• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Několik ženské hormony ovlivňují pohlavní život i zdraví. Které to jsou a jaké mají účinky?

Tak, jak u mužů, tak u žen ovlivňují fungování reprodukční soustavy i na několik oblasti sexuálního života pohlavní hormony. Jejich úkolem je jednak zajistit zdravý stav orgánů pohlavního ústrojí, ale mohou ovlivňovat například i sexuální apetit. Které hormony mají nejdůležitější význam pro sexuální život a jak je ovlivnit?

Ženské pohlavní hormony, jejich účinky a význam

Hormony jsou z biologického hlediska látky, které zajišťují přenos chemického signálu mezi některými buňkami a orgány v těle. V případě pohlavních hormonů jde především o fungování rozmnožovací soustavy a její zdravý stav, ale nejen to.

Několik tyto hormony ovlivňují i ​​fyzickou a psychickou výkonnost, metabolické procesy, spánek, náladu nebo i vylučování jiných hormonů. Ze ženských pohlavních hormonů mají největší význam estrogeny tvořeny hlavně ve vaječnících. Ovlivňují plodnost, menstruační cyklus, poprsí, vývin prsní žlázy, psychickou vitalitu a průběh menopauzy.

Mezi další důležité pohlavní hormony u žen pak patří:

  • progesteron, který je zařazován mezi gestageny, ten má význam pro zvýšení plodnosti u ženy a také pro správný průběh těhotenství
  • folikulostimulační FSH hormon a luteinizační LH hormon, které patří mezi gonadotropní hormony ovlivňující ovulaci
  • prolaktin, nazývaný také luteotropný hormon, který ovlivňuje produkci progesteronu a na konci těhotenství i tvorbu mléka
  • oxytocin, který je důležitý hlavně na konci těhotenství a během porodu, kdy vyvolává porod, ale pomáhá i transportu spermií k vajíčku

Jak zvýšit hladinu fytoestrogenů u žen

Vzhledem k tomu, že fytoestrogeny jsou v mnohém podobné estrogenům, které mají největší význam z hlediska pohlavního zdraví a sexuálního života, je vhodné tyto rostlinné látky pravidelně doplňovat. Netýká se to přitom pouze žen v menopauze.

Toto jsou nejlepší zdroje a možnosti, jak zvýšit fytoestrogeny v těle:

Bylinky: Jedním z nejlepších zdrojů fytoestrogenů jsou rostliny a byliny, které lze použít například v podobě čajů. Výběr je poměrně velký, mezi nejlepší bylinky obsahující fytoestrogeny patří jam čínský, andělika čínská, serenoa plazivá, pískavice řecké seno, šalvěj lékařská, Vitex jehněčí a ploštičník hroznatý.

Koření: V rámci dochucení jídel, ať už ve studené kuchyni nebo při běžném vaření, můžete použít i některé koření, které jsou také dobrým zdrojem fytoestrogenů. Jde hlavně o anýz, fenykl nebo muškát, navíc, podporují i ​​libido a sexuální apetit. V menší míře můžete zkusit i pálivé koření.

Sója: Z potravin a surovin je výborným zdrojem fytoestrogenů sója a jídla či produkty s jejím obsahem. Nacházejí se zde hlavně isoflavonoidy, konkrétně genistein, daidzein a glyciteín. Do jídelníčku proto zařaďte například tofu, tempeh, sójovou omáčku nebo i samostatné sójové klíčky či boby.

Ovoce a zelenina: V rámci ovoce a zeleniny je možné také vybrat do jídelníčku více druhů, které obsahují například lignany, kumestany nebo isoflavony. Z ovoce zkuste například jablka, granátová jablka, jahody, třešně a hrozny, ze zeleniny jsou nejlepší volbou mrkev, sladké brambory, česnek, brokolice či kopr.

Obiloviny a luštěniny: Pokud jde o obiloviny, pokud chcete zvýšit hladinu fytoestrogenů v těle, sáhněte hlavně po ovsu, ječmeni, pšeničných klíčcích a jídlech či surovinách, které je obsahují, například pečivo. Ze luštěnin jsou výborným zdrojem čočka, hrách a fazole, které lze použít i do polévek.

Oleje a semena: Pokud jde o oleje nebo olejnatá semena, ty jsou bohaté ze všech fytoestrogenů především na lignany. Do jídelníčku proto zařaďte například lněná semena nebo sezamová semena. Z olejů jsou nejlepším zdrojem fytoestrogenů olej ze šalvěje muškátové a jasmínový olej.

Nápoje: Nejen v jídlech či potravinách lze nalézt fytoestrogeny, ale i některé druhy nápojů a tekutin je obsahují poměrně dost. Jde především o alkohol, hlavně pivo, červené víno bourbon, nacházejí se také v kávě. Všechny tyto nápoje však konzumujte ve zdravé míře a nepřehánějte to s jejich množstvím.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě