• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Pozor, přenos pohlavní nemoci je možný i slinami, orálním sexem či dotykem

sexuální přenosné nemoci

Pohlavní choroby jsou nedílnou součástí sexuálního života. Většina mužů i žen žije v domnění, že pokud budou používat prezervativ během pohlavního styku, jsou v bezpečí a pravděpodobnost, že jejich takový problém potká, je velmi malá. Bohužel, praxe ukazuje, že přenos pohlavní nemoci je možný i jinak, například rukama či orálem.

Co jsou pohlavní nemoci a jaký mají původ

Pod pojmem pohlavní choroba, či spíše přesněji pohlavně přenosná choroba, se myslí onemocnění, které je přenášeno pohlavním stykem různého typu, nebo které postihuje dominantně či zcela pohlavní soustavu, její části, fungování nebo její stav.

Za většinou onemocnění tohoto typu jsou bakterie, viry, kvasinky, bičíkovci, chlamydie nebo některé specifické druhy parazitů. Jejich působení je založeno na vyvolání infekce a zánětu konkrétních tkání či orgánů, v případě některých vážnějších onemocnění i celých systémů a orgánových soustav, například syfilis nebo onemocnění AIDS.

Mezi nejčastější rizika související s pohlavními chorobami patří:

  • časté střídání sexuálních partnerů, což je typické zejména v případě mladších lidí
  • nepoužívání vůbec žádné bariérové ​​antikoncepce
  • v případě některých onemocnění hraje roli i nízká úroveň hygieny
  • problémem je i pozdní odhalení konkrétního onemocnění a pozdní zahájení léčby

Nejčastěji pohlavní nemoci a jejich přenos

Dobrou zprávou je, že pohlavních chorob není až tak mnoho a existuje jen několik nejčastějších typů a druhů, které se obvykle mezi lidmi šíří. Každý z nich se však odlišuje tak příznaky, jako i mírou postižení a způsobem přenosu.

Zde jsou ty, které jsou nejčastěji a jejich krátký popis:

AIDS / HIV: Zřejmě nejznámější pohlavní nemocí je AIDS způsobené virem HIV. Ten se může přenášet pohlavním stykem, nejvíce dokonce análním nebo krví. Výsledkem nemoci je oslabení a zhroucení imunitního systému.

Kapavka: Kapavka je bakteriální sexuálně přenosnou chorobou, jejíž původcem je Neisseria gonorrhoeae infikující močovou trubici či hrdlo dělohy. Přenos je možný orálním, vaginálním i análním stykem, případně i ručníky.

Syfilis: Velmi známé a velmi rozšířené pohlavně přenosné onemocnění je také syfilis, které je typické výskytem tvrdého vředu. Primárně se syfilis přenáší nechráněným pohlavním stykem všech forem, ale také dotykem a kontaminovanými předměty.

Genitální herpes: Tato nemoc je způsobena virem herpes simplex a jde o onemocnění typické výskytem puchýřů. Mezi partnery je možný přenos pohlavním stykem i dotyky rukou kontaminovanými spermiemi či poševním sekretem.

Kandidóza: kandidóza je kvasinková infekce, která se může objevit na genitáliích, ale také v ústech a v hrdle. Při dlouhodobém neléčení napadá dokonce i trávicí systém. Přenos je pohlavním stykem, může však být i přes trávicí trakt.

Chlamydie: Posledním typem pohlavně přenosné choroby je chlamydiová infekce, která se nejvíce objevuje u žen ve věku do 25 let. Přenos této nemoci je možný pouze pohlavním stykem a to tak vaginálním, tak orálním či análním.

Jak snížit riziko přenosu pohlavních chorob

Tak, jako v případě běžných onemocnění, iv případě pohlavně přenosných nemocí je prevence mnohem lepší volbou, než jakákoliv následná léčba. Na 100% sice nelze riziku zabránit nikdy, ale dá se významným způsobem minimalizovat.

Důležité jsou hlavně tyto tři zásady:

Výběr sexuálních partnerů: První zásadou by měl být důslednější výběr sexuálních partnerů. Zde platí, že čím méně je budete střídat, tím je riziko pohlavní nemoci níže, při novém partnerovi je lepší na úvod použít antikoncepci.

Bariérová antikoncepce: Alfa a omega nejlepší možné prevence je použití antikoncepce. Pro muže jsou k dispozici mužské kondomy, pro ženy zas speciální ženské kondomy. Nasaďte si je důsledně a dávejte si pozor na jejich protržení.

Hygiena: Přestože přenos pohlavně přenosných nemocí bývá nejčastěji cestou pohlavního styku, i zlepšením hygieny víte přispět k prevenci. Snažte se nepoužívat společné ručníky v saunách a po návštěvě bazénů si dejte důkladnou sprchu.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě