• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Složení eJOY® – Ashwagandha (Ašvaganda, Withania somnifera, Withania opojná, indický ženšen) jaké má dávkování, její účinky pro muže a ženy a zkušenosti s ní

ashwagandha

Ashwagandha je bylina s dlouhou a bohatou historií v tradiční asijské medicíně. Její vliv na lidský organismus je komplexní a to u obou pohlaví, ale speciálně jedná-li se o podporu a stimulaci ženské sexuální nebo dosažení hormonální rovnováhy.

Zde však zdravotní přínosy rostliny rozhodně nekončí, kromě afrodiziakálního působení je vidět její vliv iv oblasti fyzické a duševní vitality a jako ideální přírodní adaptogen pro lidský organismus. Jaké má složení, pokud jde o její účinné látky, jak lze rostlinu použít, jaké je ideální dávkování a jaké jsou zkušenosti s účinky? Čtěte!

Co je Ashwagandha, charakteristika, původ a popis rostliny

Ašvaganda, původně z Indie, je rostlina s bohatou historií a fascinujícími charakteristikami. Nazývá se také Vitánie opojná a původem pochází z tropických a subtropických oblastí Indie, ale pěstuje se i na Blízkém východě a v oblasti severní Afriky.

Technicky jde o keř, který má více než 3000 let starou historii využívání, přičemž nejvíce účinných látek se nachází v jeho kořeny. Ve starověké Mezopotámii se rostlina používala i jako afrodiziakum, ale to, co ji činí skutečně speciální, je působení jako adaptogen. Díky tomu podporuje tělo, aby lépe zvládalo stres a změny podmínek.
Nejdůležitější charakteristiky bylinky jsou tyto:

 • listy rostliny jsou zelené barvy, na dotek hladké a na pohled lesklé, přičemž mají podobný tvor jako olivové listy a designově vytvářejí keř
 • květiny Ašvagandy mají zvonkovitý tvar a kvetou v zelenavých a žlutých odstínech na krátkých stopkách, přičemž vytvářejí menší svazky
 • plody byliny jsou drobné oranžové bobule, které obsahují cenná semínka, mají kulovitý tvar a průměru 5 až 8 mm a obsahují menší semena
 • kořeny jsou nejcennější částí rostliny, protože obsahují množství biologicky aktivních sloučenin, které dávají bylině léčivé účinky

Rostlina dosahuje výšky přibližně 50 až 200 centimetrů. Ashwagandha je součástí mnoha ajurvédské receptur, kde se využívá k podpoře fyzického i duševního zdraví. Její název „Ashwagandha“ v sanskrtu doslova znamená „síla koně“, odkazujíc na silový potenciál a stejně tak i vitalitu, kterou tato bylinka dokáže poskytnout.

Obecně je její vliv na lidský organismus výjimečný, ale speciálně pro ženy se bylina doporučuje v době hormonální nerovnováhy as ní spojených jevů. Pomáhá je zmírnit, ať už jde o příznaky fyzického nebo naopak psychického charakteru.

V jakých oblastech a jaké účinky má pro muže a pro ženy

Ashwagandha se řadí mezi rostliny s bohatými účinky na lidský organismus. Tato bylina nabízí široké spektrum výhod, které se projeví jak u mužů, tak u žen. Má pozitivní vlivy na fyzické zdraví i na to psychické a sexuální.

Mezi nejvýraznější účinky v organismu patří:

Libido a sexuální apetit u žen: Rostlina dokáže stimulovat pohlavní hormony a zlepšit průtok krve do intimních oblastí. To vede ke zvýšení sexuální touhy i intenzity orgasmů. Kromě toho, Ashwagandha zmírňuje stres a také úzkost, což jsou časté faktory, které mohou negativně ovlivnit dosažení sexuálního uspokojení u žen.

Sexuální vitalita a kondice v posteli u žen: Ašvaganda se vyznačuje schopností podpořit hormonální rovnováhu, zlepšit průtok krve a také zmírnit stres. V důsledku těchto účinků může přispět ke zvýšení sexuální touhy, dosažení intenzivnějších orgasmů a zlepšení celkového sexuálního výkonu, včetně kondice v posteli.

Hormonální rovnováha: Zásadním účinkem rostliny je přispět k udržení hormonální rovnováhy a to speciálně u žen, byť částečně iu mužů. Adaptogenní vlastnosti pomáhají organismu pro správné fungování endokrinního systému, přičemž u žen má pozitivní vliv na regulaci a hladinu hormonů, včetně estrogenu a progesteronu.

Zmírnění příznaků menopauzy a PMS: Tato bylina má schopnost podpořit hormonální rovnováhu, ale to zároveň vede k vlivu na příznaky, které souvisejí s nerovnováhou a to během menopauzy a PMS. Pomáhá tedy zmírnit návaly horka, nespavost či náladovost, ale také bolesti, křeče, pocity napětí a celkově emocionální nestabilitu.

Odbourání stresu a zlepšení spánku: Adaptogenní vlastnosti Ašvagandy umožňují organizmu lépe zvládat stresové situace a podporují odpočinek. Tím pádem pomáhá při odbourání stresu a úzkosti, které negativně ovlivňují fyzické a duševní zdraví. V noci zase přispívá k uvolnění svalů a tím podporuje lepší kvalitu spánku.

Posílení dýchacího systému: Rostlina poskytuje také účinnou podporu i pro zdraví dýchacího systému. Svými látkami má schopnost zmírnit zánětlivé procesy a podpořit uvolňování dýchacích cest. Tímto způsobem může pomoci lidem s dýchacími problémy a celkově k lepšímu okysličení krve a celého těla.

Podpora kognitivních schopností: Účinné látky této bylinky mají pozitivní vliv na mozkové funkce, včetně paměti, koncentrace a rychlosti učení. Ašvaganda také obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit mozkové buňky před poškozením. Díky tomu se využívá také jako přírodní podpora pro mentální výkonnost a mysl.

Lepší svalová regenerace: Adaptogenní vlastnosti bylinky pomáhají tělu rychleji obnovovat svalovou tkáň po fyzické aktivitě. Tím může být užitečná pro sportovce a lidi, kteří si přejí minimalizovat čas potřebný k regeneraci po náročném cvičení. Kromě toho Ashwagandha obsahuje složky pomáhající na sílu svalů.

Jak k užívání přes různé formy a doporučená denní dávka

Ašvaganda je unikátní rostlina s mnoha způsoby užívání, tak jak je tomu v případě i jiných bylin. Abyste mohli co nejlépe využít její prospěšné účinky, máte na výběr několik forem, přičemž jednou z nejčastějších jsou tobolky nebo tablety.

Pro ty, kteří preferují přírodní přístup, je k dispozici také Ashwagandha ve formě prášku. Tento prášek můžete přidávat do smoothie, jogurtu nebo jiných jídel, což vám dává možnost konzumace také v přirozené podobě. Pokud se rozhodnete pro tuto formu, je třeba si dávat pozor na maximální doporučenou dávku 1 až 2 gramy prášku.

Tekuté formy Ashwagandhy, jako jsou tinktury nebo kapky, jsou možností pro ty, kteří preferují rychlé a snadné užívání a příjemnou bylinnou chuť.

Čaj z Ashwagandhy je dalším způsobem, jak využít přínosů této užitečné rostliny. Stačí uvařit malý kousek kořene, ideálně podrceného a množství 1 až 2 lžiček, ve vroucí vodě a nechat jej louhovat do 10 minut. Denně si tak můžete dát 2 čaje.

Kromě toho, listy z Ašvagandy mohou být užitečné samostatně nebo jako součást různých jídel. Připravit si můžete odvar z listů i kořenů, který můžete využít jako obklad na kůži. Nejčastější formou zůstávají perorální doplňky výživy, které mají přesné dávkování, optimalizované složení a umíte je užívat dlouhodobě více měsíců.

Možné vedlejší a nežádoucí účinky, rizika a kontraindikace

Ašvaganda je pro tělo přirozená a proto jsou rizika spojená s možnými vedlejšími účinky nebo kontraindikacemi vzácná, zejména při správném užívání.

Na druhou stranu, při užití nadměrné dávky se mohou objevit nežádoucí vlivy v oblastech, kde by byly při správném dávkování žádoucí a ve zdravé intenzitě. Příkladem je nadměrná ospalost či nadměrné zklidnění organismu při vysoké dávce.

Pozornost věnujte těmto případům a situacím:

 • v případě těhotenství nebo kojení je nezbytné konzultovat užívání rostliny se svým gynekologem, obecně se to ale příliš nedoporučuje
 • osoby s dlouhodobými zdravotními problémy typu cukrovka či hypertenze by měly zvážit užívání Ashwagandhy a možné interakce s léky
 • totéž platí, pokud užíváte léky na kontrolu hladiny hormonů nebo hormonální léčbu, kde může dojít k interakcím nebo rizikovým vlivům
 • před plánovanou operací je vhodné užívání Ashwagandhy přerušit, protože některé její složky mohou zásadně ovlivnit srážlivost krve

Rostlina může v některých případech vyvolat přecitlivělé reakce, ať už při nadměrném užití nebo jako následek alergické reakce na některou její složku. Typické jsou žaludeční potíže a trávicí problémy, včetně plynatosti, nadýmání nebo zvracení. Pokud se tak stane, užívání rostliny přerušte a poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Nejčastější dotazy o Ashwagandhe a jejích účincích

Ašvaganda je bylina, která si získává stále více pozornosti. Podobně jako i jiné rostliny s bohatou historií v tradičních léčebných metodách, i tato bylinka je žádaná. Internetová fóra a diskuse jsou plná různých praktických otázek o jejích účincích.

Toto jsou témata, na která je dobré vědět odpověď:

Kdy a v jakém věku je nejlepší začít užívat Ashwagandhu?

Začátek užívání Ashwagandhy je individuální a závisí na konkrétních zdravotních potřebách nebo účincích, které chcete využít. Svým určením se hodí zejména pro ženy na podporu jejich hormonální rovnováhy, v případě všeobecného použití má účinky zejména na psychickou vitalitu a tyto účinky mohou být využity bez ohledu na věk.

Jaké jsou výhody pravidelného užívání rostliny?

Pravidelné užívání Ashwagandhy přináší mnoho dlouhodobých výhod. Patří mezi ně podpora adaptogenního systému, zlepšení duševního zdraví, posílení imunity, zvýšení energie a podpora hormonální rovnováhy. Aby se účinky v těchto oblastech mohly projevit naplno, je nezbytné bylinku používat dlouhodobě a každý den.

Jaký má Ašvaganda vliv na plodnost au mužů či žen?

Ašvaganda má vliv nejen obecně na hormonální rovnováhu, ale také na plodnost, ačkoli u každého pohlaví mírně jinak. U žen může zmírnit fluktuace hormonů během menstruace a v období po ní, což pomáhá na plodné dny. U mužů podporuje zdravou hladinu testosteronu a kvalitu spermií, což pozitivně ovlivňuje potenci.

Jak dlouho trvá, než začnu pozorovat pozitivní změny?

Obecně platí a zkušenosti ukazují, že první účinky užívání Ašvagandy by se měly dostavit během několika týdnů. Někteří lidé mohou zaznamenat účinky rychleji, zatímco jiní mohou potřebovat delší období. Jako první se objeví pozitiva na koncentraci, mozkové funkce a paměť, hned poté na hormonální rovnováhu.

Jaká jsou doporučení pro použití pro věkové skupiny?

Ašvagandha je v zásadě bezpečná rostlina, která by neměla přinášet žádná závažnější rizika a to pro všechny věkové skupiny. V případě seniorů či lidí se zdravotními problémy je vhodné konzultovat její užívání předem s lékařem, jinak ale platí, že základními principy je dodržování dávkování a pravidelné a dlouhodobé užívání.

Jak fungují doplňky s jejím obsahem a jejich charakteristika

Nejčastějšími formami využití jsou bylinné čaje, perorální pilulky a kapsle jako doplňky výživy, případně kapky a tinktury, včetně bezalkoholových.

Ve většině případů platí, že se využívá kořen rostliny, který je nejvíce bohatý na prospěšné látky obsažené v Ašvagandu. Můžete tak plně využít pozitivní vliv na fyzickou vitalitu, mentální a psychickou výkonnost i na hormonální rovnováhu.

Podle druhu doplňků je jejich charakteristika taková:

 • nejčastější skupinou jsou doplňky s obecným účinkem na podporu celkového zdraví, ať už jde o imunitu, energii, výkonnost a vitalitu
 • rostlina se buď samostatně nebo ve spojení s některými vitamíny a minerály používá k podpoře mozkových funkcí, paměti a soustředění
 • bývá také v širším složení zastoupena v doplňcích určených pro plodnost a potenci mužů a hormonální rovnováhu žen v menopauze a během PMS
 • v tomto konkrétním případě se využívají její účinky v synergii is afrodiziaky, vitamíny a minerály podporujícími pohlavní buňky

Pokud se rozhodnete pro hotové produkty s obsahem rostliny, získáte výhodu vysoké koncentrace díky využití extraktů. Platí přitom, že všechny takové doplňky, bez ohledu na jejich formu, jsou řádně schváleny Úřadem veřejného zdravotnictví ČR. Nemusíte se tak bát o jejich složení, které je laboratorně testováno a prověřeno.

Plusem je i to, že se jedná o volně dostupné produkty, kde nemusíte řešit návštěvu lékaře, odborné vyšetření nebo recept. Zakoupit se dají i přímo z pohodlí domova a to jak v případě těch s obecným účinkem, tak i speciálně pro ženy.

Ashwagandha jako podpora plodnosti a hormonální rovnováhy v eJoy® přípravcích

Druhou kategorii doplňků s vlivem pro ženy nabízí značka eJoy®. Ta přináší celou řadu produktů určených k pohlavnímu zdraví a výkonnosti v posteli, přičemž Ašvagandu využívá v těch, které jsou zaměřeny na plodnost i hormonální rovnováhu.

Toto je jejich krátké představení s charakteristikou:

eJoy® Fertility: Jako přírodní podpora potence a plodnosti a to jak u mužů, tak u žen, je Ašvaganda spolu s dalšími složkami využita v eJoy® Fertility. Obsahové látky zahrnují také extrakty rostlin Maca, Tribulus a Panax Ginseng, které jsou doplněny L-Argininem, selenem, zinkem a koenzymem Q10. Výsledkem je extra silný mix látek.
Ten v podobě perorálních kapslí pomáhá na plodnost a potenci jak u mužů, tak u žen. Ať už tedy chcete podpořit zdraví spermií nebo naopak zrání vajíček, přípravek je využitelný univerzálně. Je dostupný volně, lze jej koupit přímo z oficiálního eshopu značky a denně stačí užívat 2 kapsle denně dlouhodobě a pravidelně.

eJoy® Femina: Čistě pouze pro ženy je určen doplněk eJoy Femina, který je vhodný pro mladší i starší věkové kategorie. Zatímco v tom prvním případě jde o podporu menstruace, menstruačního cyklu a o utlumení projevů premenstruačního syndromu, v tom druhém je to o příznacích menopauzy a přechodu, které může potlačovat.
I v tomto případě je za tím rostlinný mix Tribulus, Maca a Ašvaganda, který je doplněn o extrakt Damiány, rostliny s dominantním vlivem na hormonální rovnováhu. Ve spojení s vitamíny a minerály pak získáte přírodní prostředek, který má sílu potlačovat negativní projevy, včetně návalů horka, celulitidy či poklesu energie.

Zhodnocení, zkušenosti a jak nejlépe Ashwagandhu využít

Ašvaganda je jednou z nejvíce populárních bylinek posledních let, což se odráží také v jejím používání v doplňcích výživy různého typu pro muže či pro ženy.

Nejvíce využívané jsou v zásadě dva její účinky a to na mentální výkonnost a hormonální rovnováhu. To první je poté, i podle konkrétního složení, doplněno o vliv na fyzickou výkonnost, proti únavě, imunitu či nervový systém a spánek.

Pro to druhé je rostlina populární jako jedna z hlavních bylinných složek doplňků určených pro muže a ženy pro jejich sexuální zdraví, výkon v posteli, potenci, plodnost a hormonální rovnováhu. U žen se ještě speciálně využívají její účinky, které potlačují negativní projevy nerovnováhy hormonů a to během menopauzy i před menstruací.

Příkladem takového využití je značka eJoy® a její dva doplňky, které Ašvagandu obsahují v podobě kvalitního extraktu. Prvním je produkt Femina určený pro ženy, které chtějí mít pravidelný cyklus, bezproblémovou menstruaci a období přechodu.

Druhým doplňkem je eJoy® Fertility, který lze používat u mužů iu žen a jeho primární funkcí je podpora plodnosti. V jednom i druhém případě platí, že rostlina je součástí širšího složení, které umožňuje využít jejích účinků naplno. Takový způsob je podle zkušeností efektivnější než v doplňcích, kde je jedinou složkou.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě