• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Ženská obřízka není totéž jako mužská, u nás je zakázána

ženské pohlavní orgány

Zatímco obřízka u mužů je považována z jistého hlediska i za prospěšnou, která může mít opodstatnění při některých problémech s uzdičkou či předkožkou, obřízka u žen je něco zcela jiného. Často bývá přirovnávána k té mužské, avšak jde o zákrok, který má úplně jiný charakter a jeho výsledkem je zhoršení, nikoli zlepšení sexuálního života.

Co je ženská obřízka a jaký má význam

Podobně jako u mužů, tak u žen představuje obřízka zásah do fyziologie vnějších pohlavních orgánů. Na rozdíl od té mužské, v případě ženské obřízky nejde o smysluplný zákrok prováděný takříkajíc s chirurgickou přesností.

Naopak, jde spíše o rituál negativního charakteru, který má několik významů:

  • důvodem pro obřízku bývá tisíciletý zvyk či tradice, ať už náboženského nebo kulturní povahy, které se přenášejí z generace na generaci
  • v mnoha kulturách nebo domácích kmenech, kde se praktikuje, se považuje za přechod z fáze dětství či dospívání do fáze dospělosti
  • v minulosti se hovořilo io zdravotních výhodách obřízky, například vůči infekcím a zánětům, vědecké poznatky a zkušenosti ale ukazují opak
  • v rámci kulturních zvyků bývá obřízka považována za výhodu, mnoho matek věří, že jejich dcery by si bez ní nenašli manžela
  • v některých zemích má obřízka i význam čistoty, protože klitoris zda některé vnější části ženských orgánů bývají považovány za vulgární

Nejčastěji se ženská obřízka provádí ve státech, zemích nebo oblastech severní, východní a západní Afriky. Jde hlavně o země jako Somálsko, Súdán, Dzib, případně některé oblasti a regiony Egyptu, Etiopie, Keni, Mali, Nigérie, Mauretánie nebo Senegalu. Ve více státech je obřízka u žen oficiálně zakázána, ale i tak se někde provádí.

Typy obřízky u žen

V závislosti na kultury, náboženství nebo země existuje více typů obřízky. Každý typ zahrnuje tak jiný rozsah samotného zákroku, jakož i jiný způsob provedení. Světová zdravotnická organizace rozeznává 4 nejčastější typy a to klitoridektómia, excize, infibulácia a čtvrtý typ, do kterého spadají veškeré další škodlivé zásahy.

V případě klitoridektómia jde o částečné nebo úplné odstranění klitorisu, který bývá považován za nejvíce „nečistý“, jelikož právě díky němu může žena nejjednodušší dosáhnout rozkoš. V nejmírnější případě dochází pouze k odstranění předkožky klitorisu.

Vážnějším zákrokem je excize, která zahrnuje nejen částečné nebo úplné odstranění klitorisu, ale i stydkých pysků. Nejčastěji jde o malé stydké pysky, vzácněji o ty velké. Nejtěžším je infibulácia, kdy přijde k zúžení poševního otvoru tím, že se nařežou a přemístí velké či malé stydké pysky.

Mezi další škodlivé zákroky aplikovány v oblasti ženských genitálií, které spadají do čtvrté kategorie, patří propichování, piercing, různé nařezávání nebo jiné nešetrné a doživotní zásahy. Většina ženských obřízek bývá navíc prováděna amatérský, bez umrtvení a v případě nejtěžších zákroků mnoho dívek při obřízce i umírá.

Ženská obřízka ve světě a u nás

Aby nevznikl mylný dojem, že obřízka u žen je spojena pouze s primitívnejšími tradicemi a nedostatkem vědeckých či odborných informací, je třeba říci, že se provádí prakticky po celém světě, akorát v menším měřítku. Amputace klitorisu byla například na území severní Ameriky prováděna běžně ještě na přelomu 19. a 20. století.

Tento zákrok byl tehdy zdůvodňován snahou o „léčbu“ neurózy či epilepsie, které měly souviset s nadměrným hromaděním sekretu právě na klitorisu. Pochopitelně, dnes je tato hypotéza vyvrácena, ale jde o dobrý ilustrativní příklad. Aktuálně je ženská obřízka ve většině vyspělých zemí tzv. západního civilizačního světa zakázána.

Objevují se však případy některých států, kde jsou četné komunity obyvatel z afrických zemí, kde se obřízka praktikuje, dokonce i na lékařské bázi. U nás se ženská obřízka neprovádí a je zakázána, protože je považována za mrzačení genitálií. Bohužel, zhruba v 30 státech po celém světě je tento zákrok stále běžným jevem.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě