• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Nejčastěji pohlavní nemoci, jejich přenos, příznaky a léčba

sexuální přenosné nemoci

Jedním z nejčastějších strašáků náhodného a hlavně nechráněného pohlavního styku jsou pohlavně přenosné nemoci. Riziko představují nejen kvůli nepříjemnostem spojeným s jejich průběhem či léčbou, ale především v trvalých následcích v případě nedostatečné nebo zanedbané léčby. Toto jsou ty, které jsou i u nás nejčastěji.

HIV / AIDS

Asi nejznámější pohlavně přenosnou nemocí je AIDS. Její původcem je virus HIV, který napadá buňky imunitního systému, čehož důsledkem je jeho oslabení a v poslední fázi úplný kolaps. Onemocnění je smrtelné a velmi nebezpečné.

Příznaky a průběh choroby jsou následující:

  • v první fázi po nakažení se objevují příznaky podobné chřipce
  • později symptomy ustoupí a nastává delší asymptotické období
  • ve třetí fázi dojde k celkovému oslabení imunity a ke vzniku několika infekcí
  • v konečném stadiu dochází ke zhroucení imunity a také k poruchám psychiky

Smrt nastává nejčastěji v důsledku celkového selhání organismu, případně člověk podlehne nějaké infekci nebo jinému onemocnění v důsledku ztráty obranyschopnosti. Onemocnění se přenáší orálním, vaginálním i análním stykem. Úplná léčba AIDS stále neexistuje, při brzkém zachycení je však možné onemocnění potlačit a prodloužit tak život.

Syfilis

Velmi známým pohlavním onemocněním, které postihlo i několik slavných lidí, je syfilis. Původcem choroby je bakterie Treponema pallidum, která primárně infikuje oblast pohlavní soustavy, ale bohužel tam nezůstane. Postupuje totiž dále do nervů.

V závislosti na průběhu a stadia se odlišují i ​​symptomy:

  • v prvním stádiu vzniká hladká a vypouklá vyrážka, která se změní na tvrdý vřed
  • ten po několika týdnech zmizí a onemocnění je bez příznaků
  • ve třetím stadiu se objeví kožní výsev na více částech těla
  • na závěr dochází k napadení vnitřních orgánů a centrální nervové soustavy

V pozdějších stadiích se objeví i několik centrálně problémy a příznaky, například horečka, bolest v krku, únava, vypadávání vlasů či nechutenství. V počátečních fázích se syfilis léčí antibiotiky, hlavně penicilinem. Pro úspěšnost léčby je třeba nemoc podchytit co nejdříve, pokud se rozšíří do nervového systému, může způsobit nevratné změny.

Kapavka

Třetí velmi častou pohlavně přenosnou nemocí je kapavka. Jde o bakteriální typ infekce způsobený bakterií Neisseria gonorrhoeae, která infikuje buď močovou trubici, nebo u žen i hrdlo dělohy, rozšířit se může až do vaječníků.

Symptomy kapavky bývají následující:

u muže dochází po nakažení se k zarudnutí a otoku konce močové trubice, později se objeví bolest, horečka a typický vodnatý až hnisavý výtok
u žen může být průběh mírnější, nejčastěji jde o častější nucení na močení, zánět močových cest, cervicitida a vodnatý výtok

Hlavně u žen není žádnou výjimkou i zcela asymptotický průběh, který je rizikový pro rozšíření infekce až do dělohy a později až do chronického stadia. K léčbě se používají antibiotika, nejčastěji penicilin, v případě vážnějšího průběhu je nutná i hospitalizace. Po přeléčení se po 4 měsících dělají ještě kontrolní testy.

Chlamydie

Poslední velmi častou pohlavně přenosnou chorobu je chlamydiová infekce. Ta bývá způsobena bakterií zvanou Chlamydia trachomatis vyvolávající infekce a záněty tak v močovém, jakož i v pohlavního systému. Nejčastěji se objevuje u žen do 25 let.

Příznaky souvisejí s pohlavím a průběhem onemocnění:

  • u mužů se infekce projevuje pálením, řezáním a bolestí při močení, později se dostaví i bolest varlat, prostaty a problémy s průběhem močení
  • v případě žen se vyskytuje výtok z pochvy, případně nadprůměrně časté záněty v ní, objevit se mohou také problémy s močením nebo svědění

Přestože je tato infekce jednou z nejvíce šířených, v mnoha případech probíhá bezpříznakově. V případě, že přejde do chronické podoby, může způsobit dokonce u žen i neplodnost a zjizvení pohlavních orgánů. Jelikož jde o bakteriální infekci, léčí se nasazením antibiotik. Antibiotická léčba trvá standardně do 3 týdnů.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě