• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Co je menstruační cyklus, jak dlouho trvá, jeho fáze, jak se počítá a jak jej podpořit

menštruační cyklus

Menstruační cyklus berou ženy jako přirozenou součást svého života, včetně typického jevu a tím je menstruační krvácení. Už jste se ale někdy více zamýšleli nad tím, co je to menstruační cyklus, jaké má fáze, jak dlouho trvá a jaké má jiné příznaky?

Samotný menstruační cyklus přitom ovlivňuje mnohem více, než menstruační krvácení. Souvisí s ním i ovulační cyklus, tedy schopnost otěhotnět, ale stejně tak i fyziologické zdraví, duševní vitalita a množství dalších. Povíme si také io tom, jak se počítá jeho délka a jak podpořit jeho zdravý průběh přirozeně a dlouhodobě.

Což je menstruační cyklus a jeho význam pro plodnost

Menstruační cyklus je přirozený fyziologický proces, který se vyskytuje u každé dravé ženy v reprodukčním věku. Začíná v pubertě, když se poprvé objeví menstruace a pokračuje až do menopauzy, což je první období klimakteria neboli přechodu.

Menstruační cyklus se skládá ze čtyř fází a to folikulární fáze, ovulační fáze, luteální fáze a samotná menstruace. Během těchto fází dochází k různým hormonálním změnám a procesům, které přispívají k vytvoření příznivého prostředí pro oplodnění vajíčka a následně těhotenství. Právě toto je hlavním smyslem celého cyklu.

Zdravý menstruační cyklus je klíčový pro plodnost žen a to nejen při početí, ale také při udržování hormonální rovnováhy a sexuálního života. Některé ženy mají bezproblémový cyklus, zatímco jiné mohou trpět nepříjemnými příznaky PMS.

Za touto zkratkou se skrývá premenstruační syndrom, který zahrnuje příznaky typu křeče v podbřišku, migrény, únava, změny nálad či nespavost. Důležité je mít na paměti, že každá žena je jedinečná a její menstruační cyklus může být ovlivněn různými faktory včetně věku, stresu, stravy, zdraví pohlavního systému či hladiny hormonů.

Jak dlouho cyklus trvá a jak vypočítat jeho délku

V životě ženy hrají má menstruační cyklus vliv prakticky všechny fyziologické i psychogenní procesy a proto je dobré vědět, jak dlouho by měl trvat.

Jak ho vypočítat a z čeho při tom vycházet:

 • cyklus začíná mensesem, za první den cyklu se počítá první den krvácení, takže je důležité si ho všimnout, protože od něj se bude počítat délka
 • délka menstruačního cyklu může být různá a pohybuje se mezi 21 a 35 dny, přičemž některé ženy mohou mít cyklus kratší, jiné zase delší
 • cyklus žen není vždy přesně pravidelný, což znamená, že může docházet k odchylkám o pár dní více měsíců za sobě, není to vždy stejné
 • na základě dlouhodobého sledování umíte vypočítat průměrnou délku cyklu u vás, takže pak stačí k prvnímu dni krvácení připočítat průměrné období.

U zdravých žen probíhá menstruační cyklus pravidelně as trváním 28 dní, maximálně s 1 denní odchylkou. To, že se blíží jeho konec, lze rozpoznat podle některých příznaků. Pokud nepočítáme nepříjemný PMS syndrom, lze uvažovat s pnutím a citlivostí v oblasti podbřišku, mírnými křečemi, bolestmi hlavy nebo mírnou nervozitou.

Jaké fáze cyklus má a co během které nastává

V menstruačním cyklu ženy jsou fáze, ve kterých dochází k důležitým změnám a navazují na sebe. Tyto fáze jsou klíčové pro plodnost ženy a možnost otěhotnění.

Menstruační cyklus zdravé ženy má tyto fáze:

Menstruační fáze: Tato fáze představuje začátek menstruačního cyklu a je doprovázena fyzickými a hormonálními změnami v těle ženy. Je to období, kdy se vnitřní vrstva dělohy, zvaná endometrium, odlučuje a vyplavuje ven z organismu. Během tohoto období dochází ke krvácení z pochvy, které trvá většinou 3 až 7 dní.

Folikulární fáze: V této fázi dochází k růstu a vývoji folikulů ve vaječnících. Folikuly obsahují nedozrálá vajíčka, z nichž se jen některá připravují na ovulaci, tedy na plodné dny. Její trvání se může lišit, ale obvykle trvá 10 až 14 dní a končí před ovulací. Tato fáze je doba, kdy tělo připravuje nejvhodnější podmínky pro ovulaci.

Ovulační fáze: Toto je jedna z klíčových fází menstruačního cyklu. Je to období, kdy dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Nastává uprostřed cyklu a trvá přibližně 2 dny. V této době je žena nejvíce plodná a pokud se během ní setká spermie s uvolněným vajíčkem, může dojít k oplodnění, vzniku plodu ak otěhotnění.

Luteální fáze: Poslední fází menstruačního cyklu je luteální, která následuje po ovulaci. Trvá přibližně 10 až 15 dní a v této fázi hladina estrogenu klesá, dokud hladina progesteronu roste. Ten je důležitý pro udržení zdravé děložní sliznice, aby byla připravena na oplodněné vajíčko. Pokud k tomu nedojde, tělo jej vylučuje krvácením.

Nejčastější problémy s menstruačním cyklem

Problémy s menstruačním cyklem jsou bohužel běžnou součástí života mnoha žen a to i vlivem faktorů souvisejících s hormony nebo životosprávou.

K nejčastějším problémům s cyklem patří tyto:

Nepravidelný cyklus: Míra nepravidelnosti se může lišit od ženy k ženě, je to individuální. Nejčastěji to zahrnuje opožděné nebo předčasné krvácení, nepravidelné krvácení i mezi menstruacemi či neschopnost předvídat, kdy se menstruace objeví. Způsobovat to mohou hormonální nerovnováhy, stres, strava a změny hmotnosti.

Krátký nebo dlouhý cyklus: Krátký a dlouhý menstruační cyklus jsou problémy, které ovlivňují mnoho žen. Krátký cyklus se vyznačuje menstruací objevující se příliš brzy, zatímco dlouhý cyklus znamená její zpoždění. Krátký cyklus má špatný vliv na plodnost, protože tělo ženy nemá dost času na úspěšnou přípravu oplodnění vajíčka.

Bolesti a křeče během cyklu: Během menstruačního cyklu se mnohé ženy setkávají s bolestmi a křečemi, což je velmi nepříjemné. Tyto symptomy se projevují zejména v dolní části břicha a mohou způsobovat nepohodlí. Bolestivé křeče jsou běžnou součástí cyklu, avšak problémem už je, objeví-li se před menstruací jako PMS syndrom.

Jak podpořit zdravý a normální menstruační cyklus

Pro udržení zdravého a normálního menstruačního cyklu je důležité věnovat pozornost jak rizikovým faktorům, tak stravě, pitnému režimu, užívání některých léčiv nebo celkově životosprávě. Změny by měly být dlouhodobé a co nejvíce přirozené.

Zde jsou nejúčinnější způsoby, jak cyklus podpořit:

Potraviny na podporu cyklu: Správná výživa hraje důležitou roli při podpoře zdravého menstruačního cyklu a může ovlivnit i jeho délku. K těmto potravinám patří i ty s obsahem fytoestrogenů. Do jídelníčku zařaďte špenát, kapusta, citrusy, jahody, lososa, tuňák, chia semínka, ořechy, celozrnný chléb, ovesné vločky či hnědou rýži.

Více prospěšných minerálů a vitamínů: Pro podporu zdravého cyklu je důležité zajistit i příjem prospěšných minerálů a vitamínů. Mezi tyto živiny patří hořčík, draslík, železo a vitamíny D, E, B1 a B6. Nacházejí se v ořeších, semínkách, banánech, avokádu, libovém mase, špenátu, obilovinách, rybách a sušeném ovoci.

Změna nebo nasazení hormonální antikoncepce: Hormonální antikoncepce je jednou z možností, jak ovlivnit menstruační cyklus. Její užívání, zejména v podobě antikoncepčních tablet, se ženám na pravidelnost cyklu osvědčilo. Pokud již nějakou hormonální antikoncepci používáte a nepomáhá, zkuste od lékaře získat jiný typ.

Omezení rizikových faktorů: Alkohol, kouření, nadměrný příjem rafinovaných cukrů a nezdravých trans-tuků, to vše má negativní vliv na hormonální rovnováhu a tedy i pravidelnost cyklu. Pozor je třeba si ale dát nejen na potraviny, ale také na nápoje. Kromě alkoholu jsou škodlivé zejména limonády s vysokým obsahem cukru.

Pravidelná fyzická aktivita a sport: Pohyb a cvičení podporují cirkulaci krve a zlepšují také hormonální hladinu, což má příznivý vliv na pravidelnost cyklu. Fyzická aktivita pomáhá také uvolňovat endorfiny, známé jako hormony štěstí, které zmírňují negativní příznaky menstruace či PMS a omezují vliv stresového kortizolu.

Hormonální jóga a Kegelovy cviky: Hormonální jóga zahrnuje pózy, dechová cvičení a meditaci pro působení na hormonální systém a jeho stimulaci. Kegelovy cviky, neboli střídavé stahování a uvolňování svalů ovládajících močení, posilují svaly pánevního dna a lepší prokrvení pánve, což má vliv na menstruaci.

Byliny speciálně pro ženy: Některé byliny, jako jsou Damiána, Maca, Archangelika či Ashwagandha, se používají k podpoře rovnováhy hormonů a zmírnění menstruačních nepříjemností. Další byliny, jako jsou například Levandule či Ploštičník, pomáhají také při zvládání stresu, který má také negativní vliv na menstruační cyklus.

Doplňky stravy: Cestou, jak využít byliny v jejich koncentrované formě spolu s dalšími látkami právě na podporu menstruačního cyklu, jsou i přírodní doplňky výživy. Obsahují rostlinné extrakty, minerály a vitamíny, které jsou důležité pro zdraví reprodukčního systému, například hořčík, draslík, zinek nebo vitamíny skupin B, C, D a E.

Nejčastější dotazy o menstruačním cyklu u žen

Menstruační cyklus je přirozený jev v životě žen, ale několik jeho aspektů je kvůli individuálním faktorům a podmínkám předmětem různých diskusí. Ty se týkají otázek ohledně jeho trvání, jevů s ním spojených i různých faktorů.

K tématům a otázkám, které se řeší nejvíce, patří:

Jaká je průměrná délka cyklu a je to vždy stejné?

Délka menstruačního cyklu může být u každé ženy jiná. Obecně se mluví o průměrné délce cyklu 28 dní, ale neznamená to, že je tomu vždy tak. Některé ženy mají kratší cyklus, což znamená, že se menses objevuje dříve, například každých 24 dní, jiné ženy mají zase delší cyklus a to až 35 dní. Délka může být jiná i každý měsíc.

Jak mohu sledovat a zaznamenávat svůj cyklus?

Chcete-li sledovat a zaznamenávat svůj menstruační cyklus, použijte k tomu kalendář, deník nebo mobilní aplikaci. Zaznačujte si začátek a konec menstruace každý měsíc a případné změny v jejím průběhu, kterých si všimnete. Tímto způsobem budete mít přehled o průměrné délce cyklu a budete si umět vypočítat i plodné dny.

Může hormonální antikoncepce ovlivnit cyklus?

Ano, použití hormonální antikoncepce může ovlivnit menstruační cyklus. Hormonální antikoncepce obsahuje syntetické hormony, které regulují produkci vlastních hormonů v těle. To může způsobit změny, ve své podstatě i pozitivně, například snížení bolesti menstruace nebo pravidelný cyklus. Neplatí to však pro každý typ.

Jaké jsou příčiny silných bolestí a jak je mám zmírnit?

Silné bolesti během menstruace mohou mít různé příčiny, ale nejčastěji jsou za tím přirozené stahy dělohy, které způsobují i křeče. Další faktory, jako jsou děložní myomy či infekce, také mohou přispívat k bolestem. Pro akutní zmírnění bolestí zkuste teplé obklady, relaxační cvičení, masáž a v krajním případě léky proti bolesti.

Jaké jsou normální jevy, které se během cyklu vyskytují?

Během menstruačního cyklu dochází nejen k bolestem, ale ik přirozeným jevům. Patří sem menstruace, kdy se děložní sliznice odlupuje a vyplavuje se krev a fáze růstu a zrání vajíček či ovulace, což se projeví i pocity napětí. Také se vyskytují změny v hladinách hormonů, které ovlivňují náladu i vitalitu.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Přirozeným a přírodním způsobem jak ovlivnit menstruační cyklus bez rizik nežádoucích účinků jsou přírodní doplňky. Ty jsou vyhledávaným prostředkem na podporu cyklu díky jejich unikátnímu složení z extraktů bylin, minerálů a vitamínů.

Doplňky mají následující parametry a vlastnosti:

 • obsahují přírodní složky, jako jsou byliny, vitamíny a minerály, které působí na hormonální rovnováhu a přirozenou stimulaci hormonů
 • nejčastěji jde o perorální tobolky nebo pilulky, které mají přesné dávkování a jejich užívání je možné denně ai několik měsíců po sobě
 • většina doplňků má působení nejen na pravidelnost cyklu, ale také na zmírnění některých negativních jevů typu křeče, migrény či bolesti
 • díky širokému obsahu bylinných látek a jejich vysoké koncentraci mají účinky i v menopauze pro ženy nad 40 let a na zvýšení libida

Přírodní doplňky mají výhodu v tom, že obsahují většinou kvalitní složky, které podporují pohlavní soustavu přirozeně a dlouhodobě. Jejich složení nevyvolává žádné vážné vedlejší účinky a mají pouze minimální kontraindikace. Plusem je, že si je můžete zakoupit bez potřeby lékařského předpisu a nemusíte ani jít na lékařské vyšetření.

eJoy® Femina speciálně pro ženy a pro zdravý menstruační cyklus

Pokud se snažíte najít vhodné řešení pro podporu vašeho menstruačního cyklu, 100% přírodní volbou je doplněk eJoy® Femina a to pro ženy bez ohledu na věk.

Podle zkušeností patří mezi nejlépe hodnocené produkty určené nejen k podpoře zdravého menstruačního cyklu, ale s mnohem širšími účinky. Má podobu perorálních kapslí, které se mohou užívat Objeme 2 kapslí denně a to i několik měsíců.

eJoy® Femina nabízí ženám následující účinky:

 • přispívá k normálnímu cyklu a zlepšuje i jeho pravidelnost
 • zmírňuje bolesti nebo jiné nepohodlí spojené s menstruací
 • má pozitivní vliv na projevy premenstruačního syndromu
 • podporuje funkci a produkci ženských pohlavních hormonů
 • zmírňuje příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka a nespavost
 • pomáhá zmírnit vliv stresu a zlepšovat duševní pohodu

Přípravek je vytvořen z unikátní kombinace přírodních složek, které se již dlouhodobě využívají k podpoře pohlavního systému. Obsahuje extrakty rostlin Řeřicha, Damiána, Ashwagandha a Kotvičník a na doplnění jejich účinků vitamíny E, B6 a C. Minerál zinek je důležitou součástí právě pro vliv na zdravý menstruační cyklus.

Dlouhodobé a pravidelné užívání eJoy® Femina je vynikající investicí do vašeho pohlavního zdraví i kvality sexuálního života. Dostupný je bez receptu, má ověřené a certifikované složení a koupíte si jej přes oficiální eshop značky eJoy®.

Závěrečné shrnutí a zkušenosti s menstruačním cyklem

Menstruační cyklus je pro mnoho žen důležitou součástí jejich života, ale ne vždy probíhá bez problémů. Běžně se ženy setkávají s různými nepravidelnostmi, bolestmi a dalšími nepříjemnými projevy, zejména pokud jde o intenzitu krvácení během něj.

Ne vždy existuje jednoznačný důvod pro tyto problémy, protože na cyklus působí několik faktorů. Pokud se potýkáte s opakujícími se problémy, je třeba včas vyhledat lékařskou pomoc. Pravidelné potíže totiž mohou být příznakem skrytých onemocnění v těle. Zároveň však platí, že nejlepší je dlouhodobá a přirozená podpora cyklu.

Kromě lékařské péče existují i jiné způsoby, jak zlepšit cyklus a zmírnit negativní příznaky. Udržování zdravého životního stylu, včetně pravidelné fyzické aktivity, vyvážené stravy a dostatečného odpočinku, jsou dlouhodobě nejlepší cesta.

Zároveň je důležité věnovat pozornost duševnímu zdraví, protože stres či nedostatek spánku mají také negativní roli. Potlačit tyto negativní faktory, ale také přirozeně pomoci své menstruaci, můžete i přes přírodní doplňky. Dobrým příkladem je eJoy® Femina, který obsahuje bylinné extrakty i důležité vitamíny i minerály.

Všechny tyto látky jsou zde v koncentrované podobě, takže jejich účinky jsou viditelné a komplexní. Pozitivní zkušenosti žen, bez ohledu na věk, mluví jasnou řečí!

 

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě