• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Máte menstruační bolesti? Jaké mají příčiny a co pomáhá i na ty silné?

menstruační bolesti

Menstruace nebo menzes je přirozený proces, se kterým se setká každá zdravá žena již v pubertálním věku. Menstruační cyklus trvá standardně 28 dní a vyskytuje se pravidelně každý měsíc od příchodu první menstruace až po období klimakteria.

Průběh i délka menstruace jsou u každé ženy jiné, klidně se může stát, že na menstruaci budete čekat 5 dní navíc nebo přijde naopak dříve. Ženy si v rámci menstruačního cyklu procházejí hormonálními změnami, které mohou ovlivnit náladu, změny chutě k jídlu či vitalitu, ale mohou způsobit i bolest. Co s tím a jak to řešit?

Je bolestivá menstruace přirozená a jaké má příčiny?

Mnoho žen považuje menstruační bolesti za normální součást života, avšak v samé podstatě nejde o něco, co byste měli brát jako samozřejmost nebo je podceňovat. Bolesti během menstruace se vyskytují nejvíce u mladších žen na úvod jejich cyklu.

Menstruační bolest je v tomto období ještě pochopitelná, protože pohlavní soustava se mění a vyvíjí. Pokud se však vyskytuje později a silněji, jde už o problém.

Co se týče časového rámce, ženy pociťují nejvýraznější bolesti během prvních dnů menstruačního krvácení. Samotné krvácení má délku 5 až 7 dní, přičemž u žen, které jsou štíhlejší nebo naopak více plnější postavy, to může být i kratší. V tomto období přijdete v průměru o 5 až 80 ml krve, závisí to na věku i hormonální rovnováhy.

S krvácením však většina bolestí nesouvisí, naopak, nejčastější příčinou těch intenzivních jsou příliš silné kontrakce dělohy. Spouštěčem těchto kontrakcí jsou hormonální změny a to hlavně ty, které se týkají hormonů zvaných prostaglandiny. Odborně se tomuto jevu říká dysmenorea a vyskytuje se běžně u žen, které začaly menstruovat.

Dysmenorea se dělí na aprimární a sekundární. Primární není zdravotní komplikací, naopak je součástí pravidelného menstruačního cyklu. Sekundární dysmenorea již bývá začátkem obtíží, přičemž nejvážnějším problémem je endometrióza. V rámci něho se části děložní sliznice dostávají mimo ni, což vyvolává bolest i křeče.

Které další příznaky jsou s menstruací spojeny

Během menstruace se mohou u žen vyskytovat různé obtíže, které jsou v mnoha případech ovlivněny i genetickou predispozicí a nemusí jít pouze o bolesti.

Mnoho žen v této době zažívá pulsující křeče v oblasti pod bříška s pocitem tepla. Pro většinu z nich to bývá obvykle jen nepříjemný pocit, avšak některé ženy mohou mít tyto křeče ve vyšší intenzitě. Standardně začínají těsně před mensesem.

Mezi další časté menstruační příznaky patří:

  • pulzující až křečovitá bolest v části podbřišku, která vyráží až do zadních křížů, časově se nejčastěji projevuje 1 až 2 dny před menzesem
  • nechutenství k jídlu nebo naopak až nadměrná chuť a přejídání se, toto může způsobovat průjem, zácpu nebo další zažívací potíže
  • výrazná bolest hlavy a časté migrény, které ovlivňují i běžný život a znemožňují koncentraci, dostavit se mohou i bolesti a přetížení svalů
  • objevovat se mohou i chronická únava, problémy se spánkem, časté závratě, časté změny nálady au některých žen i vyrážky na pokožce

Většina příznaků spojených s menstruací se opakuje pravidelně a v různé intenzitě. V zásadě platí, že nevyvolávají nějaké závažnější zdravotní komplikace. Výjimkou je syndrom PMS, kterým trpí zhruba třetina žen a je spojen se silnějšími projevy. Ty se týkají menstruační bolesti, křečí, nevolnosti či bolestí hlavy.

Jak zmírnit i silné menstruační bolesti přes bylinky a čaje

Menstruace je přirozeným obdobím každé zdravé ženy, avšak silné menstruační bolesti, křeče a další příznaky už ne. Nejlepším pomocníkem na tyto potíže je příroda a zkušenosti žen ukazují, že některé byliny jim mohou v tomto období pomoci.

Ke zmírnění těchto projevů pomáhají zejména:

Damiána: Nať z této rostliny využívali lidé již v minutě k přípravě čaje a to díky jejím komplexním účinkům. Má výrazný vliv na oblast hormonální rovnováhy a pohlavní soustavy, zmírňuje projevy PMS, menstruačních potíží a menopauzy. Kromě toho pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu, metabolismus a sexuální apetit.

Ashwagandha: Rostlina je známá především díky své schopnosti zvyšovat odolnost těla vůči napětí a stresu. Má omlazující a antioxidační účinek a pomáhá zregenerovat organismus. Její uklidňující účinky na nervový systém pomáhají zkvalitnit spánek i paměť. Také zmírňuje menstruační potíže a negativní příznaky menopauzy.

Třezalka: Bylinka Třezalka je známá svým blahodárným účinkem v období menstruace jako i před ní. Výrazně zmírňuje projevy premenstruačního syndromu a obecně přispívá na zdravý průběh menzesu. Čaj z něj se doporučuje pít týden před menstruací ke zmírnění nepříjemných křečí a odbourání nadměrného stresu.

Alchemilka: Výborným pomocníkem během gynekologických potíží je i tato bylinka. Díky svým aktivním látkám se doporučuje všem ženám, které mají nepravidelnou, bolestivou nebo jinak problematickou menstruaci. Látky také posilují dělohu, sexuální aktivitu, trávení, zmírňují PMS a negativní projevy menopauzy.

Heřmánek: Rostlina známá také pod názvem Heřmánek dokáže nejen v podobě čajové směsi výrazně zmírňovat potíže během menstruace. Má schopnost normalizovat její průběh, snižuje bolesti a pozitivně ovlivňuje pravidelnost cyklu. Osvědčila se i na zažívací potíže a různé bolesti, ať už bolesti hlavy, svalů nebo kloubů.

Hluchavka: Poslední ověřenou ženskou bylinkou na menstruační bolesti a jiné potíže je Hluchavka, známá již od 16. století. Obecně byla využívána ke zvýšení energie, vitality a povzbuzení mysli i životní energie. Speciálně pro ženy nabízí tlumení bolestí a křečí během menstruace a zlepšení pravidelnosti jejich cyklu.

Co na ně ještě pomáhá? Zkuste cviky, potraviny i pilulky

Menstruační bolesti jsou velmi individuální záležitostí, stejně jako celkový průběh menstruace a menstruačního cyklu. Jde o komplikované období, kde platí, že vše se vším souvisí a velký význam mají i životospráva a životní styl.

Proti bolesti a na podporu menstruace vyzkoušejte:

Potraviny: Během menstruace je normální, že budete mít chuť na sladká, mastná nebo slaná jídla. Není to však zdravé a může to zhoršit nejen bolesti, ale také způsobit časté změny nálad nebo žaludeční problémy. Za zmírnění potíží jsou nejlepší zdravé tuky, do jídelníčku proto zařaďte ryby, vejce, vlašské ořechy a listovou zeleninu.

Cvičení: Je známo, že při fyzické aktivitě dokážete svou mysl soustředit na něco jiného, než je bolest. Existují cviky, které během menzesu vyplavují endorfiny a enkefaliny, které zmiňují křeče a odbourávají stres. Speciálně na bolesti během menstruace pomáhá i vytáčení kolen vleže, otáčení páteře vsedě či přidržení kolena u hrudi.

Nenáročný pohyb: Pokud se necítíte na cvičení, zvolit můžete i jiné fyzické aktivity. Vyberte si ty méně náročné, například chůzi na čerstvém vzduchu, lehkou jízdu na kole nebo pozvolný běh. Důležité je dýchat čerstvý vzduch a hýbat se, to vám pomůže nejen na menstruační bolesti, ale také na velmi nepříjemnou migrénu.

Správná teplota: Menstruaci může ovlivňovat mnoho faktorů a jedním z nich je i správná teplota. Teplo má totiž schopnost vyvolat nadměrné nebo i příliš brzké krvácení u žen, proto si zejména v letním období můžete všimnout, že menses je často silnější. Chcete-li zmírnit bolesti či křeče, na podbřišek přikládejte teplé obklady.

Horká sprcha nebo koupel: S teplotou souvisí i možnost utlumit bolesti přes koupel nebo sprchu. Koupel se doporučuje v období premenstruačního syndromu, během menstruace je bezpečnější sprcha. Do koupele můžete přidat esenciální oleje, které uleví i od křečí. Horká sprcha pomáhá uvolnit svalstvo a zmírnit pocit únavy.

Zdravý pitný režim: Pitný režim je během menstruačního období důležitý, neboť při nadměrném krvácení doplňuje ztracené tekutiny. Jejich nedostatek zvyšuje únavu, bolesti hlavy i menstruační bolesti a způsobuje malátnost. Pijte pravidelně každou hodinu sklenici čisté vody, kterou můžete doplnit o bylinkové čaje z kontryhele či heřmánku.

Léky proti bolesti: Většina žen během menstruačních potíží sáhne po lécích se syntetickými účinnými látkami, zejména pokud jde o bolesti hlavy, svalů a břicha. Na výběr je několik značek a účinných látek, které jsou bez předpisu a pomohou okamžitě na negativní projevy. Užívejte je ale s rozumem a pouze, je-li to nezbytné.

Doplňky výživy: Výživové doplňky jsou v dnešní době účinným pomocníkem na více ženských problémů, ať už jde o menstruaci, menopauzu či libido. Díky 100% přírodnímu složení z rostlin, vitamínů a minerálů jsou schopny dlouhodobě a přirozeně působit na organismus. Výhodou je, že jsou bez receptu i nežádoucích účinků.

Nejčastější dotazy o menstruačních bolestech a jejich řešení

Ženy prožívají menstruaci individuálně, stejně tak i její průběh, včetně bolestí, křečí a jiných jevů. V průběhu života by se měla intenzita potíží měnit k lepšímu, ale jsou i opačné případy. Mnoho žen se proto obrací na diskusní fóra.

Mezi dotazy a témata, která se řeší nejvíce, patří:

Co může menstruaci negativně ovlivnit?

Průběh menstruace může být každý měsíc jiný. Projevit se mohou slabší či silnější krvácení nebo potíže, které se minulý cyklus neobjevily. Tento proces mohou nejvíce ovlivnit stres, nedostatek spánku, hormonální léky, strava, alkohol, kouření i užívání hormonální antikoncepce a v drtivé většině případů negativní.

Jak dokážu zmírnit menstruační potíže?

Dobrým způsobem ke zmírnění problémů v tomto období je cvičení nebo již zmiňované zdravější stravování. Jednoduchá aktivita v podobě chůze nebo jógových cvičení umí dlouhodobě nejen zmírnit menstruační bolesti, ale i jiné projevy premenstruačního syndromu. Jako okamžitá pomoc poslouží také horká sprcha či obklad.

Je sex během menstruace možný a bezpečný?

K této otázce se váže několik pozitivních i negativních názorů. Během období menses jsou ženské orgány mnohem citlivější a proto je větší riziko vzniku infekcí i různých poranění. Na druhou stranu, pokud dodržíte hygienu a zdravou míru aktivity, sex v této době může mít díky zvýšené citlivosti v pochvě intenzivnější zážitek.

Jak zvládnout bolesti a křeče během menstruace?

Existuje mnoho léků, které jsou určeny k pomoci během a před menstruací, zejména pokud jde o pilulky na bolesti břicha, hlavy či na zmírnění křečí. Jejich pravidelné užívání však může přinášet nežádoucí účinky pro játra, trávicí systém i hormonální rovnováhu. Lepší jsou proto bylinky, ať už v podobě čajů, kapek, tinktur nebo tablet.

Jak se mění menstruace po těhotenství?

Změny mensesu po těhotenství jsou přirozené a zároveň u každé ženy individuální. To, kdy se vrátí a v jaké intenzitě, ovlivňují například hormony i kojení. Pokud žena nekojí, menstruace se jí dostaví po šestinedělí až 2 měsících. Pokud naopak kojí, návrat bývá delší, i několik měsíců a když se vrátí, její intenzita bývá mírnější.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Jednou z možností, jak potlačit účinně menstruační bolesti a některé další nežádoucí jevy, je využití přírody. Mnoho účinných bylin a extraktů z nich se používá k výrobě přírodních doplňků, které jsou určeny speciálně pro ženy během menstruace.

Takové účinky mají přírodní doplňky u žen v praxi:

  • kombinace bylin, která je doplněna minerály a vitamíny, působí primárně na hormonální rovnováhu a hladinu pohlavních hormonů
  • s tím souvisí i zmírnění menstruačních bolestí a křečí a působení na pravidelný cyklus, zdravý průběh menstruace a příznaky PMS
  • byliny dokáží podpořit i sexuální život, ať už jde o zvýšení potence a sexuálního apetitu, nebo io nepřímou podporu ženské plodnosti
  • sekundárně přispívají ke zdraví pokožky, pleti, vlasů či nehtů a speciální u žen v menopauze mohou potlačovat i její negativní symptomy

Díky svým komplexním účinkům jsou doplňky s obsahem těchto bylin stále populárnější. Nejen, že mají široké složení a bohaté účinky, jsou také laboratorně ověřeny, mají přesné dávkování ai při dlouhodobém používání se nemusíte obávat nežádoucích vlivů. Dostupné jsou volně bez nutnosti vyšetření u gynekologa i bez receptu.

eJoy® Femina speciálně pro ženy a pro lepší menstruaci

K jedním z nejspolehlivějších produktů z kategorie volně dostupných doplňků pro ženy, které hledají přirozené zlepšení menstruace, je eJoy® Femina.

Samotná značka je na trhu již 7. rok a specializuje se na podpůrné doplňky pro muže i ženy v oblasti pohlavní soustavy a sexuálního života. Doplněk má přirozené složení z kvalitních rostlin, minerálů a vitaminů, které jsou pro ženy velmi důležité.

V organismu účinkuje eJoy® Femina následovně:

  • přirozeně podporuje hladinu a rovnováhu ženských hormonů
  • má vliv na pravidelný cyklus mensesu a jeho průběh
  • účinně potlačuje nepříjemné bolesti a obtíže během menstruace
  • kombinace rostlin pomáhá i proti negativním projevům PMS
  • jeho užívání také zmírňuje příznaky během menopauzy
  • pomáhá i na libido a to i u žen ve středním věku nad 40 let

Zmíněné účinky jsou nejvíce patrné při pravidelném a dlouhodobém užívání. eJoy® Femina má podobu perorálních kapslí, které se jednoduše dávkují, ideálně po jídle. Obavy nemusíte mít ani z nežádoucích účinků, složení je 100% přírodní, jelikož sestává z extraktů Macy, Ašvagandy, Tribulusu, Damiány, vitamínů a minerálů.

Doplněk prošel laboratorními testy, byl certifikován Úřadem veřejného zdravotnictví SR a na výběr je několik velikostí balení. Chcete vědět něco víc o jeho složení či účincích nebo si jej objednat? Tady je oficiální webstránka značky.

ejoy femina

ejoy femina

Zkušenosti žen s menstruačními bolestmi a jejich zmírněním

Ženy během svého života přežijí více než 400 menstruací, což je období 2000 dní, tedy doba přibližně 6 let. Na první pohled jde o opravdu dlouhou dobu z celého života.

Je jasné, že strávit ho problémy, například bolestmi, křečemi nebo příliš silným krvácením, je mimořádně náročné. Jak ukazují zkušenosti i množství studií, bolestivý menses, nepravidelný cyklus a silné krvácení trápí více než 10 % žen v produktivním věku. Navíc, bolestmi trpí i více než třetina dívek v pubertálním věku.

Nejlepším řešením, které se v této souvislosti nabízí, je komplexní působení v rámci zlepšení životosprávy, životního stylu a využití cílených opatření právě v období největších bolestí. Obklady, horká sprcha i cvičení pomáhají nejvíc.

Bezproblémový menstruační cyklus přitom není samozřejmostí a jeho podpora je dlouhodobou záležitostí. V tomto ohledu se ženám osvědčily i doplňky výživy se 100% přírodním složením, které obsahují prospěšné bylinky, vitamíny či minerály s ověřeným účinkem. Dobrým příkladem s komplexním účinkem je eJoy® Femina.

Jeho dlouhodobé a pravidelné užívání pomáhá zvládnout menstruační potíže, podporuje hormonální rovnováhu a libido a to bez ohledu na věk. Platí také, že doplněk je dostupný bez vyšetření či receptu a bát se není třeba ani nějakých vedlejších účinků.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě