• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Z čeho se skládá pohlavní soustava ženy a jaké jsou příznaky jejích problémů

ženské pohlavní orgány

Tak, jak u mužů, tak u žen je reprodukční soustava důležitá hlediska rozmnožování a plodnosti, ale také z hlediska kvality sexuálního života. Její fungování je přitom ovlivněno několika faktory, ať už jde o hormonální rovnováhu, nebo o celkový zdravotní stav. Stejně tak její funkčnost ovlivňuje další aspekty běžného života.

Ženská rozmnožovací soustava a její části

Pohlavní soustava u žen je tvořena vnitřními a vnějšími pohlavními orgány. Ty vnitřní, konkrétně vaječníky, vejcovody a děloha, jsou důležité hlavně pro reprodukční funkci, dokud vnější, kam patří pysky a klitoris, zas pro sexuální život.

Zatímco úkolem vaječníků je vytvořit prostředí pro dozrání a uvolnění vajíčka v době ovulace, ve vejcovodech a v děloze zas probíhá samotné oplodnění a uhnízdění oplodněného vajíčka pro vývoj plodu. Z hlediska sexuálního života jsou však důležitější samotná pochva a její části, konkrétně klitoris a stydké pysky.

Pokud jde o tuto část reprodukčního systému, tak:

  • klitoris je označován někdy i jako tzv. „Ženský penis“, protože v čase vzrušení má schopnost se zvětšit a to vlivem prokrvení
  • jedinečnou součástí pochvy je tzv. bod G, který je tvořen speciálním tkání s velmi vysokým stupněm inervovaných a vzrušivosti
  • dospělá žena má ve svých vaječníků od 300 do 500 vajíček, které se uvolňují během jejího reprodukčního života, jsou však již předem vytvořené

Problémy a nemoci a jejich příznaky

Správné fungování ženské pohlavní soustavy je nezbytné nejen pro zachování plodnosti, ale i pro zdravý sexuální život. Nakolik je však reprodukční systém poměrně složitý a komplexní, někdy není možné vyhnout se jeho problémům.

Zde jsou ty, které se vyskytují nejčastěji, spolu s jejich projevy:

Záněty a infekce: Nejčastějším typem onemocnění jsou záněty a infekce, hlavně na podkladě kvasinkových a mykotických původců. Tyto problémy se projeví výtokem z pochvy a její pálením, svěděním, zarudnutím a bolestí.

Neplodnost: Druhým vážným problémem ženského reprodukčního systému je neplodnost. Ta může nastat následkem neléčených infekcí a zánětů, ale mnohem častěji souvisí s narušením průchodnosti vaječníků a vejcovodů.

Frigidita: Problémem, který se týká již nejen samotné pohlavní soustavy, ale jde o komplexnější jev, je frigidita. Zjednodušeně řečeno jde o ztrátu libida, čili sexuálního apetitu, nejčastěji v souvislosti s hormony.

Anorgasmie: Za tímto pojmem se skrývá porucha dosažení vyvrcholení. Ta může být celková, nebo jen částečná, kdy má žena problém s dosažením orgasmu pouze při nějakém typu sexuálního styku.

Jak podpořit funkce a fungování reprodukčních soustav u žen

Na fungování i zdraví pohlavní soustavy u žen mají vliv několik vnitřní i vnější faktory. Působit na ně lze i preventivně, díky čemuž si udržíte zdravý sexuální život i plodnost vzhledem ke svému věku.

Zde jsou možnosti, jak to udělat:

Jídelníček: Pro podporu plodnosti i správné fungování celé pohlavní soustavě je důležité přijímat potraviny bohaté na některé živiny. Mělo by jít zejména o omega-3 nenasycené mastné kyseliny, fytoestrogeny, zinek, hořčík a vitamin C.

Životospráva: Mezi negativní faktory v rámci životosprávy, které je třeba maximálně utlumit, abyste co nejvíce podpořili svůj sexuální život, patří kouření, stres a alkohol. Pokud se dá, vylučte je zcela ze svého života.

Čaje a byliny: Mnohé bylinky a rostliny, ať už ve formě čajů nebo ve formě doplňků výživy, může také podpořit plodnost či sexuální apetit. Zkusit můžete řeřichu peruánskou, Damião, Muir Puama nebo pískavice.

Pohyb i odpočinek: Pro zachování co nejlepšího zdraví a stavu pohlavní soustavy je potřebný pravidelný pohyb, například chůze, plavání či běh. Důležité je však také dostatečně odpočívat, zejména pokud jde o spánek a regeneraci.

Užívání hormonální antikoncepce: Tento typ ženské antikoncepce je známý tím, že může u každé ženy individuálně ovlivnit hormonální hladinu. Pokud máte problém s libidem, vyzkoušejte změnit značku a typ, případně ji vysadit.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě