• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Co znamená špatný spermiogram pro otěhotnění a co víte udělat pro zlepšení plodnosti

spermie

Pokud se snaží partneři otěhotnět a nedaří se jim to delší dobu, například půl roku či rok, přicházejí na řadu testy plodnosti. U mužů je takovým testem především spermiogram, který ukáže některé důležité vlastnosti týkající se semene a spermií. V posledních letech se stává stále častěji, že muži vyjde špatný spermiogram. Co to znamená?

Co je spermiogram a jaké jsou ideální hodnoty

Pod pojmem spermiogram se myslí laboratorní vyšetření semene, které je bezbolestné a zkoumá se při něm vzorek ejakulátu po době sexuální abstinence v počtu 3 až 5 dní. Následně je odebrán vzorek, který se odešle na detailnější analýzu.

Ze spermiogramu je možné zjistit četnost spermií v ejakulátu, jejich pohyblivost, poměr zdravých a mrtvých spermií, tvar spermií, ale i jiné vlastnosti a charakteristiky, které souvisí s celkovým zdravotním stavem a pohlavním zdravím. Vyhodnocují se hlavně objem ejakulátu, konzistence, pH, barva a přítomnost protilátek proti spermiím.

Pokud jde o stav spermií, mohou nastat tyto stavy a výsledky:

  • optimálním stavem je normozoospermia, kdy jsou všechny hodnoty normální
  • při asthenozoospermii nastává snížený počet pohyblivých spermií
  • pod pojmem oligozoospermia je snížený počet spermií v ejakulátu
  • theratozoospermia souvisí se snížením počtem spermií normálního stavu
  • při nekrozoospermii jsou sice v ejakulátu spermie, ale jen ty neživé
  • pokud jde o stav zvaný hematozoospermia, ejakulát obsahuje červené krvinky
  • při leukocytozoospermii byla v semeni zjištěna přítomnost bílých krvinek
  • pokud vám spermiogram vykáže azoospermie, nejsou v něm žádné spermie

Pokud jde o normalizované a ideální hodnoty po vyšetření spermiogramu, pH ejakulátu by mělo pohybovat v rozmezí 7,2 až 7,8, na 1 ml ejakulátu by mělo připadat alespoň 15 milionů spermií a pohyblivých by mělo být alespoň 40%, z toho 32 % progresivní.

Jak ovlivnit plodnost a zvýšit šanci na otěhotnění

V případě, že vám vyšli špatné výsledky spermiogramu, lékař vám obvykle navrhne podle konkrétního stavu možné řešení. Ne vždy a vše se dá řešit i v domácím prostředí či jednoduchými režimovými změnami, ale některé situace ano.

Chcete vědět, jak zlepšit spermiogram a plodnost? Toto pomáhá:

Více vitamínů, minerálů a kyselin: Pro kvalitu ejakulátu, tvorbu spermií a zlepšení potence se doporučuje mužům zařadit do jídelníčku potraviny, které obsahují vitamíny C a E, zinek a selen a zdravé mastné omega-3 kyseliny. Konzumujte proto více ryb, dýňových a lněných semen, obecně ořechů, celeru a z ovoce ananas, banány a kiwi.

Pozor na tato jídla a potraviny: Naopak, z jídelníčku byste měli vyřadit polotovary, smažené a těžká jídla, mastné druhy masa, příliš slané a kořeněná jídla, sladkosti a jídla s vysokým obsahem kalorií. Omezit třeba i příjem surovin a potravin obsahujících nadměrné množství fytoestrégonov, například jako je sója a produkty z ní.

Omezení přehřívání varlat: Teplota okolí varlat a jejich teplota mají negativní vliv na testosteron, na tvorbu spermií a také na jejich dozrávání. Výsledkem je pak jejich snížený počet nebo zhoršená pohyblivost. Abyste tento faktor eliminovali, nenoste těsnou spodní prádlo a omezte cyklistika a příliš dlouhé sezení.

Eliminace škodlivých látek: Snížit třeba i vliv některých škodlivých látek a škodlivin z okolního prostředí a to tak navenek i směrem dovnitř organizmu. Jednak jde o nikotin a alkohol, což jsou známé a obecně škodlivé látky, ale také o nadměrné užívání kofeinu a vnější vliv různých chemikálií, například herbicidů.

Zdravý pohyb: Ve prospěch zvýšení počtu a kvality spermií v ejakulátu víte udělat opravdu hodně zdravým pohybem a fyzickou aktivitou. Ideální je zkombinovat pravidelnou a každodenní chůzi spolu s plaváním, během nebo intenzivnějším cvičením ve fitness centru. Pozor však na kole, to je kvůli vlivu na varlata zakázáno.

Více spánku, relaxu i sexu: Kromě aktivity nelze zapomínat ani na odpočinek a to tak přes den, tak v noci. Základem je nepřerušovaný a kvalitní spánek po dobu alespoň 8 hodin, ten může být doplněn častějším odpočinkem během dne. Snažte se mít i častěji pohlavní styk, pomáhá to na produkci nových spermií a také na zvýšení libida.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě