• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Zánět prostaty, jaké má příčiny a příznaky, jak se projevuje a jaká je jeho nejlepší léčba

prostata

Zánět prostaty patří mezi jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění v urologii u mužů. Prostata je přitom orgánem, který je důležitý nejen z hlediska vylučovací a reprodukční soustavy, ale především z pohledu plodnosti. V ní se totiž vytváří prostatický sekret, který je důležitý pro přežití a pohyb spermií v semeni.

Co je zánět prostaty a jaké má příčiny

Tak jako i jiné orgány a části pohlavní či vylučovací soustavy, i prostatu může postihnout zánět. Ten může mít akutní charakter, kdy probíhá poměrně rychle a velmi intenzivně, případně chronický, což je forma typická dlouhodobými a mírným průběhem.

O akutním zánětu se mluví tehdy, pokud trvá méně než tři měsíce, o chronickém, pokud trvá naopak déle. Většinou bývá zánět prostaty spojený i se zánětem dolních močových cest, protože do prostaty se dostává nejčastěji buď z močové trubice, nebo z močového měchýře. Pro vznik zánětu existuje řada příčin i rizikových faktorů.

Toto jsou ty příčiny a vlivy, které jsou nejčastěji:

  • nejčastěji bývá zánět prostaty spojený s bakteriální nebo virovou infekcí, která se sem dostane přes krev, lymfatické uzliny nebo močovou trubici
  • rizikovým faktorem je častý nechráněný pohlavní styk, kterým se může infekce přenést, stejně tak infekce močových cest
  • zanesení infekce hrozí i při invazivním zákroku do prostaty, toto riziko je ale poměrně nízké, problémem je také zadržována ejakulace
  • mezi další vlivy zvyšující pravděpodobnost zánětu patří nízká hladina testosteronu, chronické zvětšení prostaty a oslabení imunity

Příznaky spojené se zánětem a jak se projevuje

Pokud jde o projevy a symptomy zánětu prostaty, ty závisejí na průběhu a formy zánětu a jejich intenzita se může u mužů individuálně mírně lišit. Rozdíl je také mezi tím, zda je zánět akutní, kdy jsou příznaky rychleji, nebo chronický.

Zde jsou ty symptomy, které jsou nejčastěji:

Bolesti: Prvotním projevem zánětu jsou bolestivé příznaky a projevy. Zvláště v případě akutního průběhu zánětu prostaty dochází k rychlému nástupu bolesti a to v oblasti hráze nebo stydké spony. Bolestivost může objevovat i při močení, v průběhu onemocnění se může podle infekce i stupňovat.

Potíže s močením: Druhou kategorií častých příznaků jsou potíže a problémy během močení. V tomto případě dochází k častějšímu nutkání na močení, které je neodkladné, močení je namáhavější a častější, někdy může být proud moči slabší. Dostavit se může i pálení a řezání při močení.

Celkové a zánětlivé příznaky: Zánět prostaty se projevuje i typickými zánětlivými projevy, hlavně pokud jde o horečku, zimnici, třes, slabost či zvracení. Objevit se mohou i nevolnosti, vyšší srdeční frekvence, snížení krevního tlaku a bolesti zad. Objevit se může i hnis v moči nebo krev v ejakulátu.

Léčba zánětu prostaty

Pokud jde o léčbu zánětu prostaty, zde se kombinuje několik možností a způsobů, ať už jde o působení proti samotné infekci, jakož i symptomatické vlivy na zmírnění některých příznaků. Zanedbání léčby může vést k různým komplikacím.

Terapie spočívá v těchto prostředcích:

Antibiotika: Základem léčby zánětu prostaty jsou antibiotika, které působí přímo na infekci. Užívání antibiotik je dlouhodobější a obvykle trvá alespoň 30 dní, aby došlo k úplnému přeléčení zánětu. Antibiotika mají perorální formu, někdy se s nimi mohou podávat i nesteroidní léčiva a léky proti bolesti.

Podpůrné techniky: Na podporu lepší léčby zánětu prostaty se mohou využít i několik podpůrné techniky a metody. Jde například o masáž prostaty 2 až 3 krát za týden v případě chronické formě, častěji ejakulovaných, nepřipoutaného ejakulace při pohlavním styku nebo sedací koupele v teplé vodě, případně v bylinkách.

Režimová opatření: Pokud jde o režimová opatření nepřímo související s řešením zánětu, tady se dá působit hlavně nepřímo. Doporučuje se doplňování tekutin, pravidelné močení, zlepšení intimní hygieny a omezení negativních vlivů typu alkohol, kouření, kořeněná jídla či zatěžování oblasti prostaty zvenčí.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě