerálů zinek a selen a fytoestrogenů podporujících hormonální rovnováhu.

Vyhýbání se škodlivým látkám: To, čemu se naopak je třeba co nejvíce vyhýbat, jsou toxické a škodlivé látky. Z potravin omezte co nejvíce trans-tuky, jídla s vysokým obsahem solí a cukrů, z nápojů si dávejte pozor na nadměrný příjem kofeinu a alkoholu. Pokud kouříte, snažte se s tím přestat, ohrožuje to ženskou plodnost i těhotenství.

Pravidelné prohlídky u lékaře: Absolutně nezbytným opatřením pro podporu zdraví a funkce vaječníků a celé pohlavní soustavy jsou pravidelné návštěvy gynekologa. Ženy ve věku do 40 let by je měly absolvovat na roční bázi, v případě vyššího věku nebo jsou-li přítomny dědičné faktory pro onemocnění vaječníků, i dvakrát ročně.

Pohyb a fyzická aktivita: Udržování aktivního životního stylu může pomoci regulovat hormony a podporovat zdravou hmotnost, která je nezbytná pro menstruaci i ovulaci. K tomu jsou ideálním prostředkem pohyb a sport, například chůze, běh, brusle, plavání, tenis nebo také tanec. Jako doplněk můžete přidat zumbu a pilates.

Omezení stresu a více spánku: Z pohledu fungování pohlavní soustavy má velký vliv stres, který narušuje hormonální rovnováhu a to včetně hormonů zodpovědných za plodnost. Třeba ho proto co nejvíce eliminovat, na druhou stranu, pozitivně působí kvalitní a zdravý spánek, který by měl mít alespoň 7 hodin bez přerušení.

Aktivní sexuální život: Pro sexuální apetit, pravidelnou menstruaci i vitalitu má nepostradatelnou roli aktivní sexuální život. Pokud chce žena otěhotnět, nejdůležitější je mít nechráněný pohlavní styk během plodných dnů, což je obvykle uprostřed menstruačního cyklu. Díky tomu může dojít k oplodnění vajíček spermiemi.

Bylinky: Nejen potraviny, ale také byliny obsahují fytoestrogeny a rostlinné látky důležité pro ženskou pohlavní soustavu, včetně plodnosti či vaječníků. Jejich účinky umíte využít v podobě čajů, například z Vitexu, Archangeliky, Jetele, Řeřichy, Kotvičníku nebo Ašvagandy. Pomohou vám is dosažením hormonální rovnováhy.

Přírodní doplňky: Účinnou a přirozenou podporou zdraví a funkce vaječníků spolu s podporou plodnosti jsou i výživové doplňky se 100% přírodním složením. Jedná se o přípravky v podobě tablet či kapslí, které obsahují i výše zmíněné byliny a jejich cílem je podpora hormonální rovnováhy i ovulace pro ženy. Dostupné jsou volně.

Nejčastější dotazy o vaječnících a jejich funkci

Zdraví pohlavní soustavy, včetně vaječníků, je předmětem i několika internetových diskusí a debat. Ať už se jedná o jejich funkce, příznaky s nimi spojené, vyšetření nebo i preventivní podporu. Otázek, podnětů nebo dotazů je mnoho.

K těm, které se řeší zřejmě nejvíce, patří zejména:

Jaké jsou nejčastější symptomy a problémy s vaječníky?

Nejvíce trápí ženy bolesti v oblasti vaječníků a pánve, které mohou indikovat běžný zánět, jakož i výskyt cyst či endometriózu. Právě tyto zdravotní problémy jsou nejčastější a mohou přijít bez ohledu na věk, v mnoha případech jsou za tím dědičné faktory. Pokud jde o další časté projevy, patří sem nepravidelnost menstruace a pocit tlaku.

Ovlivňuje jejich zdraví užívání antikoncepce?

Ano, může tomu tak být, ale závisí to i na jiných faktorech. Hlavním účinkem hormonálních antikoncepčních tablet je potlačení ovulace, čehož se dosahuje prostřednictvím hormonů, které imitují těhotenství v těle, čímž zabrání uvolnění vajíčka z vaječníku. To má samozřejmě vliv i na vaječníky a to i po vysazení antikoncepce.

Mají na jejich funkci vliv také věk nebo menopauza?

Ano a to výrazný, včetně vlivu na ženskou plodnost. Během nejvíce reprodukčního období od puberty do 40. roku mají vaječníky nejvyšší funkční kapacitu, naopak po tomto věku začíná jejich funkce klesat. Nejvíce to je vidět v menopauze, kdy vaječníky přestávají uvolňovat vajíčka a následuje i ukončení menstruačního cyklu.

Jak často je třeba chodit na prohlídky a co zahrnují?

Na gynekologické prohlídky by měly chodit ženy už od puberty a skončit by to nemělo ani po menopauze. Ideální je absolvovat je alespoň jednou ročně, pro rizikové skupiny i vícekrát. Jejich součástí je anamnéza a zjišťování průběhu menstruace, fyziologické vyšetření prsů a genitálií a vyšetření děložního čípku a vaječníků.

Dá se preventivně podpořit zdraví a funkce vaječníků?

Ano, stejně jako v případě jiných oblastí zdraví, i při tom pohlavním je nejdůležitější právě prevence, včetně preventivní podpory plodnosti. Nejlepší je spojit zdravější jídelníček s dostatkem ryb, ovoce, zeleniny, ořechů, semínek a tofu se zlepšením životního stylu, dostatkem pohybu a spánku a omezením stresu, alkoholu a kouření.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Jednou z možností, jak preventivně, ale i aktuální, podpořit vaječníky, pohlavní soustavu a ženskou plodnost, jsou přípravky v podobě tablet či kapslí. Jedná se o volně prodejné výživové doplňky obsahující čistě přírodní a pro organismus přirozené látky.

Co se týče jejich složení a charakteristik, platí toto:

  • základem jsou obvykle rostlinné extrakty bylin podporujících hormony a hormonální rovnováhu, například jako jsou Řeřicha, Ašvaganda či Vitex
  • ty jsou doplněny o vitamíny skupiny B, C, D nebo E, minerály typu zinek, železo a selen, aminokyseliny nebo omega-3 zdravé mastné kyseliny
  • jedná se o přípravky, které jsou dostupné bez vyšetření u lékaře, bez receptu nebo předpisu a současně jsou certifikovány Úřadem veřejného zdravotnictví
  • jejich užívání je možné dlouhodobě a na denní bázi, díky přirozenému složení je obvykle bez vážnějších vedlejších a nežádoucích účinků

Pokud jde o působení a konkrétní účinky, čím je složení doplňku komplexnější, tím bude širší i to, na jaké oblasti bude pozitivně ovlivňovat. Standardně je to na hladinu hormonů estrogen, na všeobecnou hormonální rovnováhu a na zrání vajíček. Ty kvalitnější přípravky však pomáhají také s menstruací a sexuálním apetitem.

eJoy® Fertility na podporu plodnosti a vaječníků

Jedním z nejlepších doplňků s vlivem na podporu plodnosti, ale také zdraví vaječníků, celé pohlavní soustavy a na hormonální rovnováhu, je eJoy® Fertility.

Jedná se o přípravek se 100% přírodními látkami ve složení, který pomáhá komplexně ženám s plodností i sexuálním životem. Podporuje hladinu hormonů, pomáhá k zrání vajíček, zvyšuje libido a podporuje zdravou ovulaci a menstruační cyklus.

Jedná se o důsledek komplexního a kvalitního složení:

  • základem jsou rostlinné extrakty Ašvagandy, Řeřichy a Ženšenu
  • ty jsou doplněny o extrakt Kotvičníka vhodného i pro muže
  • exkluzivní je obsah koenzymu Q10 pro zrání ženských vajíček
  • na podporu plodnosti obsahuje doplněk aminokyselinu L-Karnitin
  • neméně důležitý je i obsah minerálů zinek a selen
  • právě díky nim podporuje eJoy® Fertility i spermiogenezi

Kromě žen mohou takto koncentrované a prospěšné složení využít i muži, kteří touží po zlepšení tvorby a zdraví spermií a chtějí zároveň přirozeně podpořit svoji potenci. Doplněk byl laboratorně testován a prošel schválením Úřadem veřejného zdravotnictví SR. Je bezpečný pro používání, nemá nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Zásadní výhodou je také komplexnost působení na celý pohlavní systém a všechny jeho funkce nezbytné pro plodnost. Užívání může být i více měsíců, stačí 2 až 4 kapsle denně zapít vodou. Více informací získáte na oficiálním webu značky.

Zkušeností žen s vaječníky, jejich bolestí a fungováním

Vaječníky jsou z pohledu ženské soustavy nejvíce rizikovým orgánem pro běžné problémy, ať už se jedná o záněty, infekce, cysty nebo bolesti. Tomu by měla odpovídat také péče o ně, včetně pravidelných gynekologických prohlídek kvůli prevenci.

Neméně důležité je snažit se o co nejzdravější životosprávu s důrazem na potraviny, které obsahují ve vyšším množství fytoestrogeny, vitamíny B a D či minerály zinek a selen. Jedná se zejména o ryby, sóju, zeleninu, ovoce, ořechy nebo semínka. Na druhou stranu, omezit je třeba kyselé potraviny, alkohol, cigarety, kořeněná jídla a fast food jídla.

Chcete-li podpořit svou plodnost dlouhodobě, dbejte na pohyb, spánek a aktivní sexuální život a vyhýbejte se stresu zhoršujícímu hormonální rovnováhu.

Naopak, na její podporu as pozitivním vlivem na reprodukční zdraví a plodnost, můžete zkusit i bylinky, například Ašvagandu, Damiánu, Ženšen či Řeřichu. Pokud byste je chtěli využívat naplno, vyplatí se sáhnout po doplňcích s jejich extrakty.

Přípravek eJoy® Fertility splní všechny podmínky pro účinnou podporu funkce vaječníků a celé pohlavní soustavy, včetně plodnosti. Jeho plusem jsou účinky i na menstruaci a její průběh a viditelně pozitivní vliv i na mužskou spermiogenezi. Doplněk lze užívat i dlouhodobě více měsíců a je bez závažnějších vedlejších účinků.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě