• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Které potraviny jsou vhodné na zdravou prostatu a její podporu a které naopak nevhodné?

prostata

Prostatu většina mužů neřeší až do momentu, než se objeví první příznaky problémů nebo poruch její zdravého fungování či stavu. Přitom z hlediska libida, ale hlavně z hlediska plodnosti, má předstojná žláza nezastupitelnou roli a je třeba se o ni starat preventivně a dlouhodobě. Dobrým příkladem jsou potraviny.

Jak ovlivňují potraviny na prostatu a její funkci

Předstojná, jak se také prostata nazývá, je speciální žláza ve velikosti ořechu, která je uložena pod močovým měchýřem na dně pánve. Jde o součást mužské pohlavně soustavy, která je zodpovědná za tvorbu prostatického sekretu.

Tento sekret má význam pro zvýšení pohyblivosti spermií a je součástí ejakulátu. V případě potíží s prostatou tak přichází ke zhoršení této funkce, což má negativní vliv na plodnost. Nejčastěji se objevují zvětšení prostaty nebo její zánět, které mohou vzniknout i v důsledku nesprávné životosprávy.

Na stav a fungování prostaty mají vliv hlavně:

  • životní styl, což zahrnuje například konzumaci alkoholu, kouření, nedostatek pohybu či těsná spodní prádlo, což jsou negativní faktory
  • hladina testosteronu a jeho přeměna na dihydrogéntestosterón, čím více ho v těle je, tím vyšší je riziko benigního zvětšení prostaty
  • konzumované potraviny a nápoje, které mohou prostatu podráždit, ale mohou jí i pomoci a preventivně ji ochránit před škodlivými vlivy

Nejlepší potraviny vhodné na prostatu

V rámci prevence a ochrany prostaty před různými záněty či infekcemi, ale i na snížení rizika jejího nezhoubného zbytnění, existuje množství jídel či nápojů s pozitivním účinkem. Základem je správná kombinace vitamínů a minerálů.

Do jídelníčku zařaďte tyto potraviny:

Ryby: Na podporu zdravého fungování prostaty, ale i na plodnost, jsou nezbytné zdravé omega mastné kyseliny a několik stopové prvky. Jejich nejlepším zdrojem jsou tučné ryby, hlavně ty mořské jako jsou například losos, sledi, makrely a sardinky.

Ořechy a semena: Pro zdraví prostaty je důležitý i zinek, který je obsažen například v sezamových či lněných semínkách, ale i ve více druzích ořechů. Konzumujte hlavně vlašské a kešu oříšky, případně arašídy.

Zelenina a luštěniny: Několik antioxidanty, stopové prvky či pozitivní mastné kyseliny pro fungování prostaty obsahují i ​​zelenina a luštěniny. Jde hlavně o fazole, cibuli, česnek, rajčata, červenou papriku, brokolici a listovou zeleninu.

Ovoce: Pokud jde o ovoce, na prostatu mají pozitivní účinek granátové jablko pro prevenci vůči nádorům, avokádo zmírňující příznaky spojené se zvětšením prostaty nebo brusinky a borůvky podporující vyplavování bakterií.

Sójové produkty: Zajímavou kategorií z hlediska snížení rizika benigní hyperplazie prostaty je sója produkty z ní, které obsahují isoflavony. Může jít o sójové mléko, tempeh, pražené sójové boby, tofu a sójové jogurty.

Čaje: Nejen jídla, ale i nápoje vám mohou pomoci na zdravé fungování prostaty. Speciální jde o čaje, hlavně zelený čaj obsahující antioxidanty s preventivním účinkem vůči nádorům a kopřivový čaj s protizánětlivým působením.

Potraviny nejvíce nevhodné na prostatu

Tak, jak existují potraviny podporující funkci a zdravý stav prostaty, existují i ​​ty, které mají opačný účinek. Mohou totiž zvýšit pravděpodobnost vzniku její zvětšení nebo zánětu, případně celkově zhoršit fungování prostaty.

Proto se co nejvíce vyhýbejte těmto druhům:

Dráždivé jídla a nápoje: Často dochází k podráždění prostaty vlivem koření, hlavně pokud jde o pálivé koření typu chilli papričky či kajenský pepř. Zhoršit funkci prostaty mohou i kofeinové a energetické nápoje či alkohol.

Maso: Některé druhy masa mohou negativně ovlivnit hladinu testosteronu i fungování a stav předstojné žlázy tím, že obsahují množství nezdravých tuků a jiných látek. Pozor si dejte na hovězí a vepřové maso a vnitřnosti.

Jídla s vysokým obsahem solí a cukrů: Vyhýbat byste se měli také přesolení jídlům, kam obvykle patří hlavně polotovary, instantní jídla, konzervy a mražená jídla. Pozor si dejte i na sladkosti obsahující hodně jednoduchých cukrů.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě