• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Chlamydie

sexuální přenosné nemoci

Chlamydie jsou bakterie, které napadají lidi i zvířata, ale právě v souvislosti s člověkem se o nich mluví nejvíc. Za tímto pojmem je třeba hledat poměrně známou a jednu z nejvíce rozšířených sexuálně přenosných nemocí a to u mužů iu žen.

U většiny nemocných probíhá infekce chlamydiemi bez příznaků, ale pokud se již objeví, mohou se podle pohlaví mírně lišit. Samotný zánět, který chlamydie způsobí, lze o sobě vědět zejména přes bolest. Jak probíhá přenos, jaké příznaky chlamydie mají, jaká je inkubační doba, kdy hrozí neplodnost a co zahrnuje léčba? Na tohle všechno si odpovíme.

Chlamydie u mužů a žen

Chlamydie jsou v podstatě bakterie, které jsou sice nejvíce spojeny s pohlavně přenosnými onemocněními, ale mohou napadnout i jiné orgány, například plíce a oči.

Máme-li však na myslí právě zmiňovaný přenos pohlavním stykem, za tímto onemocněním je parazit Chlamydia trachomatis. Ten způsobuje chlamydiovou infekci, která patří k nejvíce rozšířeným na světě. Postihuje urogenitální trakt a to zejména u mladých lidí ve věku od 15 do 30 let, kteří žijí aktivním a nevázaným sexuálním životem.

U mužů a žen může infekce způsobit i toto:

 • pokud se nakazí muž, nejčastěji dochází k postižení močové trubice, kde se vytvoří infekce a zánět as tím související potíže a bolesti při močení.
 • u žen dochází spíše k bolestem v oblasti podbřišku a k výskytu poševního výtoku, ale v řadě případů probíhá infekce i bezpříznakově
 • chlamydie mohou při postupu infekce v organismu napadnout i jiné tkáně, standardně jde o dýchací cesty, klouby a pohybový aparát a nervový systém

Pochopitelně nejvíce nebezpečným stavem je ohrožení plodnosti. To se týká zejména žen, kdy se nedostatečně léčená infekce chlamydiemi postupně šíří přes děložní čípek až do vejcovodů. Výsledkem může být i jejich trvalá neprůchodnost.

Dobrou zprávou však je, že chlamydie lze léčit poměrně úspěšně a v zásadě jednoduše. Podle toho, zda se jedná o akutní nebo chronickou infekci, se nasadí antibiotika na 2 až 8 týdnů. Pokud se žena chlamydiemi nakazí v těhotenství, je léčba ještě důležitější. V opačném případě hrozí přenos na novorozence a nastávají těžké záněty spojivek.

Příznaky a projevy chlamydií

Přestože asymptotický průběh chlamydiové infekce může být iv polovině případů, pokud se již symptomy objeví, jsou obvykle nepřehlédnutelné a je jich několik.

U mužů a žen se mohou některé příznaky lišit:

Výtok z pochvy: Typickým projevem chlymydiové infekce u žen je výtok z pochvy. Tento výtok je bílý až mléčný, obvykle je hustší a má standardně hlenovitou konzistenci. V případě většího rozšíření infekce jej doprovází i zápach.

Výtok z močové trouby: Co se týče mužů, v jejich případě je výtok z močové trubice, přičemž i v tomto případě jde o bělavý a také částečně zapáchající výtok. Stejně jako u žen se jedná o jeden z prvotních a nejvíce typických symptomů infekce.

Častější močení: Společným příznakem chlamydiové infekce u mužů i žen jsou problémy s močením, konkrétně častější nutkání na močení a častější močení obecně. Speciálně u mužů se může častěji močení objevovat v noci.

Bolesti při močení: Pocit pálení, řezání a svědění při močení je typickým projevem chlamydií u mužů i u žen. Zmíněné symptomy mohou mít méně intenzivní i akutní charakter, u žen může být bolestivé močení i dlouhodobější.

Bolesti při pohlavním styku: Vzhledem k většímu rozšíření infekce u žen dochází u nich ik bolestem během pohlavního styku, které jsou lokalizovány v místech za stydkou sponou. Objevit se někdy může i krvácení po pohlavním styku.

Jiné bolesti: Kromě dvou zmíněných bolestí se speciálně u mužů mohou v souvislosti s chlamydiovou infekcí objevit bolesti varlat a speciální u žen zase bolesti v podbřišku. Právě toto pobolívání je charakteristické pro zánět.

Zarudnutí a puchýře: Jak u mužů, tak u žen, provázejí infekce a záněty zarudnutí sliznic a okolí. Speciálně u žen se však mohou v důsledku chlamydiové infekce objevit i menší puchýřky na zevních genitáliích.

Ostatní symptomy: Pokud se infekce rozšíří dále, postiženy mohou být i některé jiné orgány a tkáně as tím souvisí i další příznaky. Dochází k bolestem kloubů, k zánětům spojivek, zánětům děložního čípku u žen a ke krvácení z pochvy.

Přenos,  inkubační doba a průběh

Diagnostika chlamydiové infekce je na základě zmíněných příznaků, v případě formy bez symptomů se provádí stěr ze sliznic a test na protilátky.

Podle toho, o jaký typ chlamydiové infekce se jedná, může být inkubační doba až 4 týdny, v případě formy Chlamydia trachomatis se uvádí období od 1 do 3 týdnů. Nejčastěji se nakazí mladší lidé ve věku od 15 do 30 let, kteří žijí sexuálně aktivním životem a často střídají partnery, s nimiž mají nechráněný pohlavní styk.

Přenos infekce bývá více cestami, zejména:

 • nejčastějším způsobem přenosu chlamydiové infekce je pohlavní styk, bakterie se přenášejí při vaginálním, orálním a také při análním styku
 • během porodu je možný přenos z matky na dítě a to přes porodní cesty, nejčastěji dochází k nakažení přes nosohltan nebo oční spojivky
 • přenos může být i přímým kontaktem přes ložní prádlo, utěrky, ručníky nebo přes povrchy, možné je nakažení i kapénkovou cestou

To, zda jste se nakazili, zjistíte spolehlivě pouze u lékaře přes stěr ze sliznice. U mužů se provádí výtěr z močové trouby, u žen z děložního hrdla. K nepřímým důkazům infekce patří test na zjištění množství imunoglobulinů v krvi typických pro chlamydie.

V případě postupu infekce dále je napadena nejen močová nebo pohlavní soustava, ale stejně tak i pohybový aparát, konkrétně klouby. V některých případech dochází k rozšíření chlamydiového zánětu do očních spojivek, což se projeví řezáním a pálením v očich. Následkem tohoto zánětu může dojít i ke zjizvení víčka nebo rohovky.

Co se týče průběhu onemocnění, ten je následující:

 • nakažení probíhá nejčastěji nechráněným pohlavním stykem, pokud je infekce s příznaky, ty se obvykle objeví do 7 až 21 dnů od nakažení
 • chlamydie proniknou přes močovou trubku dál, u mužů se dostanou až k varlatům au žen postupně přes děložní hrdlo dále k vejcovodům
 • neléčená a nesprávně léčená infekce je rizikem u mužů i žen z pohledu neplodnosti, u žen může způsobit dlouhodobé změny menstruace

Odpovědi na otázky z internetových fór a diskusí

Jelikož je chlamydiová infekce jednou z nejvíce rozšířených sexuálně přenosných chorob, lze na online fórech nalézt velké množství dotazů na toto téma.

Zde jsou nejčastější dotazy z internetových diskusí:

Existuje způsob, jak doma zjistit, jestli nemám chlamydie?

Ano, existuje, ale týká se pouze žen. Jedná se o samotest, který je určen pro diagnostiku vaginální infekce a jehož cílem je rozlišit, zda se jedná o bakteriální nebo kvasinkovou infekci. Test se provádí stěrem v pohodlí domova a má více než 90% přesnost.

Jaká je šance, že chlamydiovou infekci ani nezpozoruji?

Podle statistik velké a to platí jak v případě žen, tak v případě mužů. Čísla říkají, že u mužů je asymptotických až 80 % všech infekcí chlamydiemi, u žen je to o něco méně, ale stále polovina případů, případně jen s mírným průběhem.

Ovlivňuje chlamydiová infekce plodnost? Pokud ano, jak?

Ano, při neléčení nebo nedostatečném přeléčení může dojít k ohrožení plodnosti. Infekce se totiž rozšiřuje z močové trubice dále, u mužů do varlat au žen do dělohy a vejcovodů. U žen hrozí mimoděložní těhotenství.

Můžu udělat na podporu léčby něco i sám doma?

Jelikož odborná léčba probíhá hlavně přes antibiotika, domácí recepty jsou určeny spíše k obecné podpoře imunity. Za tímto účelem se využívají enzymatické volně dostupné léky, případně doplňky výživy s vitaminy nebo betaglukany.

Léčba chlamydií doma i u lékaře

Co se týče léčby, jelikož se jedná o bakteriální infekci, hlavním prostředkem je nasazení antibiotik. Bez lékaře a sami doma chlamydiovou infekci nevyléčíte.

Léčba chlamydiové infekce zahrnuje následující:

Antibiotika

Hlavním a standardním způsobem léčby chlamydiové infekce jsou antibiotika. Ty se podávají 2 až 3 týdny v případě akutní infekce nebo 6 až 8 týdnů v případě chronické. Antibiotika se podávají samostatně nebo se kombinuje více druhů. Nejvíce se používají tři druhy a to makrolidy, tetracykliny a fluorované chinolony.

Přeléčení partnera

Vzhledem k tomu, že chlamydiová infekce je velmi infekční, je třeba přeléčit nejen toho, kdo ji má aktuálně v akutní či chronické fázi, ale také jeho okolí. Týká se to sexuálního partnera, ale v případě, je-li jich více, tak všech sexuálních partnerů. I v jejich případě je základem diagnostika a pokud se infekce potvrdí, tak antibiotika.

Oční kapky

Vzhledem k tomu, že při přímém kontaktu se může infekce dostat i do oblasti očí, musí být součástí léčby i aplikace speciálních očních kapek. Ty mají jednak protizánětlivé, ale i antibiotické a zklidňující účinky. Zmírní bolest, svědění, pálení a řezání očí a mohou zamezit komplikacím spojeným se spojivkami i rohovkou.

Režimová opatření

Součástí léčby doma je sexuální zdrženlivost, zvýšení hygieny, zvláště pokud jde o ruce, ručníky, ložní prádlo a spodní prádlo a podpora imunity. Omezit proto je třeba alkohol, který imunitu oslabuje, naopak, doporučuje se více ovoce a zeleniny, které ji posilují. Při častějším močení pomáhají i brusinky a speciální čaje.

💡Prevence a jak podpořit zdravý sexuální život

Tak jako i v případě jiných sexuálně přenosných onemocnění, i v tomto případě je nejlepší prevencí používání kondomů, neboli bariérové ​​antikoncepce.

Vyvarovat se třeba i nechráněného pohlavního styku s náhodnými známostmi a to platí jak pro muže, tak pro ženy. Důležité je také podporovat zdravé fungování imunity, která zlepšuje odolnost organizmu. Dbát je třeba i celkově na sexuální zdraví.

Speciálně doporučuji podpůrné přípravky mužům:

 • tyto jsou určeny pro komplexní podporu sexuálního zdraví
 • mají vliv i na výkonnost mužů, zejména pokud jde o potenci
 • kromě erekce mohou podporovat také plodnost a sexuální apetit
 • jsou dostupné bez vyšetření u lékaře nebo bez předpisu
 • jejich užívání je snadné, mají formu tablet nebo kapslí
 • dávkování může být každý den i dlouhodobě více měsíců

Osobně jsem zkusil několik značek takových preparátů, přičemž všechny byly založeny na přírodním složení. Jejich účinky se lišily podle konkrétního typu, ale dodnes jsem zůstal věrný už jen jediné značce a to eJoy®, která je na našem trhu od roku 2016.

Čím jsi mě tento výrobce získal? Zejména tradicí, ověřeným složením s důrazem na afrodiziaka a aminokyseliny, ale také možností flexibilního užívání. Navíc, nějaký ten rok má výrobce v nabídce i nový produkt eJoy® LONG se zaměřením na prodloužení výkonu v posteli. Chcete-li podpořit sexuální zdraví, toto je správná cesta!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě