• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Problémy s prostatou mohou nastat i v mladém věku. Jaké jsou jejich příznaky, projevy a řešení?

prostata

Předstojná žláza neboli prostata, patří mezi části reprodukčního systému, kterým se obvykle věnuje jen velmi malá pozornost. Problém však nastává v momentě, kdy se začnou objevovat první problémy s ní a různé nepříjemné projevy, například bolest či potíže s močením. Co tyto symptomy znamenají a jak je řešit?

Proč je prostata důležitá a jaké problémy ji postihují

Předstojná neboli prostata, je žláznatý orgán ve velikosti ořechu s průměrem obvykle do 3 až 4 centimetrů. Nachází se u močovém měchýři a zároveň kolem ní procházejí i dolní močové cesty. Úkolem prostaty je zejména tvorba prostatického sekretu.

Ten je součástí ejakulátu, tvoří dokonce až třetinu jeho objemu. Prostatický sekret má význam hlavně pro plodnost, protože zajišťuje pro spermie vhodné prostředí, které má pozitivní vliv na jejich pohyblivost a udržení jiných vlastností potřebných pro oplodnění vajíčka. Právě proto je důležité udržovat prostatu zdravou.

Pokud jde o nejčastější problémy prostaty a jejich projevy, mezi ně patří:

  • nezhoubné zvětšení prostaty, známé také jako benigní hyperplazie, která se projevuje zejména přerušovaným močí a častým močením
  • zvětšení prostaty v důsledku nádoru či rakoviny, které je již vážnějším stavem, jeho příznaky jsou podobné předešlému nezhoubnému zvětšení
  • záněty prostaty, který může mít bezpříznakových i příznakových formu, v tom druhém případě dochází hlavně k bolestem prostaty či výskytu krve v moči
  • nejčastěji na problémy, poruchy funkčnosti a zhoršení stavu prostaty upozorní příznaky spojené s močením a jeho neobvyklým průběhem

Zlepšení stavu prostaty přirozenými způsoby

Zmíněné poruchy a problémy týkající se prostaty mohou postihnout mužů prakticky v jakémkoliv věku, zejména pokud jde o zánět prostaty. Nezhoubné zvětšení je sice typické spíš pro muže ve středním věku, ale najdou se i výjimky.

Proto je dobré podpořit zdravou prostatu už preventivně:

Omezení namáhání prostaty: V první řadě je třeba minimalizovat všechny negativní působení, které zhoršují stav prostaty a vystavují ji velké námaze. Třeba omezit používání příliš těsné spodního prádla, ze sportů cyklistika a nevystavovat prostatu teplu z vyhřívaných sedaček.

Pravidelná ejakulace: Pro udržení neustálé funkce prostaty, podporu činnosti její žláz a tvorbu prostatického sekretu je důležité pravidelně ejakulovat. Díky tomu dochází k soustavné tvorbě prostatického sekretu a tímto způsobem se podporuje její zdravý stav i fungování, stejně tak činnost varlat.

Omezení dráždivých jídel: Jídelníček a to, jakou stravu konzumujete, je také velmi důležité pro prevenci vůči různým problémům a poruchám prostaty. Dávejte si pozor na kořeněné, mastné, těžké a smažená jídla a na přesolené potraviny. Naopak, konzumujte více ořechů, zeleniny, ovoce, ryb a také semínek.

Změna pitného režimu: To, co pijete, se také podílí na tom, v jakém stavu je prostata, ale i jiné části reprodukčního systému. Problémem jsou hlavně dráždivé jídla typu alkohol, káva, energetické nápoje nebo nadměrné pití čajů s vysokým obsahem kofeinu. Všechny tyto látky dráždí prostatu a zhoršují její činnost.

Zlepšení životosprávy: Neméně důležitým opatřením na celkovou podporu prostaty je i zlepšení životosprávy a životního stylu. To by mělo zahrnovat hlavně standardní opatření typu omezení kouření, více pohybu, minimalizace stresu či dostatek spánku, které obecně podporují zdraví celé pohlavní soustavy.

Byliny a rostliny: Na podporu prostaty, na prevenci vůči jejím benigních zvětšení a také na některé obtíže spojené s močením v důsledku zvětšení či zánětu prostaty, na to vše vám mohou pomoci i mnohé bylinky a čaje z nich. Vyzkoušejte například sabalovú palmu, zlatobýl, kopřivu nebo kotvičník zemní.

Doplňky výživy: Využít zmíněné bylinky, ale i jiné pro prostatu prospěšné látky, hlavně některé aminokyseliny, omega mastné kyseliny a minerály, můžete i v podobě přípravků. Může jít o speciální doplňky výživy, ale také o tabletky s komplexním působením na sexuální zdraví, například jako je eJoy®.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě