• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Co je vasektomie, jak probíhá, jaké má rizika a problémy a jaké jsou s ní zkušenosti

Mezi zákroky, které jsou na první pohled velmi nepříjemné, ale ve skutečnosti z pohledu rizik bezproblémové, patří vasektomie. Za tímto odborným názvem se skrývá sterilizace u muže, jejímž cílem je zamezení nežádoucímu oplodnění vajíčka během pohlavního styku. Vasektomii může být trvalá nebo i dočasná.

Vasektomie a její význam

Smyslem vasektomii je přerušení chámovodů, které spojují varlata s močovou troubou. Toto přerušení může být i dočasné, kdy se pomocí speciálních klipů chámovody podvaz, ale rizikem takového typu je, že se spojení může samovolně obnovit.

Proto se u nás v praxi dělá jen trvalá vasektomie, která znamená trvalé přerušení chámovodů a odstranění jejich části, takže by nemělo dojít k žádnému samovolnému spojení. Spolehlivost takového zákroku je více než 99%, podle statistik totiž ze sta mužů po vasektomii zplodilo potomka pouze 0,15.

Vasektomie má následující charakteristiky:

  • v případě trvalé formy jde standardně o nezvratný zákrok, i když existuje tzv. revazektómia, no úspěch obnovení spojení není jistý
  • ihned po provedení vasektomii ještě není možné mít nechráněný pohlavní styk, v močové trubici se ještě mohou nacházet zbytky spermií
  • pro případ potřeby do budoucna se doporučuje mužům nechat si před zákrokem do spermobanky uložit ejakulát se svými spermiemi

Jak probíhá a rekonvalescence po ní

Vasektomie je operační zákrok minimálního rozsahu, který se provádí při lokálním umrtvení a nevyžaduje žádné rozsáhlé předoperační vyšetření. Obvykle trvá nejvýše 45 minut a to od úvodní přípravy až po zašití rány.

Celý proces má obvykle následující kroky:

Informovaný souhlas: Dříve, než kterýkoliv muž podstoupí tento zákrok, musí podepsat žádost a informovaný souhlas. V dokumentech se muž seznámí se všemi následky vasektomii a nejdříve až po 30 dnech může operaci absolvovat.

Před operací: Už přímo v ambulanci u lékaře je před vasektomii třeba připravit šourek na řez a zákrok. Nejčastěji jde o oholení pokožky a její důkladnou dezinfekce. Před zákrokem je zakázáno užít alkohol a některé léky.

Anestezie: Vasektomie se provádí při lokální anestezii, používá se lokální anestetikum typu mezokainem, které se aplikuje na více místech šourku. Nejčastěji se provádějí vpichy nalevo, napravo a v místě plánovaného operačního řezu.

Přerušení chámovodů: Samotný zákrok začíná řezem ve střední linii šourku, přes který se zachytí nejprve levý a pak pravý chámovod, vypreparovat se z nich 2 až 3 cm dlouhé části a následně se chámovody podvaz na každém konci.

Zašití rány: Následně po provedení podvázání se může přistoupit k zašitý řezu. Běžně má operační rána od 2 do 2,5 cm, přičemž na její šití se využívají standardní resorbující stehy. Po zašité se rána sterilně překryje a můžete jít domů.

Kontroly po operaci: Po zákroku se provádějí kontroly. Jde o kontrolu správného hojení rány, ale hlavně o spermiogram, který prokáže, že v ejakulátu se již nenacházejí spermie. Nejčastěji se provádí ve 4. a 6. týden po zákroku.

Domácí podpůrná péče: V rámci rekonvalescence po zákroku se doporučují studené obklady v případě bolesti, omezení fyzicky náročné aktivity a alespoň 2 týdny sexuální zdrženlivost pro optimální zhojení rány.

Rizika a co je třeba ještě zvážit

Ideální věk pro vasektomii je podle několika doporučení od 35 let a více, optimální je, pokud již muž má dítě nebo děti a je přesvědčen, že nechce mít dalších potomků. Samozřejmě, zákrok může absolvovat každý dospělý muž.

Pokud jde o rizika nebo vedlejší či nežádoucí účinky, hodně se mluví o vlivu vasektomii na ejakulace či erekci, ale jde o neopodstatněné obavy. Případně komplikace jsou jen přechodné a týkají se samotného zákroku, čili se může objevit nějaké krvácení, rána se může zapálit, případně se objeví dočasná bolest, ale to je tak všechno.

Vasektomie nemá žádný negativní vliv na kvalitu erekce do budoucna, nijak zásadně neovlivňuje ani ejakulace z hlediska jejího objemu či konzistence a při odborně provedeném zákroku se nemusíte bát ani samovolného obnovení plodnosti.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě