• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Jaké jsou příznaky těhotenství, kdy se objeví první a jak probíhá první týden nebo měsíc?

těhotenský test

Nejste si jistá, zda jste těhotná nebo ne? Zkusili jste si udělat test, nebo se naopak toho obáváte? Jednou z možností, jak odhalit první dny, týdny nebo měsíce těhotenství, jsou také první příznaky těhotenství. Ty mohou přijít už i pár dní po ovulaci. V následujících řádcích se podíváme také na to, jak těhotenství probíhá první měsíc týden po týdnu, ale také na to, jak můžete podpořit plodnost, pokud šlo o falešný signál. Velmi důležité je také umět rozeznat projevy těhotenství od těch, které mohou znamenat nějaký problém, např. pokud jde o výtok, silné bolesti hlavy a průjem.

Těhotenství, oplodnění vajíčka a změny v těhotenství

Těhotenství, známé také jako těhotenství, je pojem označující úspěšné oplodnění vajíčka spermií, uhnízdění plodu a jeho vývoj v těle ženy až do porodu.

Jedná se o období, během kterého se z oplodněného vajíčka v těle ženy vyvíjí embryo neboli plod. Délka trvání je přibližně 40 týdnů, tedy 9 měsíců. Podle vývoje je rozděleno do tří trimestrů a každý z nich různé fyzické i hormonální změny.

Těhotenství začíná oplodněním neboli procesem, při kterém se spermie setká s vajíčkem a vytváří zygotu. Ta se pak začne dělit a vytváří blastocystu, která se implantuje do děložní stěny, kde se stává embryem a začíná se vyvíjet do plně formovaného plodu. Během těhotenství následně plod v těle prochází řadou vývojových stádií.

Těhotenství zároveň způsobuje výrazné hormonální změny v těle ženy, zvláště zvýšení hladiny hormonů estrogen a progesteron. Tyto změny podporují udržení těhotenství a přípravu těla na porod a kojení, ale zároveň mají i své vedlejší efekty.

Právě ty se označují jako příznaky těhotenství a jde o fyziologické změny týkající se prakticky všech orgánových systémů. Patří sem například zvýšení hmotnosti, změny v chuti k jídlu, náladovost, citlivost prsů nebo změny v kardiovaskulárním, nervovém a dýchacím systému. U každé ženy mají přitom individuální intenzitu.

Těhotenství končí porodem, což je proces, při kterém je plod vyveden z těla matky. Porod může být přirozený, čili přes vagínu, nebo prostřednictvím císařského řezu. Hormonální změny však v těle matky pokračují dál, a to kvůli období kojení.

Příznaky těhotenství, které to jsou a jaké jsou první příznaky

První příznaky těhotenství se mohou lišit individuálně od ženy k ženě, ale existují některé typické projevy, které jsou v raných stádiích těhotenství přirozené.

Prvotním projevem je opožděná nebo vynechaná menstruace a to obzvláště tehdy, máte-li pravidelný menstruační cyklus. Ačkoli to nemusí vždy znamenat těhotenství, pokud se k tomu přidají ranní nevolnosti, pak se pravděpodobnost těhotenství zvýší.

K dalším projevům těhotenství patří následující:

  • změny v prsou, které mohou být citlivější, napjaté, těžší a větší, také se může změnit barva areoly, neboli tmavého kruh kolem bradavky
  • objevit se může i zvýšená únava v raném těhotenství způsobená hormonálními změnami, ty mohou způsobit i výkyvy nebo změny nálady
  • typická je zvýšená potřeba močení, což je důsledkem zvýšení objemu krve a tekutin v těle, což vede k větší zátěži a tedy i nároky na ledviny
  • mezi další projevy patří návaly hladu a změny v chuťových preferencích, napětí v podbřišku, zvýšená citlivost na vůně a citlivost na zvuky

Je důležité poznamenat, že tyto příznaky nejsou výlučné pouze pro těhotenství, mohou být také příznaky nějakých zdravotních problémů, například souvisejících s dělohou, vaječníky nebo i mimo pohlavní soustavu. Pokud má žena podezření na těhotenství, měla by podstoupit těhotenský test nebo navštívit gynekologie pro potvrzení těhotenství.

Jak probíhají první měsíce a první týdny těhotenství?

Pokud jde o průběh těhotenství, pro první týdny jsou typické spíše nejasné signály a příznaky, které však postupem času nabírají na intenzitě a jednoznačnosti. Přestože některé projevy jsou více individuální, většinou platí, že základní věci jsou společné.

Takto probíhají první měsíc a týdny těhotenství:

První týden: První týden těhotenství je vlastně první týden oplodnění a začíná prvním dnem poslední menstruace. Během něj dochází v těle k přípravě na ovulaci, děloha obnovuje svoji výstelku. Přítomny mohou být bolest v podbřišku, křeče a změny nálady. Platí však, že v tomto týdnu ještě nejsou nějaké specifické příznaky.

Druhý týden: Druhý týden těhotenství je obdobím přípravy. Výstelka dělohy se začíná zahušťovat a některé ženy mohou pozorovat změny v cervikálním hlenu, který se stává více průhledným a elastickým. Zvyšuje se libido a děloha se stává více elastickou, více se prokrvuje a tak se začíná připravovat na období těhotenství.

Třetí týden: Některé ženy mohou zažít lehké krvácení nebo špinění, když se blastocysta implantuje do výstelky dělohy. Mohou se vyskytnout lehké křeče podobné těm menstruačním a hlen se stává hustší a méně průhledný. Plod je stále v počátečních stádiích vývoje jako zygota, ale vyvíjí se na blastocystu ve velikosti zrnka písku.

Čtvrtý týden: V tomto týdnu již dochází k formování amnionového vaku, který bude obsahovat plodovou vodu a placentu. Zvyšuje se hladina hormonu hCG a již dochází ke zpoždění menstruace a citlivosti prsů. Dostavují se únava, nevolnost, změny nálady a lehké špinění. Velikost embrya je však stále malá.
Pátý týden: Tento týden je často považován za začátek skutečného těhotenství, první příznaky jsou nejvíce patrné a začínají se klíčové procesy ve vývoji plody, včetně vzniku prvních struktur. Menstruace výrazně zpožďuje, viditelné jsou ranní nevolnost a zvracení, zvýšená potřeba močení, změny chutě a citlivost prsů na dotek.

Podpořte plodnost přes bylinky, potraviny i doplňky výživy

Pokud u vás byly přítomny typické příznaky těhotenství, ale těhotenství se nakonec nepotvrdila, nemusí to být žádný problém. Existuje totiž komplex opatření, změn a prostředků, které zaručeně podporují ženskou plodnost a to přirozeně i dlouhodobě.

Svou plodnost můžete zvýšit následujícími způsoby:

Potraviny na plodnost: Svou plodnost můžete zvýšit i přes změny v jídelníčku a to cíleně zařazením potravin s obsahem fytoestrogenů a látek podporujících vajíčka a vývoj embrya. Mezi nejlepší pro ženy patří rýže, quinoa, špenát, brokolice, zelí, kapusta, fazole, cizrna, čočka, vlašské ořechy, lněná semínka, losos, avokádo a vejce.

Omezení alkoholu a kouření: Mezi faktory, které zhoršují ženskou plodnost, včetně zrání vajíček, patří určitě alkohol a kouření. Pokud tedy chcete zlepšit svoji šanci na otěhotnění, měli byste úplně přestat kouřit a radikálně snížit konzumaci jakéhokoli alkoholu. Pomůže to také na vaše libido a celkově na pohlavní zdraví.

Pravidelný pohyb: Sport, fyzická aktivita a pravidelný pohyb jsou pro vaši plodnost také důležité. Pomáhají na hormonální rovnováhu, menstruační a ovulační cyklus, snížení stresu, zlepšení krevního oběhu, podporu duševní pohody a zlepšení inzulínové citlivosti. Ta je důležitá pro úspěšné uhnízdění oplodněného vajíčka.

Vitamíny a minerály: Na podporu hormonální rovnováhy, zrání vajíček i na podporu vývoje plodu může pomoci více minerálů a vitamínů. Každý má určitou funkci, ale synergicky se komplexně doplňují. Jedná se o vitamíny skupiny B, zejména B6, B9 a B12, vitamíny C, D a E a minerály železo, zinek, selen, hořčík a jód.

Více spánku a méně stresu: Chcete-li úspěšně otěhotnět, měli byste mít dostatek spánku a to alespoň 7 hodin. Důležité je snížit míru stresu, zvláště pokud jde o časový stres a jeho dlouhodobý vliv. Tyto dva faktory jsou určující pro optimální hladinu hormonů, menstruační cyklus, zdravý průběh ovulace i mír u sexuálního apetitu.

Hormonální jóga: Na zlepšení hormonální rovnováhy, průtoku krve v pánvi a pohlavní soustavě i redukci stresu vám pomůže hormonální jóga. Jedná se o speciální cviky a techniky, které zahrnují pozice stimulující oblast pánve, nadledvinek a štítné žlázy, ale také dechová cvičení podporující prokrvení pánve a cirkulaci energie.

Bylinky na plodnost: Na podporu ženské plodnosti, konkrétně hormonální rovnováhy, zdraví pohlavní soustavy a podporu vajíček, pomáhají i některé byliny. Jde například o Řeřichu, Jetele, Vitex, Ashwagandhu, Zázvor, Kotvičník nebo Archangeliku. Většina z nich obsahuje fytoestrogeny stimulující hladinu estrogenů.
Výživové přírodní doplňky: Vysokou koncentraci bylinných extraktů ve spojení s účinnými vitamíny, minerály a dalšími přírodními látkami nabízejí také doplňky výživy. Určeny jsou pro ženy na podporu jejich plodnosti, zrání vajíček a těhotenství. Koupit lze volně, mohou se dávkovat dlouhodobě a užívání je bez vedlejších účinků.

Nejčastější dotazy o příznacích těhotenství a plodnosti

Ženy se velmi často zajímají o téma příznaků těhotenství, o jeho prvotní období, ale také o plodnost a faktory, které na ni působí. Pokud jde o otázky, ty se týkají nejen konkrétních projevů, ale také testů či situace těhotenství bez příznaků.

K dotazům, které se řeší nejvíce, patří i tyto:

Může být žena těhotná a současně mít negativní test?

Ano, žena může být těhotná a zároveň mít negativní výsledek těhotenského testu. Nejčastějším důvodem je, pokud se test provede příliš brzy po oplodnění, kdy je hladina hormonu hCG, který těhotenské testy detekují, příliš nízká na to, aby ji test zachytil. Druhou možností je celkově nesprávné použití testu či jeho skladování.

Patří mezi příznaky i průjem, výtok a bolest hlavy?

V zásadě ne, i když individuálně například zvýšený výtok může být jedním z příznaků na úvod, přičemž by měl být více méně bílý nebo mléčný a bez většího zápachu. Bolesti hlavy jsou již typické pro první trimestr těhotenství, stejně tak i průjem. Pokud se tyto projevy objeví dříve a více intenzivně, je již třeba navštívit lékaře.

Které faktory působí nejvíce proti ženské plodnosti?

Jedná se o kombinaci vrozených faktorů, jakož i vlivů během života, které jsou ovlivnitelné a týkají se i životosprávy. Negativně ovlivňují věk, hormonální nerovnováha s nízkým estrogenem, nadváha nebo také podváha, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, stres a časté záněty a infekce týkající se pohlavní soustavy.

Kdy se objeví první příznaky a kdy jsou nejvíce intenzivní?

První typické, intenzivnější a více viditelné příznaky těhotenství se objevují kolem 4. až 5. týdne as každým dalším týdnem jsou silnější. Nejvíce intenzivní příznaky jsou v prvním trimestru a to od 6. do 12. týdne, zvláště pokud jde o nevolnosti, citlivost poprsí a zvýšená únava. Později jsou typické bolesti zad a časté nucení na močení.

Může být žena těhotná, aniž by měla příznaky?

Ano, je to možné, protože každé těhotenství je jedinečné a rozsah příznaků, které žena zažívá, se může výrazně lišit. Některé ženy mohou zažívat mírnou formu příznaků, zatímco jiné nemusí mít žádné zřetelné příznaky vůbec. Nepravidelnost krvácení a cyklu přitom může být běžnou součástí života v důsledku nerovnováhy hormonů.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Jednou z možností, jak umíte podpořit svou plodnost, jsou i doplňky v podobě tablet nebo kapslí. Jedná se o volně dostupné přípravky, které si umíte zakoupit bez receptu či vyšetření u lékaře, se 100% přírodním a pro organismus přirozeným složením.

Pokud jde o působení, účinky jsou v těchto oblastech:

  • v první řadě je to hormonální rovnováha a přirozená hladina hormonů, u žen zejména estrogen, který je zodpovědný za plodnost
  • zároveň s tím jde o podporu zrání vajíček a následného vývoje embryí, díky čemuž se zvyšuje šance na otěhotnění i úspěšné těhotenství
  • důležitou oblastí účinků je i podpora průběhu menstruačního cyklu a menstruace, které ovlivňují ovulaci a možnost oplodnění
  • více doplňků svým přírodním složením, které obsahuje afrodiziaka, přispívají také ke zvýšení sexuálního apetitu a celkově chuti na sex

Jelikož ve složení absentují syntetické látky, je používání bezproblémové a bez jakýchkoli vážnějších nežádoucích účinků. Dávkování může být dlouhodobé i několik měsíců, výhodou je také komplexnost působení nejen na plodnost, ale i ostatní příbuzné oblasti. Několik z nich také pomáhá normalizovat menstruační cyklus.

eJoy® Fertility pro přirozenou podporu plodnosti

Chcete-li podporovat svou plodnost přirozeně a dlouhodobě, řešením je eJoy® Fertility, volně dostupné perorální pilulky určené jak pro ženy, tak pro muže.

Tento přípravek má 100% přírodní složení, které zahrnuje extrakty rostlin Ashwagandha, Maca, Panax Ginseng a Tribulus Terrestris. Tyto byliny jsou doplněny o aminokyselinu L-Karnitin, minerály Zinek a Selen a na plodnost velmi účinný koenzym Q10.

Pokud jde o účinky přípravku, ty jsou následující:

  • v první řadě jde o přirozenou stimulaci tvorby hormonů
  • zároveň s tím je cílem látek podpora hormonální rovnováhy
  • u žen pomáhá na zrání vajíček, u mužů na spermiogenezi
  • sekundárním efektem je podpora menstruačního cyklu u žen
  • u obou pohlaví má pozitivní vliv na libido a chuť na sex
  • speciálně u mužů může mít podpůrný efekt na kvalitu erekce

Koupě eJoy® Fertility není vázána na lékařský předpis, právě naopak, doplněk je dostupný volně a bez lékařského receptu či nutnosti vyšetření. Jeho složení je laboratorně testováno a samozřejmostí je certifikace ze strany Úřadu veřejného zdravotnictví ČR. Díky tomu se nemusíte bát žádných vedlejších účinků a kontraindikací.

Abyste mohli naplno využít všech účinků, je důležité pravidelné dávkování a to každý den. Užívání by mělo být dlouhodobé, alespoň 3 až 4 měsíce, ale ještě lépe víc. Pokud byste chtěli více informací nebo si doplněk zakoupit, zkuste oficiální web značky.

Zkušeností žen s příznaky těhotenství a plodností

Těhotenství je nepochybně období, které každá žena očekává se vzrušením i radostí. To, zda je těhotná, jí může říci nejen těhotenský test, ale také několik příznaků. Zkušenosti však ukazují, že u každé ženy jsou tyto příznaky značně individuální.

Vynechání menstruace, což je považováno již za typický příznak těhotenství, se přitom objevuje se značným zpožděním, obvykle až v 5. nebo 6. týdnu.

Další příznaky a projevy, například nevolnosti, citlivost bradavek či častější močení, se také objevují až v tomto období, přičemž platí, že jejich intenzita je různá a některé se u žen nemusí objevit vůbec. Vše závisí na hladině hormonů estrogen a progesteron a na tom, jak moc je váš organismus citlivý na jejich pokles a nerovnováhu.

Právě na podporu hormonů a tedy i plodnosti můžete udělat hodně, ať už využitím potravin s fytoestrogeny, změnou životosprávy, zlepšením životního stylu nebo hormonální jógou. Jednou z ověřených a funkčních možností je i využití bylinek.

Ty nemusí mít nutně pouze formu čajů, ale jejich koncentrovanou sílu umíte použít i přes doplňky výživy. Dobrým příkladem je eJoy® Fertility, produkt se 100% přírodním složením, který je určen právě pro podporu plodnosti, zrání vajíček a úspěšného otěhotnění. Zkuste ho i vy a naplno tak využijte všech jeho účinků!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě