• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Složení eJOY® Fertility – Selen: jaké má účinky u žen a mužů, dávkování, jak jej doplnit a co jeho nedostatek

Selen a plodnost

Selen patří pro lidské tělo mezi životně důležité minerální látky a to jak pro běžný život, tak pro ten sexuální. Speciálně u mužů má význam pro potenci, protože pozitivně ovlivňuje spermatogenezi, čili tvorbu pro a zrání spermií.

Standardně se v lidském těle nachází v množství 10 až 30 mg a přestože ho obsahuje více potravin, důležité je i jeho cílené doplňování. Díky tomu, že má komplexní účinky od podpory imunity až po antioxidační působení, je jeho vliv pro zdraví zásadní. Kde ho tedy najít, jaká by měla být denní dávka a co nabízí mužům a ženám?

Co je selen, charakteristika, zdroje a hladina v těle

Selen je minerál a stopový prvek, který byl objeven na začátku 19. století a původně byl považován za toxický. Je to ale naopak, pro tělo je nezbytný.

Své místo má ve skupině prvků známé jako chalkogeny, které zahrnují také kyslík a síru. Je důležitý pro enzymy, které se podílejí na chemických reakcích a v těle se nachází zejména v játrech, ledvinách, slezině a slinivce břišní, u mužů i ve varlatech.

Pokud jde o jeho zdroje, tím přirozeným jsou potraviny:

 • mořské plody jako jsou například losos, krevety, tuňák, makrela, sardinky, mušle a chobotnice, jsou výbornými přírodními zásobárnami selenu
 • stejně tak brazilské ořechy, slunečnicová a dýňová semínka, lískové ořechy, mandle a pára ořechy patří mezi bohaté zdroje minerálu
 • kuře, zejména kuřecí stehna, hovězí maso, krůta, divočáka, kuřecí pečeně, hovězí pečeně a kuřecí prsa jsou na selen bohaté také
 • doplnit jej můžete i přes ovesné vločky, pšeničné klíčky, ječné vločky, celozrnný chléb, hnědou rýži nebo otruby, které jsou ideální k snídani

Pokud organismus nebude mít dostatečné množství selenu z potravy, může si jej částečně doplnit i produkcí v ledvinách. Pokud však mají být účinky minerálu na zdraví, včetně sexuálního, maximálně, pouze přirozená tvorba selenu v těle stačit nemusí. Platí to zejména pro muže a obzvláště ve středním věku, tedy ve věku nad 40. let.

To, zda je ho v těle dost, určuje množství v krvi. U dospělých se považuje za normální hladinu selenu v krvi množství od 50 do 120 mikrogramů na litr samozřejmě z dlouhodobého hlediska. Jedná se přitom o stopový prvek, kterého není třeba příliš mnoho.

V jakých oblastech a jaké účinky má pro muže a pro ženy

Stejně jako mnoho dalších esenciálních živin má i selen své účinky na organismus v poměrně širokém komplexu působení. Některé z nich jsou unikátní pro muže nebo ženy, jiné přispívají k fungování systémů a orgánů pro každého.

Toto jsou oblasti, ve kterých minerál vyniká nejvíce:

Plodnost mužů: Účinky selenu sahají hluboko do procesu tvorby spermií, což má přímý vliv na jejich kvalitu a pohyblivost. Selen má také ochranný vliv před oxidačním stresem, čímž brání poškození spermií volnými radikály, což následně přispívá k zachování jejich zdravé struktury a vitality. Výsledkem je podpora mužské plodnosti.

Plodnost žen: Minerál hraje významnou roli iv podpoře plodnosti žen. Je nezbytný pro správnou funkci vaječníků a regulaci hormonální rovnováhy. I u žen hraje důležitou roli při ochraně vajíček před poškozením způsobeným stárnutím buněk a oxidačním stresem. Výsledkem je podpora plodnosti a zdravé kondice vajíček.

Zdraví štítné žlázy: Přítomnost selenu je klíčová pro produkci důležitých hormonů, které řídí metabolismus a energetickou rovnováhu v organismu. Minerál působí jako ochranný štít pro štítnou žlázu a to jak pro její zdraví tak i funkci. V tomhle dobře působí spolu s jodem a chrání ji před volnými radikály a oxidačním stresem.

Podpora imunitního systému: Selen podporuje produkci imunitních buněk a zvyšuje jejich schopnost bojovat proti infekcím. Také působí jako antioxidant chránící buňky před škodlivými účinky stresu a jiných hrozeb. Tímto přispívá k udržení silného imunitního systému a pomáhá také ke snížení účinků těžkých kovů v organismu.

Prevence zánětlivých onemocnění: Protizánětlivé vlastnosti selenu pomáhají redukovat zánětlivé procesy v organismu. Přítomnost minerálu napomáhá udržet buňky v optimálním stavu a brání nadměrnému šíření zánětu. Tímto způsobem přispívá k omezení rizika vzniku zánětlivých onemocnění, včetně astmatu a jejích negativních projevů.

Zdraví srdce a cév: Přítomnost selenu v organismu pomáhá udržovat zdravý rytmus srdečního svalu a stejně tak udržuje i optimální krevní tlak. Kromě toho, látka působí na obnovu a udržování elasticity cévních stěn, což má za následek zlepšený krevní oběh a výrazně nižší riziko vzniku různých kardiovaskulárních problémů.

Ochrana pokožky a nehtů: Selen představuje významnou ochranu pro pokožku a nehty. Jeho antioxidační vlastnosti pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, které způsobují její předčasné stárnutí. Kromě toho má ochranný účinek minerálu vliv i na stav, vzhled a růst nehtů a udržuje jejich sílu a odolnost.

Zlepšení nervového systému: Minerál je nezbytný i pro správné fungování nervového systému, neuronů a pro přenos nervových signálů. Působí jako ochránce nervových buněk před poškozením a podporuje jejich regeneraci. Přispívá také k udržení optimální funkce nervového systému, ke kognitivním funkcím ak zlepšení stavu paměti.

Jak k užívání přes různé formy a doporučená denní dávka

Na správné množství selenu neexistuje univerzální doporučení, studie však ukazují, že optimálních účinků ve výše zmíněných oblastech dosáhnete při příjmu v rozmezí od 0,055 do 0,2 mg denně. To může být přes potraviny i přes doplňky.

Selen je dostupný v různých podobách. Kromě perorálních doplňků jej naleznete také v kosmetických produktech typu krémy, séra a tonizující vody, které napomáhají pevnosti i vyživování pokožky. Vnější použití se doporučuje každodenně a má hydratační účinky, zmírňuje záněty a má antioxidační vlastnosti pro pokožku i vlasy.

Doplňky jsou určeny k vnitřnímu užívání a podporují srdce, zpomalují procesy stárnutí, zvyšují energii a imunitu, zlepšují psychiku a paměť a snižují únavu.

Často jsou obohaceny o další vitamíny a minerály io rostlinné extrakty, což jim dává komplexní působení na zdraví celkově. Důležité je dívat se na doporučené dávkování, které je obvykle možné dlouhodobě i více měsíců a pravidelně každý den.

Výhodou těchto doplňků je jejich jednoduchá dostupnost, jelikož se prodávají bez lékařského předpisu. Lze je užívat i ve spojení s jinými doplňky, většinou platí, že se nemusíte obávat žádných negativních vedlejších účinků a ani kontraindikací. Selen se zároveň stále více využívá i ve speciálních doplňcích na podporu plodnosti.

Možné vedlejší a nežádoucí účinky, rizika a kontraindikace

Během užívání selenu je důležité být obezřetný a mít na paměti, že základem dosažení jeho prospěšných účinků je dodržování maximální denní dávky.

I když je selen nezbytný pro správné fungování organismu, jeho nadměrný příjem může způsobit nepříznivé reakce. Opatrní by měli být hlavně lidé s vážnějšími onemocněními srdečně-cévní soustavy a muži a ženy, kteří mají problémy s imunitou.

Zvýšená pozornost je na místě iv těchto případech:

 • pro děti do 3 let, těhotné ženy kojící ženy je užívání doplňků se selenem nevhodné, přičemž se to i na obalech doplňků často zmiňuje
 • když užíváte léky na ředění krve, srdce, imunitní systém, nervový systém nebo alergie, může selen ovlivnit jejich účinnost a poraďte se s lékařem
 • pozor i na perorální doplňky s obsahem selenu, může dojít k nadměrnému příjmu a nežádoucím účinkům, pro kosmetiku to standardně neplatí
 • osoby, které prodělaly závažná onemocnění srdce, nervového systému a měly problémy s krevním tlakem, by měly být také opatrné při užívání minerálu

Při užívání přípravků s obsahem selenu se mohou ojediněle objevit běžné vedlejší účinky typu žaludeční nevolnost, ztráta chuti k jídlu, dočasný průjem nebo mírné potíže s trávením. Samotné užívání selenu není však vůbec rizikové ani návykové. Výjimečné jsou i přecitlivělost či alergie, obvykle souvisí s jinými složkami doplňků.

Nejčastější dotazy o selenu a jeho účincích

Význam selenu spočívá v široké škále funkcí v organismu a to nejen pro sexuální život, ale i pro ten běžný. S tím souvisí zájem o tento minerál na internetových fórech, v diskusích nebo v komentářích, kde se muži i ženy ptají na různá témata.

Zde jsou ty dotazy, dotazy a komentáře, které jsou časté:

Jaké jsou hlavní příčiny nedostatku a jak tomu předejít?

Hlavní příčiny nedostatku selenu v organismu mohou být chudá půda v některých oblastech s nižším obsahem selenu a tedy omezený příjem ze stravy. Dalším faktorem je nezdravý jídelníček nebo užívání léků či látek, které tento minerál ve větší míře z těla odbourávají. Nejlepší prevencí je doplňování z vhodných potravin.

Jaké jsou příznaky nadměrného příjmu tohoto minerálu?

Nadměrný příjem selenu umí způsobit různé nepříjemnosti, jelikož tělo ho nedokáže tak rychle vyloučit, jako v případě některých vitamínů. Mezi projevy nadbytku minerálu patří zažívací potíže, nevolnost či průjmy. Navenek se zase mohou objevit vypadávání vlasů a problémy s nehty, kožní vyrážky nebo pocit zvýšené únavy.

Kdy uvidím první pozitiva po zahájení užívání selenu?

První účinky po zahájení užívání selenu můžete začít pozorovat během několika týdnů. Nejprve se dostaví navenek zlepšení vzhledu pokožky a vlasů, později zvýšená odolnost organismu vůči infekcím či lepší fungování štítné žlázy. Pokud jde o vliv na plodnost mužů a žen, tento účinek nastává po několika měsících.

Je užívání minerálu vhodné pro všechny věkové kategorie?

Ano, užívání selenu je vhodné pro všechny věkové kategorie a to jak pro muže, tak pro ženy. Selen je esenciální stopový prvek, který má důležitou roli v mnoha funkcích organismu, včetně období růstu či naopak zvýšeného rizika jeho oslabení. Cíleně by jej měli užívat zejména muži a ženy, kteří se snaží o zplození potomka.

Je lepší přijímat selen ze stravy nebo z doplňků výživy?

Příjem minerálu z potravin je nejvíce přirozený, ale přírodní doplňky jsou v tomto směru efektivnější. Důvodem je, že jsou koncentrovanější a jejich složení obsahuje více vstřebatelné a vyšší množství selenu. Navíc některé pomáhají speciálně na určité oblasti zdraví, například na podporu spermatogeneze a zvýšení šance otěhotnění.

Jak fungují doplňky s jeho obsahem a jejich charakteristika

Selen je důležitý minerál a bývá i součástí různých doplňků výživy, zvláště pokud jde o perorální tablety či kapsle. Podle zaměření existují dvě kategorie.

Prvním typem jsou všeobecné přípravky, včetně kosmetických výrobků. Zde se využívá jeho komplexní vliv na podporu celkového zdraví. Druhým jsou specifické doplňky a produkty, kde je selen součástí širšího složení a to na podporu plodnosti.

Pro tyto doplňky a přípravky platí tyto vlastnosti:

 • udržují optimální hladinu energie pro srdce a nervovou soustavu, což pozitivně ovlivňuje jejich celkové fungování a projeví se i na vitalitě
 • zvyšují energetickou produkci v buňkách, dodávají organismu potřebnou vitalitu na aktivní životní styl a redukují nežádoucí projevy únavy
 • využívají antioxidační vlastnosti minerálu a bojují proti volným radikálům, čímž chrání organismus před oxidačním stresem a rychlým stárnutím
 • některé z nich podporují tvorbu a kvalitu spermií mužů nebo pozitivně ovlivňují zdraví a zrání vajíček žen, čímž podpoří jejich plodnost.

V každém případě platí, že doplňky vynikají přírodním složením, které je doplněno io další vitamíny, minerály a zejména bylinné extrakty. Tím se synergicky posilují účinky selenu a to, aniž byste se obávali vážnějších vedlejších účinků nebo kontraindikací. Všechny složky jsou pro tělo přirozené a to i při dlouhodobém užívání.

Další výhodou je jejich snadná dostupnost bez nutnosti absolvovat vyšetření u lékaře nebo mít od něj předpis. Doplňky jsou schváleny i Úřadem veřejného zdravotnictví ČR a jsou laboratorně testovány, pro organismus tedy bezpečné a využitelné.

Selen jako podpora plodnosti v eJoy® Fertility

Příkladem využití selenu v doplňcích podporujících plodnost je renomovaná značka eJoy® a její přípravek Fertility. Ten je specifický navržen tak, aby byl účinný pro muže i ženy, kteří hledají přirozené a komplexní řešení plodnosti i potence.

Mezi nejdůležitější charakteristiky doplňku patří:

Komplexní složení: Přípravek disponuje komplexním složením, které zahrnuje pečlivě vybrané přírodní látky s vlastnostmi pro reprodukční zdraví. Patří sem Maca, Tribulus, Ashwagandha, Panax Ginseng, L-Arginin, zinek, koenzym Q10 a samozřejmě minerál selen. Společně působí na zlepšení na potenci a plodnost mužů i žen.

Účinky na plodnost mužů i žen: eJoy® Fertility je vyvinut s cílem podpořit a zvýšit plodnost u obou pohlaví. U mužů se podílí na tvorbě a kvalitě spermií, čímž zvyšuje šance na oplodnění. U žen zase zlepšuje zdraví a zrání vajíčka. Navíc podporuje také hormonální rovnováhu a zlepšuje prokrvení reprodukčních orgánů.

Dostupnost bez vyšetření nebo receptu: Přípravek je volně dostupný a nevyžaduje žádné vyšetření nebo předpis od lékaře. Zakoupit lze bez různých omezení přímo z pohodlí vašeho domova a to přes oficiální eshop značky. Celý proces objednání je rychlý, snadný a trvá jen pár minut, přičemž kurýr vám přípravek doručí až domů.

Jednoduché dávkování bez vedlejších vlivů: Díky perorální formě kapslí je užívání tohoto doplňku přesné. Jedna dávka obsahuje 2 tobolky, maximální denní dávka jsou 4 tobolky. Užívat je můžete ráno a večer, ideálně po jídle. Doplněk je vhodný pro všechny věkové kategorie a jeho užívání nemá žádné vážnější vedlejší účinky.

Zhodnocení, zkušenosti a jak nejlépe selen využít

Selen je výjimečnou esenciální látkou a minerálem s významným vlivem na zdraví mužů i žen. Jeho účinky jsou komplexní a neomezují se pouze na zdraví pokožky, srdce, nervového systému, štítné žlázy nebo obranyschopnosti. Jak u mužů, tak u žen totiž má pozitivní vliv i na jejich potenci, plodnost a šance na otěhotnění.

Zkušenosti v tomto směru ukazují, že účinnost minerálu je v tomto směru zásadní a zároveň i to, že organismus jej přirozeně produkuje v dostatečném množství pouze v mladém věku. Je proto nezbytné hledat externí zdroje, zejména vhodné potraviny.

Selen se nachází ve stravě živočišného i rostlinného původu, ale získat jeho dostatečné množství pouze z potravin pro maximalizaci účinků je velmi obtížné.

Máte-li zájem o zlepšení plodnosti a zvýšení šancí na početí, nejlepší je zaměřit se na jeho doplnění prostřednictvím speciálních přípravků. Mezi nejlepší značky v tomto ohledu patří i eJoy® Fertility vhodný pro muže i ženy bez ohledu na věk.

Tento doplněk obsahuje kombinaci unikátních extraktů Maca, Tribulus, Ashwagandha a Panax Ginseng ve spojení s L-Argininem, zinkem, selenem a koenzymem Q10. Takové složení působí synergicky na reprodukční systém mužů i žen a přípravek můžete používat dlouhodobě. Výsledkem je přirozená podpora plodnosti i potence.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě