• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Co je hormonální nerovnováha, co ji způsobuje, jaké má příznaky a co její přírodní léčba?

ženské hormony

Hormonální nerovnováha je častým problémem mnoha žen. Mohou za to několik faktorů, zejména životní styl, znečištěné životní prostředí či nezdravá strava. Výsledkem je stav, který má vliv i na fyzické a psychické zdraví, nemluvě o sexuálním.

Nerovnováha pohlavních hormonů ovlivňuje několik oblastí, ať už jde o sexuální apetit, plodnost, menstruační cyklus, období před menstruací i menopauzu. Tento stav se projevuje různými příznaky a to i na kůži, imunitě, pohybovém aparátu či duševní vitalitě. Co to hormonální nerovnováha je, jaké má projevy a jak ji řešit?

Co je hormonální nerovnováha a které hormony jsou důležité

Hormonální nerovnováha je jev, kdy dochází k nedostatku některých důležitých pohlavních hormonů nebo naopak ke zvýšené hladině některých z nich. U mnoha žen jde o častý stav, který může mít vliv na fyzické i emocionální zdraví.

Nejčastěji se hormonální nerovnováha týká dvou pohlavních hormonů a to estrogenu a progesteronu. Ty ovlivňují menstruaci, plodnost a stejně tak i libido.

Zatímco estrogen pomáhá udržovat zdravé vaginální tkáně, kontroluje tělesný tuk a má vliv na náladu a energii žen, progesteron hraje velmi důležitou roli při připravování dělohy na těhotenství a udržuje hladinu estrogenu pod kontrolou. V těle žen je v menším množství i typický mužský hormon testosteron, který se tvoří ve vaječnících.

Pokud hladina těchto hormonů není vyvážená, může to způsobit řadu problémů. Nedostatek estrogenu a progesteronu může vést k suchosti pochvy, snížení sexuální touhy, ke zhoršení nálady, k riziku osteoporóze a také ke zhoršení plodnosti.

Vysoká hladina testosteronu zase může způsobit akné, nárůst ochlupení, hlubší hlas nebo problémy s menstruací. Důležité proto je, aby hladina všech hormonů v organismu žen byla v rovnováze a zároveň nebyla narušena jejich přirozená produkce. Pokud se hladiny estrogenu, progesteronu či testosteronu změní, dříve či později se to projeví.

Přibírání, akné a další projevy hormonální nerovnováhy

Hormonální nerovnováha může způsobit mnoho nepříjemných symptomů, které závisí na tom, zda došlo k poklesu nebo nadbytku některého z hormonů.

Hormony jako takové hrají klíčovou roli v mnoha aspektech ženského zdraví a to nejen přímo vlivem na pohlavní soustavu, menstruační cyklus nebo sexuální život, ale také na běžné fungování. Několik má také důležitou regulační funkci.

Zde jsou typické symptomy podle daného hormonu:

 • pokud hladina estrogenu v organismu ženy klesá, může to vést k ukládání tuku v oblasti břicha, stehen a boků, čili jde o přibývání na hmotnosti
 • pokud v těle narůstá hladina testosteronu, může to způsobit zvýšenou produkci mazu v kožních pórech, což zase vede ke vzniku zánětlivých akné
 • nedostatek estrogenu narušuje i menstruaci, pokud jsou hormony nevyvážené, může dojít k prodloužení a zkrácení cyklu nebo ik úplnému přerušení
 • hormonální nerovnováha může mít vliv i na duševní a emocionální vitalitu, časté změny nálad, nervozitu, nespavost nebo dlouhodobou únavu

Dalším důsledkem hormonální nerovnováhy může být zvýšená chuť do sladkostí a jiných nezdravých potravin, což může vést také k přibývání na váze. V sexuálním životě se projevuje poklesem libida, čili chuti na sex, ale také větší suchostí pochvy, horším prokrvením oblasti pánve a snížením nebo až ohrožením plodnosti.

Jaké má příčiny a které faktory na nerovnováhu působí

Hormonální nerovnováha je složitý stav, který může mít různé příčiny, stejně tak i faktory, které ovlivňují její délku či intenzitu. Některé z příčin jsou z kategorie životního stylu, zatímco jiné jsou buď přirozené nebo dány zdravotní stavem.

K nejčastějším příčinám nebo faktorům patří tyto:

Věk: Zásadním a častým faktorem, který může způsobit či zhoršit hormonální nerovnováhu u žen, je věk. S přibývajícími léty totiž dochází k přirozené změně hormonálního stavu organismu, zejména poklesu estrogenu. To se nejvíce projeví během menopauzy, ale stále více se s tímto jevem setkávají i ženy mnohem dříve a v plodném období.

Onemocnění pohlavní a hormonální soustavy: Hormonální nerovnováha může být způsobena i různými onemocněními pohlavní a hormonální soustavy. Mezi nejčastější příčiny patří polycystické vaječníky, endometrióza, hypertyreóza nebo hypotyreóza. Tato onemocnění mají vliv na hladiny více obecných hormonů.

Hormonální antikoncepce a léky: Antikoncepční pilulky či jiné formy hormonální antikoncepce mohou zasahovat do přirozeného cyklu ženských hormonů a narušit jejich hladinu i vzájemnou rovnováhu. Totéž platí i pro některé druhy léčiv, například kortikosteroidy, léky používané k léčbě rakoviny či antidepresiva.

Alkohol a kouření: Alkohol a kouření jsou na první pohled běžné zlozvyky, ale jejich vliv na zdraví je zásadní. To platí i pro hormonální nerovnováhu a obecně hladinu hormonů. V případě alkoholu je to patrné nejvíce, zvláště pokud jde o pokles estrogenu či progesteronu. Oba tyto faktory zároveň zhoršují sexuální život ohrožují plodnost.

Stres a nedostatek spánku: Stres a nedostatek spánku mohou mít vliv na hladinu hormonů a to z více příčin. Když je tělo vystaveno stresu, tvoří se kortizol, hormon, který může ovlivnit hladinu estrogenu a progesteronu. I nedostatek spánku ovlivňuje hladinu hormonů, jelikož spánek je důležitý pro jejich přirozenou produkci.

Nezdravý jídelníček a stravování: Stravovací návyky mohou mít negativní vliv nejen na hormonální rovnováhu u žen. Nadměrná konzumace potravin s vysokým obsahem cukru či nedravých trans-tuků naruší činnost hormonální soustavy a zároveň zpomaluje její funkce. Nezdravá strava také působí přímo proti hladině estrogenu.

Nejlepší léčba hormonální nerovnováhy? Ta přírodní

Pro ženy, které trpí hormonální nerovnováhou, jde o stav, který lze řešit pouze dlouhodobě, přirozeně a co nejvíce komplexními opatřeními. Existuje několik přirozených i přírodních možností a způsobů, jak regulovat tvorbu a rovnováhu hormonů.

Zmírnit hormonální nerovnováhu můžete takto:

Omezení rizikových faktorů: Jedním z nejdůležitějších kroků je omezení alkoholu, kouření a stresu. Alkohol a nikotin mohou mít výrazný vliv na hormony a jejich produkci, což může narušit celkovou hormonální rovnováhu v těle. Stres zase produkuje hladinu kortizolu a negativně ovlivňuje i sexuální apetit a potenci.

Změna hormonální antikoncepce: Hormonální antikoncepce může být u některých žen příčinou hormonální nerovnováhy a to proto, že některé látky v ní obsažené nemusí být individuálně kompatibilní s hormonální soustavou. Pomoci může změna na jiný typ hormonální antikoncepce nebo přechod na nehormonální metody.

Léčba hormonálních a pohlavních onemocnění: Hormonální nerovnováha může být způsobena i hormonálními a pohlavními onemocněními. Léčba těchto onemocnění je první a základní volbou, abyste dosáhli rovnováhy a správné hladiny estrogenu či progesteronu. Využívat se k tomu může i umělá injekční hormonální substituce.

Více fytoestrogenů v jídelníčku: Fytoestrogeny jsou rostlinné látky, které v těle účinkují jako estrogeny a to tím, že se váží na estrogenové receptory. Konzumace potravin bohatých na fytoestrogeny, jako jsou sója, ovesné vločky, slunečnicová semena, česnek, mrkev, celer nebo sušené ovoce, mohou pomáhat ke zlepšení hormonální rovnováhy.

Pravidelný pohyb a sportování: Pravidelný pohyb a sportování jsou důležité pro udržení hormonální rovnováhy. Fyzická aktivita může pomoci zlepšit metabolismus, krevní oběh a funkci endokrinního systému, který produkuje hormony. Zkombinujte kondiční i silový druh aktivity, na estrogen jsou výborné i sprinty, crossfit či HIIT trénink.

Zdravý spánek a odpočinek i během dne: Jedním z prostředků, který je také účinný při zlepšování hormonální rovnováhy, je zdravý spánek a odpočinek během dne. Nedostatek spánku může způsobit narušení produkce hormonů, stres zase způsobuje zvýšení hladiny kortizolu, který potlačuje estrogen. Oba tyto faktory je třeba eliminovat.

Bylinky a bylinkové čaje pro ženy: Najít rovnováhu v hormonálním systému může být pro ženy možné is využitím bylin, například v podobě čajů. Ty mají dlouhodobé a komplexní účinky na podporu reprodukčního zdraví, pohlavního systému i hladiny hormonů. Zkuste rostliny typu Ašvaganda, Damiána, Archangelika, Vitex či Třezalku.

Doplňky výživy: Doplňky výživy jsou užitečnými pomocníky při řešení hormonální nerovnováhy, ale také na podporu menstruačního cyklu, proti příznakům menopauzy či na zvýšení libida. Jsou založeny na přírodních extraktech rostlin doplněných o vitaminy a minerály prospěšné nejen pro tvorbu hormonů, ale i celkové zdraví.

Nejčastější dotazy o hormonální nerovnováze

Hormonální nerovnováha může mít negativní vliv na několik aspektů života žen, včetně menstruačního cyklu, nálady, kvality spánku a sexuálního života. V následujících řádcích se podíváme na nejčastější dotazy a otázky z diskusních příspěvků.

K tématům, která se na fórech řeší často, patří také:

Jakými testy se zjišťuje hladina hormonů v těle?

V současné době existuje několik způsobů, jak zjistit hladinu konkrétních hormonů a tedy i jejich možnou nerovnováhu. Mezi nejvíce používané patří laboratorní test z krve, který měří hladinu hormonů v krvi. Další způsoby zahrnují testy moči, stolice a slin, které však slouží buď k orientačnímu zjištění doma nebo k doplnění krevních testů.

Ovlivní hormonální nerovnováha i ženskou plodnost?

Ano, hormonální nerovnováha může mít vliv na plodnost ženy. Tento stav může způsobit výrazné problémy s ovulací, menstruací a tím pádem is oplodněním. Pokud má žena podezření na hormonální nerovnováhu a plánuje otěhotnět, měla by se poradit s lékařem, nechat si vyšetřit hladinu hormonů a podstoupit odbornou léčbu.

Jsou nějaké minerály nebo vitamíny, které mi pomohou?

Samozřejmě existují minerály a vitamíny, které mohou být užitečné při hormonální nerovnováze a pro její zlepšení. Z těch nejdůležitějších jde o vitamín D, vitamín B6, zinek, selen a hořčík. Jejich příjem z potravy nebo doplňků může napomoci nejen přirozené tvorbě a hladině hormonů, ale zlepšit i libido a zdraví pohlavní soustavy.

V čem spočívá hormonální léčba indikovaná lékařem?

Pokud bude váš stav natolik vážný, že bude vyžadovat hormonální léčbu, jejím cílem je doplnění látek podobných hormonům nebo přímo hormonů. Nejčastěji má formu tablet, náplastí, krémů nebo injekcí a obvykle obsahují syntetické verze hormonů, které se nacházejí v těle. Cílem léčby je upravit hladinu hormonů.

Projeví se hormonální nerovnováha i v sexuálním životě?

Ano, hormonální nerovnováha může mít vliv i na sexuální život ženy. Některé hormony, jako jsou například estrogen a progesteron, ovlivňují chuť na sex neboli libido, stejně tak i prokrvení pánve či přímo pochvy. Nedostatek těchto hormonů tak může způsobit sníženou sexuální touhu, suchost pochvy nebo potíže s dosahováním orgasmu.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Pro podporu hormonální rovnováhy jsou velmi dobré i čistě přírodní doplňky. Ty mají komplexní účinky a mohou být prospěšné zejména v období hormonálních změn, tedy například v menopauze nebo během PMS, ale pomáhají bez ohledu na věk.

Jejich účinky jsou ale mnohem komplexnější a zahrnují:

 • bylinné složky podporují nejen přirozenou hormonální rovnováhu, ale také zdraví ženské reprodukční soustavy a stimulují hladiny ženských hormonů
 • látky v nich také výrazně zlepšují sexuální touhu a energii, zejména v období menopauzy, přičemž účinně zmírňují i její negativní projevy
 • stejně tak přispívají k úlevě od bolesti během menstruace, regulují nepravidelné menstruační cykly a zmírňují i premenstruační syndrom
 • ve spojení s vitamíny a minerály mohou účinně pomoci při stresu, vnitřním napětí, depresi, na lepší regeneraci a na potlačení pocitů únavy

V jejich složení jsou koncentrovány extrakty bylin ve spojení s minerály a vitamíny, které podporují i zdraví pokožky, vlasů, nehtů a pleti. Na trhu existuje mnoho takových doplňků, ale ne všechny jsou stejně kvalitní. Jejich společnými vlastnostmi jsou dostupnost bez receptu, perorální forma tablet nebo kapslí a žádné vedlejší účinky.

eJoy® Femina speciálně pro ženy a pro hormonální rovnováhu

Mezi ověřené a kvalitní přírodní doplňky pro ženy využívající i účinné byliny na hormonální nerovnováhu as širším vlivem patří značka eJoy® Femina.

Výrobce je na trhu již více než 7 let a specializuje se na podpůrné doplňky jak pro muže, tak pro ženy. Ve složení tohoto produktu jsou extrakty bylin Damiána, Maca, Kotvičník a Ashwagandha, kterou doplněné minerálem zinkem a vitamíny E, B6 a C.

eJoy® Femina pro ženy přináší následující vlivy:

 • u žen nad 40 let účinně zmírňuje negativní projevy menopauzy
 • podporuje také sexuální touhu, energii a prožívání orgasmu
 • zlepšuje hormonální činnost a stimuluje zdravou hladinu hormonů
 • zmírňuje příznaky PMS, menstruační bolesti a zlepšuje i cyklus
 • pomáhá snižovat stres, zlepšuje kvalitu spánku a psychickou pohodu
 • podporuje i zdraví vlasů a nehtů a má vliv i proti únavě

eJoy® Femina se vyrábí ve formě kapslí, které se užívají perorálně. Pro optimální výsledky byste měla užívat 2 tablety denně, nejlépe po jídle. Jeho složení je zaměřeno na to, aby bylo k vašemu tělu šetrné a přirozené. Dávkování je možné i několik měsíců po sobě, což zvyšuje účinnost a podporu nejen zdravé hormonální rovnováhy.

Při nákupu není potřeba žádný lékařský předpis a ani vyšetření, vše umíte vyřídit a objednat přímo z pohodlí domova. Na oficiální webové stránce značky najdete i další informace o složení, účincích, testech a certifikaci ze strany ÚVZ SR.

Zhodnocení zkušeností žen s hormonální nerovnováhou

Hormonální nerovnováha může být v některých případech přirozenou součástí věku, ale může se objevit i jako důsledek špatných životních návyků či onemocnění.

V každém případě platí, že ji není dobré ignorovat a příznaky přijmout jako součást běžného života. Právě naopak, důležité je snažit se dosáhnout přirozené hladiny hormonů as tím související zdraví pohlavní soustavy i sexuálního života. Aby se tak stalo, je třeba zlepšit životní styl i omezit faktory, které hormonální nerovnováhu způsobují.

Důležitým pomocníkem je příroda a to přes účinné rostliny. K nejznámějším na podporu reprodukčního zdraví patří Maca, Damiána, Ashwagandha nebo Alchemilka. Je to v důsledku vysokého obsahu fytoestrogenů pomáhajících hormonům.

Jejich vysoce koncentrovanou formu můžete nalézt i v doplňcích výživy, které mají 100% přírodní složení a jsou skvělým pomocníkem k dosažení hormonální rovnováhy. Mezi ověřené as velmi dobrými hodnoceními z praxe patří i doplněk eJoy® Femina, který obsahuje i několik z výše uvedených bylin spolu s minerály a vitaminy.

Jeho účinky jsou potvrzeny pozitivními zkušenostmi a recenzemi žen s projevy hormonální nerovnováhy a to v různých věkových kategoriích. Pokud k jeho pravidelnému užívání přidáte i zlepšení životosprávy, výsledek na sebe nenechá čekat!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě