• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Co jsou plodné a co neplodné dny, kdy nastávají a proč jejich znát

Plodné a neplodné dny mají u žen mají velký vliv na otěhotnění, pokud ne rovnou největší. Za těmito dvěma pojmy se skrývá období, kdy je žena nejplodnější a kdy je největší šance na otěhotnění, případně naopak období, kdy je tato šance nejmenší. Vše totiž závisí od poslední menstruace a délky ovulačního cyklu.

Co jsou plodné a neplodné dny

Plodné a neplodné dny jsou dvě období během menstruačního cyklu, pro které jsou charakteristické buď maximální šance na otěhotnění nebo naopak minimální šance na otěhotnění. Průměrná délka menstruačního cyklu u ženy bývá 28 dní.

Jak plodné dny se označují ty dny, kdy přijde k uvolnění vajíčka z vaječníků do dělohy a kdy jsou nejlepší podmínky na jeho oplodnění. Ostatní dny se označují jako neplodné, avšak netřeba se nechat zmýlit názvem, i během tohoto období se dá otěhotnět. Vzhledem k průběh ovulačního cyklu a průběh oplodnění je však taková šance minimální.

Pokud jde o výpočet plodných dnů, platí obvykle tyto podmínky a parametry:

  • obecně se označuje jako plodné dny období mezi 9. a 19. dnem menstruačního cyklu, přičemž největší šance na otěhotnění je mezi 14. a 15. dnem
  • v tomto časovém limitu jsou započítané i dvě důležité proměnné a sice schopnost oplodnění vajíčka 17 hodin po uvolnění z vaječníku a schopnost průniku spermií
  • spermie jsou schopny v optimálních podmínkách přežít až 5 dní, takže mohou například oplodnit vajíčko i předtím, než došlo k jeho uvolnění, zkrátka si na něj „počkají“
  • uvedené hodnoty nejsou na 100% garantovanou a to zejména tehdy, když má žena nepravidelný cyklus, protože na něj ovlivňuje více faktorů

Jak rozeznat plodné dny a jaké jsou jejich příznaky

Plodné dny se dají od těch neplodných nejspolehlivější rozeznat podle ovulačního testu, který vám prozradí, zda přijde k ovulaci v příštích 24 až 36 hodinách. Kromě testu se však dá plodné období rozeznat i podle některých vnějších projevů.

Mezi nejznámější příznaky plodných dní patří:

Hodnota bazální teploty: Zjistit nejplodnější dny během cyklu je možné poměrně přesně podle měření bazální teploty. Krátce po ovulaci totiž stoupne teplota zhruba o půl stupně Celsia. Důležité je však měřit teplotu buď v ústech nebo v pochvě.

Hlen děložního čípku: Během cyklu dochází nejen ke změnám bazální teploty, ale také ke změnám týkajícím se hlenu děložního hrdla. Pokud máte neplodné dny, je hlen lepkavý a hustý. V době ovulace se však změní na průhledný a řídký.

Poloha čípku: Poloha děložního čípku je třetím poměrně ověřeným a spolehlivým projevem plodných a neplodných dní. Zatímco běžně je čípek uzavřen, během plodných dní se zkracuje a změkne. Hned, jak nastane ovulace, se vrátí zpět do tuhé polohy.

Jak zvýšit šanci na otěhotnění

Cílem sledování plodných a neplodných dnů je ve většině případů zvýšení šance na otěhotnění. Kromě výpočtu nejplodnějšího období je však možné pro zvýšení úspěšnosti zkusit i některá další opatření přirozeného charakteru.

Ženy i muži mohou svou plodnost ovlivnit následovně:

Potraviny: Posílit svou plodnost je možné i změnami v jídelníčku. Vyvarovat se třeba potravin s obsahem trans-tuků a nadměrně solených či slazených jídel naopak do jídelníčku je zas dobré zařadit ořechy, ovoce, zeleninu, ryby a potraviny s vlákninou.

Omezení škodlivých faktorů: Kromě pozitivní podpory třeba omezit i ty vlivy, které mohou mít negativní působení na otěhotnění. Jde hlavně o alkohol a cigarety, u žen i stres, který snižuje šanci na otěhotnění, co říkají i mnohé zkušenosti.

Častější pohlavní styk: Pokud chce pár otěhotnět, měl by se snažit mít pohlavní styk co nejčastěji a co nejvíce, zvyšuje se tím šance, že alespoň jedna spermie se dostane k vajíčku a oplodní ho. U mužů zas častější ejakulace přispívá ke zvýšené tvorbě spermií.

Výživové doplňky: Pro ženy existují doplňky výživy obsahující hlavně kyselinu listovou, která je známá tím, že napomáhá vývoji nového plodu a zárodečných tkání. Pro muže jsou zas určeny přípravky na testosteron, který podporuje tvorbu spermií.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě