• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Složení eJOY® Femina – Vitamin C (kyselina L – askorbová) – jeho účinky u žen na pleť, vlasy a libido

Vitamin C

Vitamin C i kyselina L – askorbová, to je jeden a tentýž název pro asi nejznámější vitamín vůbec. Svými pozitivními účinky dokáže zasáhnout všechny části organismu, včetně speciálního vlivu pro ženy. Díky tomu je součástí eJoy® Femina.

Charakteristika vitamínu C

Vitamin C patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě. Citlivě reaguje na teplo, proto jeho tepelné zpracování znamená snížení účinnosti. Řadíme jej mezi základní anitioxidanty, důležitý je při tvorbě kolagenu i pro metabolismus.

Vitamin C je biologický komplex s obsahem složek:

 • rutin, což je významný pomocník při vysokém krevním tlaku
 • bioflavonoidy, které působí především proti volným radikálům
 • tyrosin, známý enzym řešící efektivitu bílých krvinek
 • kyselina askorbová, která má výrazné antioxidační působení

Je všeobecně známo, že naše tělo si céčko nedokáže samo vyrobit a proto je přímo závislé na jeho dostatečném a pravidelném doplňování. Učinit tak můžete prostřednictvím více druhů výživových doplňků nebo přirozenou cestou, tady jsou řešením některé potraviny. Jedná se o zeleninu io ovoce, známým představitelem jsou citrusy.

Účinky vitamínu C

Dostatek kysliny L – askorbové potřebujeme všichni, ale jeho zvýšený příjem by měl zajímat především lidi se sníženou imunitou a ty, co mají dlouhodobě nadměrný stres. Důležitý je také pro fyzicky pracující, sportovce a speciálně pro ženy.

Některé jeho pozitivní účinky jsou známé a viditelné:

Imunitní systém: Tento účinek je jeho nejznámější. Zvyšuje odolnost proti nachlazení a celkovou schopnost organismu bránit se před více chorobami. Výraznou a trvalou stimulací leukocita ničí bakterie a podporuje syntézu interferonu.

Antioxidační vliv: Vitamin C působí proti vlivu volných radikálů, ať už na kůži nebo i uvnitř organismu. Má antioxidační účinky, čili snižuje v těle vliv oxidačního stresu. Výsledkem je zpomalení předčasného stárnutí buněk a tkání.

Kvalitní zrak: Pravidelné užívání vitamínu spolu s betakarotenem dokáže snížit působení makulární degenerace, která je spojena se stárnutím a postupným snižováním kvality zraku. Výsledkem je zlepšení zrakové ostrosti a zachování jeho stavu.

Podpora dostatku železa: Kyselina L – askorbová je našemu tělu nápomocná při vstřebávání železa. Pravidelné užívání dokáže zlepšit tuto schopnost až o 67%, železo je zase nezbytné pro tvorbu červených krvinek a transport kyslíku do cév.

Tvorba kolagenu: Vitamin se podílí na tvorbě kolagenu. Ten je důležitý pro organismus k zajištění normální činnosti krevních cév, ale také pevnosti kostí či chrupavek. Výrazně se podílí na dostatečné kvalitě dásní a podporuje také kůži a vlasy.

Kardiovaskulární problémy: Dostatečný objem vitamínu C je důležitý i při prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Podporuje zdravou krvetvorbu, ovlivňuje normalizaci krevního tlaku a podporuje pevnost a pružnost stěn žilního systému.

Užívání, nedostatek a předávkování vitamínem C:

Doporučená denní dávka pro dospělého člověka se pohybuje v rozmezí 75 mg až 95 mg. Toto množství však může být vyšší, například u kuřáků a kojících matek, kdy je přípustná hodnota 120 mg. Ještě vyšší dávky jsou zimní měsíce.

Nedostatečný příjem vitamínu C se projevuje takto:

 • oslabování kostí, vysoušení a následné stárnutí pokožky
 • krvácení a nedostatečná pevnost dásní, vypadávání zubů
 • únava a špatná nálada, chronický zánět a výrazný oxidační stres
 • pokles obranyschopnosti a náchylnost k onemocnění

Všeobecně se kyselina L-askorbová považuje za bezpečnou. Abychom pocítili její negativní působení v podobě průjmů, bolesti břicha, zvracení, pálení žáhy a křečí a bolesti hlavy, muselo by naše tělo dlouhodobě přijímat více než 2000 mg denně.

Jak a proč vitamín C pomáhá ženám

Kromě běžných pozitivních účinků je tento vitamín pro ženy obzvláště důležitý a to nejen během těhotenství. Stejně potřebný je však i pro vyvíjející se plod, proto je doporučená denní dávka v tomto období zvýšena až na přibližně 125 mg za den.

Jeho kladné účinky pro ženy se projevují následovně:

 • celkové posílení imunity, v období menopauzy i těhotenství
 • zajištění dostatku železa, díky čemuž zabraňuje anémii
 • působí preventivně při podezření na nebezpečnou preeklampsii
 • podpora zdraví pokožky a pleti přes antioxidační působení

Nejčastější a nejdůležitější otázky

Bez dlouhodobého dostatečného množství vitamínu C bychom zaznamenali několik zdravotních problémů. Je proto důležité vědět, kolik ho naše tělo přibližně potřebuje, jak působí na těhotné ženy a kde ho můžeme získat přirozenou nebo jinou cestou.

Z internetových fór jsou nejčastěji následující otázky:

Které potraviny jsou nejlepším zdrojem vitamínu C?

Mezi nejznámější patří především citrusové plody, například citron, grep, kiwi a limetka. Skvělé jsou i rakytník, šípky, brusinky a angrešt. Ze zeleniny můžete sáhnout po známých druzích typu petržel, brokolice, pažitka nebo paprika.

Jsou situace, kdy by se neměl tento vitamín u žen doplňovat?

Vzhledem k tomu, že vitamín se dokáže při nadměrném množství sám z těla vyloučit, takový problém není častý. Ovšem při jednorázovém předávkování by měly být opatrné ženy s ledvinovými kameny a ženy, které užívají léky ze skupiny sulfanomidů.

Má vitamín C nějaký pozitivní vliv i pro těhotné ženy?

Ano, má. V těhotenství jsou na ženské tělo kladeny zvýšené nároky při zachování rovnováhy a imunity, což zvláště platí v zimním období. Důležitý je dostatečný přísun všech potřebných vitamínů, přičemž právě vitamín C je důležitý pro plod a jeho vývoj.

Proč je lepší jej doplňovat přes doplněk výživy než přes ovoce?

U doplňků výživy umíte dostatečně přesně určit, jaké množství dostanete užitím do těla. Výhodou je postupné uvolňování do organismu, což zajistí dlouhodobější benefit, stejně tak vyšší koncentrace. Doplňky stravy jsou dostupné po celý rok.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě