• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Neplodnost u muže, její příčiny a příznaky a možná řešení

neplodnost u muže

Sexuální zdraví muže není jen čistě o erekci a její kvalitě, nebo jen o libido a sexuálním apetitu. Jeho velmi důležitou součástí je i plodnost, čili schopnost zplodit potomka. V tomto ohledu se mluví v posledních letech stále více právě o neplodnosti nebo o problémech s ní. Příčiny jsou různé, řešení však musí být dlouhodobé.

Příčiny a příznaky mužské neplodnosti

O neplodnosti se říká standardně když pár není schopen během jednoho roku nechráněného pohlavního styku počít potomka V závislosti na věku to může být i kratší období, u muže to však bývá obvykle rok.

Neplodnost jako taková nemá v zásadě žádné vnější příznaky, nelze ji zpozorovat podle žádného zjevného projevu. V případě, že se muž se ženou snaží o dítě a delší dobu se jim to nedaří, zpravidla následuje odborné vyšetření zvané spermiogram. Během něj se může zjistit četnost, pohyblivost a kvalita spermií.

Špatné hodnoty spermiogramu mohou ukázat na neplodnost, ale i na příčiny:

  • nejběžnější je špatná životospráva a špatný životní styl, zvláště pokud jde o nezdravá jídla plné tuku a cukru, alkohol, kouření, nedostatek pohybu či stres
  • problémem mohou být i některé léky a léčiva, například tetracykliny, erytomycíny, cyklosporin nebo protinádorové léky poškozující spermie
  • problém bývá i u mužů, kteří mají sedavé zaměstnání, nosí příliš často těsnou spodní prádlo, nadměrně užívají vyhřívání sedaček v autě či jezdí na kole
  • onemocnění, poruchy a vady spojené s varlaty nebo prostatou, například nesestouplá varlata, rizikem mohou být také úrazy varlat z minulosti

Životospráva, vitamíny i přírodní přípravky

Dobrou zprávou je, že většina zmíněných příčiny, které negativně ovlivňují plodnost u muže, se dá řešit i bez náročnějších léčebných zákroků. Takový přístup však vyžaduje delší čas, protože jde hlavně o přirozené změny a působení na spermatogenezi.

Zde je 5 možností, kterými lze u muže zlepšit plodnost:

Výměna problémových léků: užíváte dlouhodobě léky, které mají v rámci vedlejších účinků nebo kontraindikací negativní vliv na spermie, je třeba je vyměnit a najít lepší alternativy. Jde o to nejméně, co můžete pro svou plodnost udělat.

Zlepšení jídelníčku: Nakolik jídlo má velký vliv na to spermatogenezi, třeba také udělat změny i zde. Konzumujte hlavně ovoce a zeleninu s obsahem zinku, selenu a vitamínů C a E. Do jídelníčku zařaďte i ořechy, dýňová semínka a mořské plody.

Změna oblečení a sportovních aktivit: Pokud se dá, vyměňte kolo nebo sport, při kterém dochází k přehřívání oblasti šourku, za něco jiného, ​​například plavání nebo běh. Totéž platí i o oblečení, volnější a vzdušnější spodní prádlo je také velmi důležitá.

Zlepšení životního stylu: Ke zvýšení plodnosti může přispět i odstranění dalších problémových faktorů z pohledu spermatogeneze. Kromě jídla jde také o alkohol, kouření, stres, nedostatek spánku a nedostatek odpočinku, čili věci, které jsou součástí životního stylu.

Podpora testosteronu: Nakolik spermatogeneze i dozrávání spermií závisí také od hladiny testosteronu, dobrou cestou je i podpora jeho přirozené tvorby. K tomu slouží některé přípravky s rostlinným složením, například i tabletky značky eJoy®.

Odborná léčba neplodnosti

V případě, že vám nepomůže ani jedno ze zmíněných opatření, je nutné řešit neplodnost už jen s pomocí lékaře. Konzervativním způsobem lze ovlivnit spermatogenezi nebo kvalitu spermií hormonální léčbou, pokud je příčina právě zde.

Pokud je důvodem neplodnosti nějaká deformace nebo onemocnění varlat či semenných kanálků, je již potřebný chirurgický zákrok. To platí iv případě neprůchodnosti semenovodú, pokud se například do ejakulátu nedostávají spermie. Alternativou je možnost získání spermií i chirurgickým způsobem odběru.

Dnešní medicína dokáže vyřešit různé poruchy, onemocnění či problémy spojené s neplodností u mužů. Není však všemocná, zejména tehdy, pokud byl problém dlouhodobě zanedbáván. Proto je lépe pracovat na dlouhodobé, ale přirozené podpoře plodnosti.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě