• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Které bylinky jsou nejlepší na příznaky PMS, jak je využít a jak vám pomohou?

PMS syndrom

Které bylinky jsou nejlepší na příznaky PMS? Tato otázka se často vynořuje v diskusích mezi ženami, které se snaží najít účinné a zároveň ověřené řešení ke zmírnění nepříjemných symptomů jevu, který známe pod jménem premenstruační syndrom.

Jejich cílem je účinně, přirozeně a přírodně pomoci v boji proti bolesti, křečím, podrážděnosti, únavě a dalším příznakům premenstruačního syndromu. Na rozdíl od syntetických léků nemají žádná rizika, zejména v podobě vedlejších účinků. Jejich působení je dlouhodobé a komplexní a forma rozmanitá, ať už jde o čaje, tinktury nebo pilulky.

Co je PMS, u koho nastává nejčastěji a proč?

PMS, což znamená premenstruační syndrom, je skupina fyzických i emočních příznaků, které se objevují u většiny žen v období před menzesem. Pro mnohé ženy není PMS neznámým pojmem, naopak, mohou se s ním setkávat i každý měsíc.

Tento stav vzniká zejména u žen v reprodukčním věku, tedy od puberty až do menopauzy, čili od 20. do 40. roku života, ale může se projevit iu starších žen. Nejčastěji se vyskytuje u žen, které jsou ovlivněny hormonálními změnami ai vícero studie ukazují, že na PMS ovlivňuje hladina hormonů a některých chemických látek v mozku.

Samotná příčina vzniku PMS však dosud objasněna nebyla a není třeba si ho zaměňovat s běžnými menstruačními příznaky typickými pro první dny krvácení.

Projevy syndromu se totiž objevují dříve a mohou se u žen objevit různými způsoby, každý měsíc s jinou intenzitou i přítomností jiných příznaků. Některé jsou fyziologické, zejména bolesti, křeče a návaly horka, jiné psychogenní, například podrážděnost.

Zvyšovat či snižovat riziko výskytu premenstruačního syndromu může u žen několik faktorů. Jde například o genetiku, časté vystavení stresu, špatnou a nepravidelnou stravu, fyzické zdraví a celkem životní styl. Důležité je to, že tyto faktory ovlivňují také menstruační cyklus, menstruaci, libido, plodnost nebo hormonální rovnováhu.

Jaké jsou typické příznaky premenstruačního syndromu

Význam obyčejných tří písmen PMS je pro mnohé ženy znám a bohužel ne v příjemném obraze. Důvodem jsou příznaky a projevy, které s ním souvisí.

Přestože syndromem trpí zhruba třetina žen, každá žena může tento stav prožívat úplně jinak a to se může měnit i během života. Některé ženy mohou mít mírné bolesti, křeče nebo pociťovat jemnou nervozitu, u jiných může dojít ke snížení komfortu života.

Mezi typické projevy a příznaky PMS patří tyto:

  • ty z nejběžnějších příznaků zahrnují bolest prsou, bolest hlavy, nafouknutí, průjem nebo zácpu, bolest zad, bolest svalů a únavu
  • pro premenstruační syndrom jsou typické i psychologické symptomy, zejména napětí, návaly hněvu, podrážděnost, úzkost, deprese a nespavost
  • v některých případech může cítit silné bolesti v podbřišku během menstruace, které se mohou objevit již několik dní před začátkem krvácení
  • stejně tak může být přítomen zvýšený apetit nebo chuť na určitá jídla, zejména sladkosti a slaná jídla, případně naopak se objeví nechutenství

Příznaky premenstruačního syndromu umí být často velmi nepříjemné a mohou být ovlivněny různými faktory. Některé se ovlivnit nedají, například dědičnost a genetická predispozice, jiné souvisí s životním stylem a životosprávou. Jelikož symptomy mohou mít velký vliv na každodenní život, je třeba negativní faktory potlačit.

Jak zmírnit PMS přes stravu, pitný režim a životní styl

Přestože projevy PMS se mohou u žen ukázat v různých formách, faktor životosprávy a životního stylu je společný pro jejich řešení. Kromě bylin, které mohou pomoci svým obsahem fytoestrogenů, je dobré přistoupit ke komplexnějším prostředkům.

Na dlouhodobé a přirozené zmírní PMS pomohou i:

Potraviny: Potraviny jsou užitečné při zmírňování příznaků PMS a to obsahem fytoestrogenů, vitamínů B či aminokyselin. Mezi nejlepší patří losos a tuňák, kuřecí maso, špenát, obecně ořechy a semínka, sója, z ovoce banány a granátová jablka a ze zeleniny zelí, mrkev a brokolice. Jezte je pravidelně a co nejvíce.

Pitný režim: Chcete-li zmírnit projevy PMS, pomůže vám i upravení pitného režimu. Důležité je dodržovat dostatečný příjem tekutin, zejména vody, aby se předešlo dehydrataci těla, denně vypijte alespoň 2 litry. Zkusit můžete i bylinné čaje z Kontryhele, Ženšenu či z Damiány, které mají uklidňující účinky, ale i ovocné a zeleninové šťávy.

Dechová cvičení a jóga: Dechová cvičení jsou účinným způsobem, jak zmírnit příznaky PMS. Dýchací techniky zahrnující hluboké a pomalé dýchání pomáhají uvolnit napětí a zlepšit prokrvení v těle. Jóga je také účinnou metodou pro zmírnění jeho projevů, ať už jde o zmírnění křečí a bolestí nebo o podporu hormonální rovnováhy.

Spánek a méně stresu: Stres a nedostatek spánku mohou zhoršit příznaky typu bolesti hlavy, únava, nervozita a křeče. Kromě toho zvyšují hladinu kortizolu, který narušuje produkci estrogenu a hormonální rovnováhu. Dodržujete proto pravidelný spánkový režim, vyhýbejte se časovému stresu a mějte dostatek odpočinku, zejména toho mentálního.

Pohyb, cvičení a sport: Pohyb, cvičení a sport jsou také skvělými prostředky pro zlepšení projevů PMS i celkově menstruačního cyklu. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá uvolnit napětí a zvyšuje hladinu hormonů štěstí. Sport zase pomáhá zmírnit bolesti hlavy a křeče způsobené PMS, zejména lehký běh, plavání, brusle nebo kolo.

Omezení alkoholu, kofeinu a kouření: Alkohol a kofein mohou mít během PMS negativní vliv na náladu a způsobit problémy se spánkem, zatímco nikotin zhoršuje podrážděnost a úzkost. Proto je dobré snažit se minimalizovat jejich užívání během této doby, ale ideálně nastálo, protože zhoršují libido i hormonální hladinu.

Které bylinky jsou nejlepší na premenstruační syndrom?

Použití bylin ke zmírnění příznaků premenstruačního syndromu má v mnoha kulturách dlouhou tradici. Mohou pomoci zmírnit nepohodlí a bolesti spojené s PMS, ale například i podpořit pravidelnou menstruaci a to bez vedlejších účinků.

Mezi nejlepší byliny na příznaky PMS patří tyto:

Damiána pravá: Damiána pravá je bylina původem z Mexika, která se používá již staletí k léčbě různých zdravotních potíží a to jak u mužů, tak u žen. Její účinky souvisí s tím, že obsahuje fytoestrogeny podporující hormonální rovnováhu, libido i menstruaci. Pomáhá ke zmírnění podrážděnosti a stresu i k duševní pohodě.

Ashwagandha: Další rostlinou se schopností zmírnit projevy PMS je Ashwagandha. I v tomto případě obsahuje fytoestrogeny, ale také další látky, které může pomoci na bolesti hlavy, únavu, nespavost, podrážděnost či nepravidelná menstruace. Bylinka má také protizánětlivé účinky a obsahuje látky zmírňující menstruační křeče.

Maca: Tato bylina se používá již více než 2000 let ke zvýšení energie, vitality a sexuální výkonnosti. V souvislosti s PMS se vyznačuje svou schopností regulovat hormony a to znovu díky fytoestrogenům. Pomáhá i při menopauze, ke zvýšení libida, k normalizaci menstruace, proti stresu a pro lepší duševní rovnováhu.

Tribulus Terrestris: Kotvičník zemní se často používá jako afrodiziakum a to jak u mužů, tak u žen. Rostlina obsahuje látky, které pomáhají regulovat hladinu hormonů v těle, což má u žen vliv na příznaky PMS, ale také libido. Kromě toho zmírňuje bolesti hlavy a svalů a zlepšuje zdraví pleti a pokožky, což se využije i v menopauze.

Ploštičník střapcovitý: Bylinka se používá k řešení gynekologických potíží již celá staletí. V těle žen zvyšuje produkci progesteronu a snižuje hladinu prolaktinu, což může pomoci při bolesti prsů a změně nálad. Pomáhá upravit menstruační cyklus, takže ten bude pravidelnější, může také zmírnit únavu, bolesti hlavy a podbřišku.

Šalvěj lékařská: Bylinka pocházející z Brazílie má prospěšné účinky hlavně pro pohybovou soustavu, nervový systém a v neposlední řadě pohlavní orgány. Podporuje mozkové činnosti, nervový systém a vitalitu, což je důležité právě během menstruace. Kromě toho podporuje ženské libido, snižuje stres a zpomaluje buněčné stárnutí.

Senovka řecká: Tato rostlina je účinná tím, že obsahuje fytoestrogeny, které pomáhají regulovat hladinu hormonů v těle. Její užívání tak zmírňuje některé z běžných projevů PMS, zejména bolesti hlavy, bolesti břicha, návaly horka a nervozitu. Senovka se používá ke zlepšení kvality spánku a ke zmírnění stresu i v menopauze.

Třezalka tečkovaná: Plody této bylinky jsou používány ke zmírnění příznaků PMS a menstruačních problémů již staletí. Obsahují totiž látky, včetně fytoestrogenů, které pomáhají udržet hormony v optimálním stavu. Čaj z nich může zmírnit bolesti hlavy, nespavost, úzkost a napětí v prsou, což jsou časté projevy syndromu.

Nejčastější dotazy o bylinkách na PMS a jejich účincích

Premenstruační syndrom je problémem pro mnohé ženy a ty hledají řešení i na internetu v diskusích nebo na fórech. Zajímají se o otázky týkající se nejen bylin, ale i jiných způsobů, jak zmírnit jeho příznaky nebo jak jej lze ovlivnit.

Zde jsou nejčastější dotazy, které se o tomto tématu řeší:

Jaké formy mohou mít bylinky a které jsou nejlepší?

Bylinky mohou být dostupné v různých formách, včetně čajů, tinktur nebo tablet. Čaje jsou obvykle nejdostupnější formou a mohou být užitečné pro mírné příznaky PMS. Tinktury a kapky jsou rychleji účinkující, ale mohou obsahovat i alkohol. Nejvíce praktické a koncentrované bývají perorální pilulky a kapsle v podobě doplňků.

Třeba počítat is nějakými vedlejšími účinky?

Samozřejmě, i když jsou bylinky považovány za přírodní a bezpečné, v některých případech se mohou objevit i mírné vedlejší vlivy. Nejčastěji jde o riziko alergické reakce a zažívací potíže. Důležité je dodržovat doporučené dávkování nebo zkusit jejich účinky v přírodních doplňcích, které prošly laboratorním testováním.

Ovlivní tyto byliny i jiné oblasti kromě PMS?

Ano, zvláště v tomto případě, kdy jsou jejich účinky založeny na fytoestrogenech a jejich vlivu na hormonální rovnováhu. Jejich bohaté složení má účinek také na libido, projevy menopauzy, průběh menstruace či lepší prokrvení oblasti pánve. Kromě toho podporují také trávení, pokožku, metabolismus, nervový systém, imunitu a duševní vitalitu.

Které vitamíny a minerály mi mohou ještě pomoci?

Kromě bylin jsou právě pro premenstruační syndrom důležité i vitamíny a minerály. Jedním z klíčových minerálů je hořčík, který pomáhá na nervový systém, snižuje úzkost a zmírňuje negativní projevy stresu. Důležitý je také vápník pro pohybový aparát a také pro nervový systém. Z vitamínů jsou nejlepší B6 a antioxidační vitamíny C a E.

Jak je to s doplňky výživy, kdy přijdou první účinky?

První účinky doplňků se mohou lišit v závislosti na složení, dávkování i hormonální nerovnováze či hladině estrogenů v těle. Standardně však platí, že do 2 až 3 týdnů byste měli zaznamenat první pozitivní změny, ty nejvíce patrné by měly přijít do 3 měsíců. Rozhodující je pravidelné užívání každý den a bez přerušení.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Přírodní doplňky jsou v posledních letech stále populárnější a v případě premenstruačního syndromu mohou přinést dlouhodobé řešení. Založeny jsou právě na extraktech z bylin, které jsou doplněny o důležité vitamíny a minerály speciálně pro ženy.

Jejich účinky jsou komplexnější a působí následovně:

  • doplňky obsahují rostlinné extrakty podporující hormonální rovnováhu, zvláště pokud jde o tvorbu a hladinu estrogenu a to bez ohledu na věk
  • díky tomu pomáhají na průběh menstruace a zmírnění jejích negativních projevů, včetně zmírnění bolestí, křečí a dalších příznaků PMS
  • u žen ve věku nad 40 let a v přechodu podporují vitalitu a zmírňují příznaky menopauzy, především návaly horka nebo noční pocení
  • nepřímo také podporují nervový systém, sexuální apetit, zlepšují náladu, snižují stres, dodávají tělu energii a pomáhají zlepšit i spánek.

Mezi důležité charakteristiky, kromě čistě přírodního složení, patří dostupnost bez receptu nebo vyšetření, přesné dávkování díky formě kapslí nebo tablet a bezproblémové užívání bez nějakých vážnějších nežádoucích účinků. Zmírnit nežádoucí projevy premenstruačního syndromu tak víte dlouhodobě a přirozeně pro tělo.

eJoy® Femina speciálně pro ženy a ke zmírnění PMS

Jednou z nejkvalitnějších značek přírodních doplňků pro ženy je eJoy® Femina, která má ve svém složení i několik ze zmíněných bylin ve formě extraktů.

Jedná se o jedinečný přírodní produkt, jehož účinky jsou založeny právě na výběru nejlepších bylinných složek a to ve spojení se zinkem, vitamínem B6, vitamínem C a vitamínem D. Z rostlin jsou ve složení Damiána, Ašvaganda, Maca a Tribulus Terrestris.

eJoy® Femina pro ženy přináší následující vlivy:

  • mix přírodních složek udržuje hormonální rovnováhu u žen
  • to má pozitivní vliv i na některé projevy PMS a jejich zmírnění
  • doplněk také pomáhá zvyšovat ženské libido a sexuální energii
  • jeho složení zmírňuje stres a tlumí emocionální nestabilitu
  • díky tomu zlepšuje kvalitu spánku a celkově i životní vitalitu
  • má vliv i na zdraví a stav pokožky, vlasů, pleti a nehtů

eJoy® Femina je čistě přírodní produkt, takže se nemusíte obávat vedlejších účinků. Složení sestává z přirozených látek, což zaručuje, že se nebudou vyskytovat nežádoucí účinky. K dosažení nejlepších výsledků jej užívejte dlouhodobě a pravidelně, doporučené dávkování jsou 2 kapsle denně a ideální po dobu 3, 4 a více měsíců.

Doplněk je dostupný na oficiálním webu značky a můžete si jej objednat jednoduše a rychle přímo z pohodlí domova. Na stránce se dozvíte i všechny potřebné informace o složení a účincích, včetně informací o jeho schválení a testování.

Zkušeností žen s bylinkami na PMS as jeho zmírněním

Premenstruační syndrom je realitou, se kterou se ženy setkávají častěji, než by se zdálo. Jeho nepříjemné příznaky mohou ovlivnit kvalitu života dlouhodobě.

Jedním z řešení, které je přirozené a také dlouhodobé, jsou bylinky. Mnoho žen se snaží vyhýbat užívání syntetických látek a to hlavně pro jejich nežádoucí účinky. V tomto jsou byliny a rostliny dobrá volba a to nejen ke zmírnění příznaků PMS, ale i pro celkově prospěšné účinky na hormonální rovnováhu, pohlavní systém a sexuální život.

Často jde o známé bylinky, jako jsou například Damiána pravá, Ashwagandha nebo Maca, které pomáhají nejen účinně zmírnit příznaky PMS, ale také na průběh menstruace. Účinné jsou na projevy typu únava, bolestivé křeče, změny nálad či bolesti hlavy.

Zkušenosti ukazují, že každá žena potřebuje ke zmírnění PMS individuální a současně komplexní přístup, včetně zlepšení životosprávy a jídelníčku. Faktory typu alkohol, stres, kofein či nedostatek pohybu a spánku mají také svůj vliv.

Velmi důležitou roli hrají i přírodní doplňky, které obsahují vysokou koncentraci zmíněných bylin ve spojení s účinnými vitamíny a minerály. Ty jsou užitečné nejen na PMS, ale také průběh menstruace či menopauzy. Jednou z nejlepších značek je na trhu eJoy® Femina, který nabízí bohaté složení a z toho plynoucí bohaté účinky.

 

 

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě