• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Složení eJOY® Femina – Vitamin B6 – jeho účinky na PMS a hormonální rovnováhu

Vitamín B6

Vitamin B6 známe také pod názvem pyridoxin. Podílí se na více než 100 enzymových reakcích a pro naše tělo je proto nepostradatelný. Má smysl i při problémech se stresem, ale obzvláště důležitý a účinný je také při zmírňování ženských problémů.

Charakteristika vitamínu B6

Vitamin B6 se skládá ze 6 sloučenin, konkrétně jde o pyridoxin, alkohol, pyridoxal, aldehyd, pyridoxamin a 5-fosfátové estery. Známe ho i ve formě koenzymu, kdy funguje v souladu s enzymy a dokáže se vázat na jejich bílkovinné součásti.

Tento známý vitamín má v našem těle několik funkcí:

 • reguluje vylučování vody, produkci energie a reguluje stres
 • funguje jako koenzym ve tkáňovém moku, svalech i játrech
 • je znám jako výrazná prevence zubních kazů a infekcí
 • dohlíží na tvorbu a funkci červených krvinek a žlučových solí

Výrazně se podílí na tvorbě bílkovin, aminokyselin ale také hemoglobinu. Mezi přednosti patří také jeho schopnost regulovat krevní cukr, důležitý je při posílení imunitního systému. Z toho důvodu je důležité, aby jej náš organismus měl dostatek. Vzhledem k tomu, že si ho tělo nedokáže uschovat, je třeba zajistit jeho množství přes jiné zdroje.

Účinky vitamínu B6

Vliv tohoto vitamínu na lidský organismus je obrovský, protože působí na velké množství funkcí v těle. Od snižování stresu, přes schopnost utlumovat riziko srdečních chorob až po pozitivní vliv na náš zrak má vitamin B6 poměrně rozsáhlé účinky.

Nejvýraznější kladné vlivy jsou v těchto oblastech:

Hormonální rovnováha: Pravidelný a dostatečný příjem vitamínu B6 má pozitivní vliv i na hormonální rovnováhu. Zlepšuje přirozenou produkci důležitých ženských hormonů a tak zmírňuje negativní příznaky týkající se PMS nebo i menopauzy.

Zlepšení krevního oběhu: Několik studií prokázalo, že působení vitamínu předchází ucpání tepen, čímž se snižuje riziko srdečních problémů. Má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi a celkově krevní oběh včetně prokrvení pohlavní soustavy.

Podpora zdraví očí: Dlouhodobým přísunem dostatečného množství vitamínu se významně pomáhá snižovat zvýšené množství homocysteinu. Ten má vliv na makulární degeneraci, což je nemoc postihující zrak zejména u dospělých a starších lidí.

Podpora zdraví pleti: Pro ženy je důležité, že vitamín stimuluje tvorbu filagrinu, který udržuje hydrataci horní rohové vrstvy kůže a tím zabraňuje ztrátě vlhkosti. Pomáhá eliminovat tvorbu kožního mazu a tak zlepšuje také vzhled pokožky a pleti.

Snižování stresu: Svými schopnostmi zvyšuje hladinu serotoninu v těle, který je spolu s neurotransmitery zodpovědný za dobrou náladu. Pozitivně působí také při prevenci depresí, bolestí hlavy, únavy a nepříjemné úzkosti speciálně u žen.

Revmatoidní artritida: Dostatek vitamínu B6 pomáhá potlačovat některé záněty, které mají za následek otoky. Současně dokáže snižovat několik příznaků, které jsou s touto nemocí spojeny, včetně zánětlivých onemocnění pohybové soustavy ve vyšším věku.

Užívání, nedostatek a předávkování vitamínem B6

Doporučená potřebná denní dávka vitaminu B6 se pohybuje přibližně v rozmezí od 1,7 mg do 2 mg pro dospělého člověka. U těhotných žen je doporučené množství zvýšit na 2,2 mg. Dětská dávka je stanovena na úroveň kolem 1,0 mg až 1,4 mg na den.

Nedostatek vitamínu má za následek tyto problémy:

 • nespavost, poruchy spánku, podrážděnost a zvýšené riziko deprese
 • silné záněty kůže, výskyt některých druhů akné a dermatitida
 • poruchy imunitního systému a krvetvorby, včetně chudokrevnosti

Jelikož je pyroxin rozpustný ve vodě, s jeho případným nadměrným množstvím si tělo dokáže poradit vylučováním. Pokud by denní dávky byly dlouhodobě vyšší, než je doporučený limit, hrozí poruchy nervového systému, nevolnost nebo pálení žáhy.

Jak a proč vitamín B6 pomáhá ženám

Premenstruační syndrom PMS má několik projevů, které dokáže vitamín B6 výrazným způsobem utlumovat. Jde například o bolesti hlavy, ale také křeče a únavu. Podobně nápomocný je i při jiných ženských problémech a proto je součástí eJoy® Femina.

Mezi nejdůležitější účinky speciálně pro ženy patří:

 • zmírňuje nepříjemné ranní nevolnosti v průběhu těhotenství
 • reguluje činnost „rozházených“ hormonů obecně u žen
 • dodává vitalitu a celkově posiluje organismus a jeho výkon
 • je vhodný při problémech se snížením hmotnosti a metabolismu

Nejčastější a nejdůležitější otázky

Vitamin B6, stejně jako jiné vitamíny, je často předmětem různých dohadů nebo otázek. Přestože je v odborných kruzích znám, u laické veřejnosti vyvolává řadu polemik. Podívali jsme se proto na ty komentáře nebo dotazy, které jsou v praxi nejdůležitější.

Zde jsou nejvíce kladené dotazy na internetových fórech:

Je lepší přijímat vitamín přes jídlo nebo přes doplňky?

Přirozenější je získávat pyroxin přírodní formou, přičemž známe velké množství různých potravin, ve kterých se nachází. Výhodou doplňků však je, že si umíte regulovat jeho přesný objem a zároveň je zde koncentrace vitamínu mnohem vyšší.

Jsou nějaké překážky, mohou vitamín užívat i těhotné?

Dosud nebyly zaznamenány žádné negativní reakce na jeho požívání během těhotenství. Vitamin B6 je pro těhotné ženy doporučován z několika důvodů, jelikož zmírňuje ranní nevolnosti a namáhanému organismu dodává potřebnou vitalitu a energii.

Které potraviny a jídla jej obsahují nejvíce?

Potraviny obsahující relevantní množství našeho vitamínu dělíme na živočišné a rostlinné. Živočišný původ mají především kuřecí krůtí a vepřové maso, z ryb to je tuňák a losos. Rostlinné mají největší zastoupení v luštěninách a bramborách.

Které věkové skupiny by měly vitamín B6 přijímat nejvíce?

Oblíbené „béčko 6“ je určeno pro všechny věkové skupiny, rozdíl však je v jeho množství. Jelikož jeho příznivé působení se projevuje při více zdravotních problémech starších lidí, jeho užívání by měly zvážit především oni a speciální ženy.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě