Složení eJOY® Femina – Ashwagandha (Ašvaganda, Withania somnifera, Withania opojná, indický ženšen) – k čemuž je dobrá u žen a její účinky přes PMS
Vitánie opojná (nebo Ašvaganda, Withania somnifera, indický ženšen) je rostlina, která u nás stále ještě není dostatečně známá. Jedná se o zajímavé přírodní afrodiziakum a zároveň tonikum, zejména pokud mluvíme o nervové soustavě. Pro ženy má rostlina navíc specifické účinky přes menstruaci i menopauzu.
Charakteristika Ašvagandy
Ashwagandha je léčivá rostlina, která má původ v oblasti Asie a Blízkého východu. Jedná se o tropický keř využívaný v indické lidové medicíně, který dorůstá výšky 1,5 metru, má zelenožluté listy, červené bobule a kořen obsahující zajímavé látky.
Rostlina je bohatá na několik prospěšných živin a složek:
- withanolidy, což jsou alkaloidy s vlivem na mozkové funkce
- alkaloidy, flavonoidy a laktony stimulující imunitu a vitalitu těla
- aminokyseliny a minerály podporující krvetvorbu a krevní oběh
- typické rostlinné látky typu saponiny, fytosteroly, taniny a třísloviny
Ašvaganda patří mezi léčivé byliny s historií sahající až do starověku. V té době byla využívána v Mezopotámii, ve středověku zase v arabských zemích a to i jako kadidlo, posledních 400 let se začala používat už iv Evropě. Doposud je součástí ajurvédy, tradiční indické medicíny a to jako jedno z nejlepších omlazujících tonik.
Účinky Ashwagandhy
Typickou aktivní látkou bylinky jsou withanolidy, ale díky pestrému složení má bohaté účinky jak při fyziologickém, tak při psychogenním zdraví. Zajímavé je, že kromě vnitřního použití má i to vnější, využívá se při aromaterapii.
Mezi oblasti, kde má nejintenzivnější vliv, patří:
Sexuální funkce: Jak u mužů, tak u žen, má Ašvaganda stimulační účinky na hladinu pohlavních hormonů. To s sebou přináší zvýšení libida a sexuálního apetitu. Bylinka podporuje také lepší prokrvení pohlavní soustavy a zevních genitálií.
Zmírnění stresu: Vysoký obsah withanolidů v rostlině ovlivňuje hladinu kortizolu, což je hormon související se stresem, napětím a vypětím. Užívání rostliny přispívá k poklesu těchto negativních faktorů, včetně zmírnění deprese a zlepšení spánku.
Podpora imunity a vitality: Bylinka má na lidský organismus také imustimulační účinky, čili podporuje přirozenou obranyschopnost. Má pozitivní vlivy i při zánětech a infekcích, zlepšuje také paměť a stimuluje kognitivní funkce mozku.
Zlepšení fyzické výkonnosti a výdrže: Lepší krevní oběh, snížení triglyceridů a pokles cholesterolu v krvi, zvýšení svalové hmoty a zmírnění pocitu únavy. Všechny tyto účinky přispívají k tomu, že užívání rostliny podporuje fyzický výkon a výdrž.
Hormonální rovnováha: Aktivní látky v rostlině hrají roli i při podpoře funkcí štítné žlázy a nadledvinek. Oba tyto orgány jsou zodpovědné za tvorbu a hladinu důležitých hormonů, včetně pohlavních, což přispívá k hormonální rovnováze.
Antioxidační účinky: Mnoho antioxidantů činí z Ashwagandhy skvělý přírodní prostředek na „omlazení“. Týká se to jak vnitřních orgánů, tak pokožky a vlasů. Jedná se o zpomalení předčasného stárnutí a omezení oxidačního stresu.
žívání a vhodné doplňování Ašvagandy
Používání bylinky je bez větších problémů, zaznamenány nebyly ani žádné vážnější nežádoucí účinky nebo komplikace. Při dlouhodobějším dávkování je vhodné udělat si jednou za čas přestávku, to neplatí, pokud jde o hotové přípravky a doplňky.
Konzumace rostliny mohou mít více podob a forem:
- ze sušeného kořene nebo natě si umíte udělat doma čaj nebo odvar, stačí 2 čajové lžičky rostliny zalít vroucí vodou a nechat louhovat
- zakoupit se dá i pomletá rostlina v podobě prášku, ten umíte rozmíchat ve studeném i teplém nápoji, případně hotová alkoholová tinktura
- nejčastější podobou jsou pilulky či kapsle pro perorální užívání, které obsahují extrakt z kořene, případně i jiné bylinné extrakty
Jak a proč Ashwagandha pomáhá ženám
Důvod, proč se extrakt z bylinky nachází ve složení eJoy® Femina, je několik prospěšných účinků právě u žen. Ty vycházejí z vlivu na hormonální rovnováhu, z celkového zlepšení krevního oběhu a z tonizujících účinků na nervový systém.
Ašvaganda má pro ženy význam těmito účinky:
- podpora sexuálního života stimulací prokrvení oblasti pánve
- zlepšení hormonální rovnováhy a podpora hormonů důležitých pro plodnost
- zmírnění stresu, napětí a depresí během PMS nebo v menopauze
- zlepšení vitality a kvalitnější regenerace u žen během klimakteria
Nejčastější a nejdůležitější otázky
To, že Ašvaganda nepatří u nás mezi nejznámější léčivé rostliny, znamená, že se o ni na internetových fórech a v diskusích zajímá mnoho žen i mužů. Ptají se nejen na její účinky, ale také na způsob užívání nebo možné nežádoucí vlivy.
Toto jsou odpovědi na nejvíce kladené dotazy a dotazy:
Kdy by se neměla užívat a jaké jsou kontraindikace?
Vzhledem k výraznému vlivu na produkci a hladinu hormonů by neměli rostlinu a ani přípravky z ní užívat lidé podstupující hormonální léčbu. Kontraindikací jsou také těhotenství u žen a bylinku by neměli užívat ani onkologičtí pacienti.
Po jak dlouhé době se pozitivní účinky rostliny projeví?
Stejně jako u ostatních léčivých rostlin i Ashwagandha potřebuje delší dobu, aby mohla v těle naplno účinkovat. První viditelné vlivy a zlepšení se objeví po 6 až 8 týdnech, v případě účinků na menopauzu to může být i dříve.
Může používání Ašvagandy přinést i vedlejší účinky?
Ve většině případů se takové situace obávat není třeba, ojediněle se však mohou objevit zažívací potíže, nadměrná únava a spavost nebo přecitlivělá reakce. Trávicí problémy jsou vzácné a obvykle se vyskytnou na úvod, později by měly pominout.
Je možné dlouhodobé užívání rostliny a přípravků z ní?
Ano, možné to je, důležité je však nepřekročit maximální dávku. Vzhledem ke komplexním účinkům je vhodné udělat po 3 až 4 měsících přestávku, například na 1 měsíc. Totéž platí, pokud zaznamenáte některé z výše zmíněných nežádoucích efektů.
Úřadem veřejného
zdravotnictví
vrácení peněz za
neotevřená balení
v Evropě
(Slovenská republika)
doručení
balíku
pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu
produkt v nejvyšší
kvalitě