• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Noční erekce není problémem, ale projevem zdraví

noční erekce

Pokud se řekne noční erekce, většina mužů zpozorní, neboť jde o pojem, který jim obvykle příliš mnoho neříká. Je to pochopitelné, protože tato erekce není vědoma, není ovládána vůlí a vzniká během spánku, takže o ní muž vlastně ani neví. Odhalit ji může opravdu jen náhodou, když se z ničeho nic vzbudí ze spánku.

Co je noční erekce a kdy nastává

Noční erekce, odborně nazývaná noční penilní tumescence, je spontánní erekcí objevující se během spánku. Na ni plynule navazuje ranní erekce, kterou už muži znají více a vyskytuje se u nich od raného dětství. Noční erekce se objevuje ne jednou, ale vícekrát za noc a nejde o problém, ale spíše projev sexuálního zdraví.

V souvislosti s ní třeba vědět následující:

  • nejčastěji se objevuje u mladých chlapců a mužů, až 4 krát za noc, se stoupajícím věkem její intenzita klesá, muži nad 70 let ji mají jen 1 až 2 krát za noc
  • tato erekce je podvědomá a objevuje se během specifické části spánku nazvané REM fáze, kdy sníme, co nastává zhruba po 1,5 hodině
  • noční erekce trvá od 20 do 40 minut, mechanizmus jejího vzniku je odlišný od té denní a vůlí ovládané, jde spíše o automatický reflex

Důvodem, proč se objevuje právě během REM fáze spánku, je to, že v této fázi jsou aktivní jen určité části mozku. Jde o oblasti zodpovědné za stimulaci tzv. parasympatetických nervů a naopak za potlačování tzv. sympatetickou nervů.

Jak vzniká a jak zaniká

Vznik noční erekce je vyvolán právě zmíněnou parasympatetickou částí nervového systému, která je v REM fázi aktivní. Následkem její činnosti přichází ke zvýšení hladiny oxidu dusnatého v tepnách a hladkém svalstvu pohlavního údu, tepny se rozšíří a kavernózní tělesa v penisu se začnou plnit krví.

Po naplnění, podobně jako při standardní erekci, se žíly topořivých těles stlačí, což omezí proudění a tok krve a přijde k ztopoření údu. Vznik erekce je tak samovolný, stejně jako její ukončení, které nastává s potlačením aktivity parasympatetickej části nervového systému.

Jde tedy o erekci, která je plně autonomní a nenastává primárně na základě sexuálního vzrušení nebo dráždění. Někdy může být ve forma úplné erekce, kdy je penis vzpřímený, jindy v podobě částečné erekce s více ochablým penisem, zvané odbornější i částečná tumescence. Ta se vyskytuje hlavně ve vyšším věku.

Jaký má noční erekce význam

Pokud jde o význam noční erekce, ten není úplně na 100% jistý. Předpokládá se však, že jde o jakýsi autonomní a automatický test samotného organismu, který tak testuje funkčnost venookluzivního mechanizmu prokrvení pohlavních orgánů.

Zajímavostí je, že něco podobného znají i ženy, u nich se tomuto stavu říká noční klitorální erekce. Během ní přijde také k prokrvení klitorisu, který je někdy považován za ženskou obdobu penisu, znovu během REM fází spánku. Ženy si to na rozdíl od mužů ale obvykle příliš nevšimnou a ani to speciální nevnímají.

Existuje také teorie, která říká, že noční erekce je reflexním typem erekce, která vzniká jako reakce nikoli na sexuální podnět, ale jako reakce na něco, co spustí samovolně mozek. V tomto případě by mělo únik moči a noční erekce by tomu měla zabránit.

Noční erekce má souvislost i s erekcí během dne

Využití noční erekce v dnešní době spočívá hlavně v medicínském vyšetření erekce během dne, konkrétně problémů s ní. Právě přítomnost či nepřítomnost noční erekce může signalizovat její poruchy, v nejhorším případě až erektilní dysfunkci.

Za účelem otestování noční erekce si víte zakoupit speciální proužky aplikovány na neztopořený penis před usínáním. Odbornější metodou je monitorování noční penilní tumescenci pomocí speciálního zařízení. To zaznamená vznik, trvání, zánik a čas nočních erekcí, stejně jako jejich četnost během celé noci.

Absence noční erekce je pak dobrým ukazatelem, zda jsou poruchy erekce nebo erektilní dysfunkce způsobené fyziologickými nebo spíše psychogenní příčinami. V každém případě platí, že výskyt noční erekce je projevem zdraví a ne problémem.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě