• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

7 způsobů, jak doplnit testosteron a jaký je jeho význam u mužů pro sexuální zdraví

testosteron

Testosteron patří mezi nejznámější mužské hormony, je dominantním hormonem v jejich těle. Tvořit začíná již během nitroděložního vývoji, ve významnějším množství však zejména v pubertě. Naopak, zhruba od 25 až 30. roku života začíná jeho přirozená produkce klesat, u mužů ve středním věku ještě více. Jak ho tedy doplnit?

Význam testosteronu u mužů pro zdraví a sexuální život

Testosteron patří mezi androgenní steroidní hormony, které se tvoří zejména u mužů. V první řadě jde o hormon, který výrazně ovlivňuje mužské pohlavní znaky, což se projeví hlavně v období puberty, zejména na ztlušťování hlasu a mužské muskulatury.

Tvorba testosteronu je závislá od hypofýzy a její hormonů. Největší hladina testosteronu nastává v období od puberty zhruba do 25 až 30. roku života. Od tohoto období začíná klesat. To je také důvodem, proč jsou muži sexuálně nejvíce aktivní právě v tomto období, stejně i to, proč v tomto období mají nejvyšší výkonnost a psychickou odolnost.

Mezi nejdůležitější oblasti, kde má testosteron účinky, patří:

  • vývoj pohlavní soustavy a typických pohlavních znaků, zejména co se týče postavy, růstu varlat a penisu, růstu ochlupení nebo ztluštění hlasu
  • růst svalů nebo prevence jejich ztrátou, snížení tukové hmoty, podpora fyzické výkonnosti, posílení pohybové soustavy a zvýšení hustoty kostí
  • stimulace libida a zvýšení nebo udržování sexuálního apetitu, podpora tvorby spermií a vliv na plodnost celkově, podpora erekce a ztopoření
  • zlepšení psychické odolnosti a odolnosti vůči stresu, zvýšení mentální vitality, stimulace sebevědomí, zvýšení dominance a celkově průbojnosti

Nedostatek testosteronu v těle se projeví poklesem výkonnosti a síly, snížením vitality a v sexuálním životě i poruchami pohlavních funkcí, zvláště pokud jde o pokles sexuálního apetitu a zhoršení erekce. To je také důvod, proč je třeba testosteron doplňovat.

Jak doplnit testosteron a zvýšit jeho hladinu

V případě, že vám vyšli špatné výsledky spermiogramu, lékař vám obvykle navrhne podle konkrétního stavu možné řešení. Ne vždy a vše se dá řešit i v domácím prostředí či jednoduchými režimovými změnami, ale některé situace ano.

Zde je 7 ověřených způsobů a možností, jak víte testosteron doplnit:

Cvičení a pohyb: Jedním z nejlepších tipů, jak stimulovat přirozenou tvorbu testosteronu, je cvičení a fyzická aktivita. Musí však jít o intenzivní typ pohybu, například sprinty, cvičení zaměřené na sílu a rozvoj svalstva nebo HIIT tréninky ve fitness centru. Čím jsou trénink a aktivita výbušnější a intenzivnější, tím lépe pro testosteron.

Zdravé tuky v jídelníčku: Testosteron víte ovlivnit i tím, že budete ve svém stravování ve zvýšené míře konzumovat jídla a potraviny obsahující zdravé mastné kyseliny a tuky. Do jídelníčku zařaďte zejména vejce, hovězí maso, ryby, brokolici, avokádo, špenát, česnek, olivový olej, kokosový olej, mandle a para ořechy.

Vyhýbání se rizikovým potravinám: Naopak některá jídla, suroviny a potraviny třeba v jídelníčku minimalizovat, ať už z důvodu obsahu fytoestrogenů nebo proto, že omezují přirozenou tvorbu testosteronu v těle. Omezte konzumaci lněných semen, alkoholu a zejména piva, margarínu, sójových produktů, mléka a sladkostí.

Méně stresu a více odpočinku: Minimalizovat třeba také stres, který souvisí s hladinou hormonu kortizol a jeho vylučování je v protikladu s tvorbou a hladinou testosteronu. Dopřát si třeba také během dne iv noci více odpočinku a relaxu. Výzkumy ukázaly, že pravidelný a kvalitní spánek může zvýšit hladinu testosteronu až o 15%.

Byliny a koření: Pozitivní vliv na stimulaci testosteronu může mít i konzumace bylinek a koření v různých podobách. Mělo by jít zejména bylinky typu Tribulus Terrestris či Maca, které můžete zakoupit iv podobě čajů, co se týče koření, zde třeba dát přednost zázvoru nebo chilli, čili štiplavým druhém s termogenním účinkem.

Hotové přípravky a doplňky: Z hlediska koncentrace prospěšných vitamínů, minerálů, aminokyselin a jiných látek stimulujících testosteron mají nenahraditelnou úlohu hotové doplňky výživy a přípravky. Zaměřte se buď na ty, které jsou určeny speciálně pro fitness a sportovce, případně na komplexní produkty, kam patří například i eJoy®.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobené

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě