• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Co jsou fytoestrogeny, jejich účinky v menopauze či růst prsou a zkušenosti s nimi

zralá žena

Fytoestrogeny a období přechodu, to jsou dvě spojené nádoby. Klimakterium je u žen obdobím výrazných hormonálních změn. Nepříjemné projevy vznikají pro výrazný úbytek důležitého ženského hormonu estrogen a právě zde pomohou fytoestrogeny.

Využívají se jako přírodní alternativa estrogenu k jeho doplnění i stimulaci jeho tvorby. Jejich účinky však nesouvisejí pouze s menopauzou, pomáhají totiž i na poprsí a celkově sexuální apetit. Jak fungují, co to vlastně fytoestrogeny jsou, kde je lze nalézt a jaké mají účinky u žen? Zde jsou všechny důležité informace a zkušenosti s nimi z praxe.

Co jsou fytoestrogeny, jejich charakteristika a jak působí

Fytoestrogeny jsou přírodní látky rostlinného původu, které mají podobnou strukturu a účinek jako ženský pohlavní hormon estrogen. Největší skupinu fytoestrogenů tvoří isoflavony, k dalším velmi významným látkám patří i lignany a kumestany.

Primárně podporují správné fungování ženského organismu a to i tehdy, prochází-li určitými změnami souvisejícími s výkyvy či nedostatkem hormonů.

V současné době známe minimálně 300 druhů rostlin s obsahem fytoestrogenů. Složky, jako jsou isoflavony, lignany nebo kumestany, se nacházejí v malých množstvích v každém druhu ovoce či zeleniny z naší běžné stravy. Důležité je však vědět, ve kterých potravinách jsou ve vyšším množství a tedy mohou mít viditelnější účinky.

Rostlinné estrogeny se nacházejí i volně v přírodě a to v bylinkách, původně jako ochrana před býložravými zvěřemi. Rostliny tyto hormony vylučují a tak snižují plodnost zvířat, která se jimi živí, takže takovým stylem chrání sama sebe.

Fytoestrogeny jsou známé hlavně díky schopnosti chovat se jako estrogen v těle ženy. Zde se vážou na estrogenové receptory a přestože nemají chemickou strukturu. Následně pomáhají spustit hormonální procesy, ať už jde o řešení negativních projevů menopauzy, srdečních onemocnění a mnoho dalších. Jejich působení je přirozené.

Jaké jsou jejich účinky na libido, růst prsou nebo v menopauze?

Účinky rostlinného estrogenu jsou v ženském organismu poměrně široké. Přestože jsou pro tělo přirozené, při jejich zvýšené konzumaci je vhodná konzultace s lékařem a to ohledně interakcí. V principu jsou však fytoestrogeny pozitivní a prospěšné.

Zde jsou nejčastější a nejdůležitější účinky, jaké mají:

Hormonální rovnováha: Hormony jsou přirozenou součástí organismu u žen a pro jeho plnohodnotné fungování je nutná hormonální rovnováha. Ženy zažívají největší výkyvy hormonů v době menopauzy a těhotenství. Jde zejména o snížení estrogenu, jehož hladinu lze podpořit právě fytoestrogeny a jejich doplněním.

Sexuální apetit a libido: Je všeobecně známo, že ženy v období klimakteria nemají takovou sexuální touhu, jako dříve. Může zato výrazný pokles ženského hormonu estrogen. Jeho kolísáním ztrácí žena sexuální touhu, apetit a potěšení z milostných radovánek. Právě zde pomohou fytoestrogeny, ale nejen v tomto období, ale i jindy.

Zmírnění příznaků menopauzy: V době menopazy je největší problém právě nerovnováha hladiny hormonů a to estrogenu vůči těm ostatním. V přechodu právě proto pomůže nastolení zdravé hladiny, která zmírní negativní symptomy. Fytoestrogeny mohou zmírnit návaly horka, nespavost, únavu a také problémy s pokožkou.

Zmírnění příznaků PMS: Více než polovina žen trpí každý měsíc strašákem známým jako premenstruační syndrom. Je to jev, který vzniká po ukončení ovulace, tedy přibližně 2 týdny před menzesem. Doprovázejí ho bolest v podbřišku, změny nálad i únava. Přírodní fytoestrogeny pomáhají zmírnit intenzitu právě těchto projevů.

Růst a pevnost prsou: Velikost ženského poprsí je podmíněna mnoha faktory. Jde zejména o genetiku, rozložení tuku v těle ženy a množství hormonů estrogenu, progesteronu a prolaktinu. Doplňování fytoestrogenů se ukazuje jako výborný přírodní prostředek, který podporuje růst a zpevnění ženského poprsí zcela přírodní cestou.

Psychická vitalita: Výrazný nedostatek estrogenu v organismu ženy má za následek mnoho nepříjemných projevů a jedním z nich bývají i psychické potíže. Patří sem vnitřní stres, napětí, podrážděnost, citlivost, úzkost, deprese a časté změny nálad. S pomocí rostlinných estrogenů dokážete všechny projevy utlumit na minimum.

Další účinky na organismus: U žen se vyskytuje onemocnění osteoporóza častěji, než u mužů. S přibývajícím věkem se také snižuje vstřebatelnost vápníku a tak vzniká riziko zlomenin. Fytoestrogeny díky množství isoflavonů oba tyto jevy zmírňují. Jsou dobré i pro prevenci rakoviny prsu pro jejich antikarocinogenní účinek.

Jsou s nimi spojena nějaká rizika nebo nežádoucí účinky?

Fytoestrogeny mají poměrně široké a komplexní účinky, ale v některých případech je třeba si dát pozor i na ty méně žádoucí. Hodně závisí na formě a množství.

Pokud je třeba některé speciálně zmínit, jsou to hlavně:

 • studie ukazují, že některé přírodní estrogeny snižují u mužů a zvířat plodnost, přičemž při vyloučení této stravy došlo k obnově plodnosti
 • podle některých informací mohou tyto látky při dlouhodobém užívání způsobovat hormonální poruchy, ale toto tvrzení nebylo ještě ověřeno
 • také pomáhají s prevencí a léčbou jistých typů rakovinových nádorů, ale ne všechny a ne na všechny druhy, nemají tedy 100% účinnost
 • některé formy přírodních fytoestrogenů mohou způsobit nadměrné přibírání i obezitu, tento účinek je proto třeba ve vyšší míře sledovat

Vědcům se mnoho ze zmíněných projevů nepodařilo zcela potvrdit a ani pochopit mechanismus jejich účinku. Pokud se však pro rostlinné estrogeny rozhodnete, nemusíte mít obavy, důležitá je kvalita jejich původu a zejména správné dávkování.

Kde fytoestrogeny najít? Potraviny, bylinky i pilulky

Fytoetrogeny se nacházejí ve velkém množství ve stravě rostlinného a živočišného původu, které jsou i součástí našeho jídelníčku. Doplnit je můžete také přes speciální volně prodejné a 100% přírodní doplňky nebo přes čaje obsahující některé byliny.

Co se týče nejlepších zdrojů právě pro ženy, jedná se o:

Sója: Díky svým účinkům má dnes sója využití jak v medicínském, tak v potravinářském průmyslu. Obsahuje obrovské množství fytoestrogenů, které jsou pro tělo ženy významnou alternativou přírodního estrogenu. Sáhnout můžete i po produktech ze sóji, například tempehu, ale pozor na to, aby šlo o zdravý způsob úpravy.

Semínka: Dalším užitečným zdrojem přírodních fytoestrogenů jsou semínka. Pozor, toto tvrzení však neplatí pro všechny druhy, řeč je pouze o chia, sezamových a lněných semínkách. Obsahují lignany, které podporují hormonální rovnováhu a hladinu estrogenu v těle, kromě toho také mnoho omega-3 kyselin a minerálů pro libido či plodnost.

Ořechy: Fytoestrogeny se nacházejí ve větším množství i v ořeších. Jde hlavně o vlašské ořechy, pistácie, mandle a arašídy. Vyjmenované druhy jsou bohaté i na jiné živiny, než rostlinné estrogeny, které jsou pro ženské tělo prospěšné. Takto doplníte zdravé tuky, aminokyseliny, omega mastné kyseliny a z minerálů zinek či hořčík.

Ryby a mořské plody: Mořské plody a ryby jsou skvělým zdrojem doplnění živin, které organismus potřebuje. Na hormonální soustavu jsou nejlepší losos, mořské ryby, ústřice nebo humři. Při jejich dlouhodobé konzumaci bude vaše hladina hormonů optimální a produkce estrogenu zvýšená, navíc je zde i mnoho aminokyselin a minerálů.

Zelenina a ovoce: Nejvíce přírodního estrogenu z zeleniny se nachází v mrkvi, batátech, rajčatech a ve špenátu. Uvedené druhy pomáhají ke zlepšení hladiny estrogenu v těle a obsahují mnoho důležitých minerálů a vitamínů, včetně vitamínů D či zinku. Z ovoce jsou nejlepšími zdroji švestky, jablka, jahody a meruňky.

Hormonální jóga: Na podporu hormonální rovnováhy obecně doporučujeme zkusit i speciální sérii cvičení tzv. . hormonální jógy. Jedná se o cviky zaměřené na stimulaci vaječníků, štítné žlázy, nadledvinek a hypofýzy, které můžete procvičovat i dlouhodobě a po celý rok. Pomoci může i na prokrvení pánve nebo duševní rovnováhu.

Bylinky: Existuje celá řada bylin, které jsou součástí přírodní léčby a příznivě podporují hladinu estrogenu v těle ženy. Bylinky bohaté na fytoestrogeny pomáhají při projevech menopauzy, menstruačních poruchách a udržují optimální hladinu hormonů. Zaměřte se na Macu, Ashwagandhu, Damiánu, Angeliku, Hloh nebo Vitex.

Doplňky výživy: V současné době je na trhu obrovské množství přírodních doplňků, které mají rostlinné složení. Mohou buď obsahovat bylinné zdroje fytoestrogenů, nebo být také obohaceny minerály a vitaminy, které podporují fytoestrogenní účinek rostlinné složky. Určeny jsou pro ženy na podporu libida a na potíže v menopauze.

Nejčastější dotazy o fytoestrogenech a jejich účincích

Fytoestrogeny jsou v dnešní době poměrně novým a zároveň velmi populárním fenoménem. Některé ženy by jejich příznivé účinky nevyměnily za nic na světě, jiné zase naopak ještě mají k těmto látkám nedůvěru Vidno to iv online diskusích a tématech.

Toto jsou otázky a dotazy, které ženy řeší asi nejvíce:

Jakým způsobem lze zjistit, zda je estrogenu v těle málo?

Prvním nepřímým projevem nedostatku estrogenu u žen je pokles libida a typické ženské problémy. Jde o menstruační poruchy, změny nálady, projevy menopauzy či poruchy s pletí a vlasy. Podle těchto projevů by měl lékař v rámci vyšetření řešit odběr vzorku krve a z ní se na základě laboratorních testů určí hladina estrogenů.

Které faktory negativně ovlivňují jeho tvorbu?

Je mnoho faktorů, které mohou produkci estrogenu v organismu žen výrazně omezovat. Nejčastěji se však jedná například o období kojení, při poruchách štítné žlázy nebo případně při poklesu aktivity vaječníků. K dalším negativním faktorům patří kouření, nadměrné pití alkoholu, nesprávná životospráva i způsob životního stylu.

Jakým způsobem lze ještě zvýšit jeho hladinu?

Pro začátek je určitě nejvhodnější sestavit si přiměřený jídelníček z potravin uvedených výše. Také byste neměli zapomínat ani na dostatečný příjem tekutin a to zejména bylinných čajů. Vyhýbejte se stresu, který může hladinu estrogenu snižovat přes působení kortizolu. Naopak intenzivní cvičení podporuje jeho přirozenou tvorbu.

Pomáhají fytoestrogeny i proti výskytu akné?

Jednou z několika možných příčin akné může být i nadměrná tvorba testosteronu v těle ženy a pokles estrogenu. Dodatečný příjem přírodního estrogenu by tento nepříjemný jev mohl výrazně zmírnit a existují studie, které byly zaměřeny na vliv fytoestrogenů v případě akné. Důležitý je zdravý a hlavně pravidelný pitný režim.

Existují potraviny, které hladinu estrogenu snižují?

Pokud je řeč o potravinách, které tvorbu estrogenu výrazně snižují, patří tam zejména ty nezdravé a zároveň oblíbené. Konkrétně na tom mají největší podíl fast foody a různé druhy polotovarů. Tyto potraviny obsahují látky, které negativně ovlivňují tvorbu tohoto ženského hormonu a navíc jsou nezdravé i pro pohlavní systém.

Jak fungují přírodní doplňky a jaké mají účinky v praxi

Přírodní doplňky jsou u žen stále známější a populárnější. Díky svému rostlinnému složení, které může být obohaceno minerály a vitamíny, mají jedinečný účinek na organismus a jedná se o výborný způsob, jak jej podpořit přirozeně.

Jak fungují přírodní doplňky s fytoestrogeny u žen?

 • kombinace kvalitních bylin, minerálů a vitaminů pomáhá na negativní projevy menopauzy, například návaly horka, nespavost a změny nálad
 • jedinečné rostlinné složení má schopnost optimalizovat hladinu hormonů a tak upravit menstruační cyklus nebo potíže s ním spojené.
 • pomáhají i na podporu ztracené sexuální touhy u žen, zvyšují vitalitu, sexuální energii a více podporují prokrvení pohlavní soustavy
 • organismu dodávají potřebnou energii pro každodenní aktivity, podporují regeneraci těla a pomáhají odbourat stres a zlepšit i kvalitu spánku

Výhodou těchto doplňků je dostupnost, aniž byste museli jít za lékařem a absolvovat nějaké vyšetření či mít od něj předpis. Při výběru kvalitního produktu a jeho dlouhodobém a pravidelném užívání docílíte opravdu výrazného zlepšení pohlavního zdraví a to i kvůli koncentrovanému obsahu fytoestrogenů z rostlinných extraktů.

ejoy femina

ejoy femina

eJoy® Femina speciálně pro ženy ak doplnění fytoestrogenů

Příroda je pomocníkem člověka již celá staletí. Rostliny, které podporují pohlavní soustavu žen, jsou základem složení 100% přírodního produktu eJoy® Femina.

Tento doplněk je vyroben speciálně pro ženy, které mají problematický průběh menopauzy, menstruace a různé jiné potíže spojené s pohlavní či hormonální soustavou. eJoy® Femina je k tělu šetrný obsahuje i množství přírodních fytoestrogenů.

Účinky eJoy® Femina na organismus jsou komplexní:

 • kombinace rostlinných složek zmírňuje projevy menopauzy
 • mix vitamínů podporuje menstruační cyklus a také průběh
 • byliny optimalizují hormonální činnost a hladinu hormonů
 • účinně zmírňuje negativní projevy PMS a potíže s mensesem
 • efektivně účinkuje na zlepšení a kvalitu spánku i změny nálady
 • podporuje také sexuální život a zdraví a to stimulací libida

Doplněk má pozitivní účinky i na celkové zdraví vlasů, pokožky těla, nehtů a pleti. Složení přírodního doplňku sestává z kvalitních bylin, minerálů a vitaminů, které jsou pro správné fungování organismu ženy důležité. Konkrétně jde extrakty rostlin Maca, Kotvičník, Damiána a Ashwagandha, vitamíny C, B6 a E i minerál Zinek.

Obavy z negativních účinků nemusíte díky přírodnímu složení vůbec mít. Rostlinné extrakty mají vysokou kvalitu a jejich cílem je přirozeně doplnit fytoestrogeny. Pokud vás produkt zaujal, koupit jej víte bez receptu v oficiálním eshopu značky.

Jaké jsou zkušenosti s fytoestrogeny a jejich účinky u žen

Výrazný pokles ženského hormonu estrogenu je problém, který by měla každá žena řešit co nejdříve. Existují případy, kdy hladina pohlavních hormonů klesá naprosto přirozeně. Toto období bývá často spojeno s poklesem libida a pohlavního zdraví.

Výrazně snížení produkce estrogenu v organismu vzniká zejména v období klimakteria a menopauzy. Více než polovina žen má zkušenosti s negativními projevy menopauzy, které jim v mnoha případech znemožňovaly aktivity každodenního života. Jejich zkušenosti naznačují, že úprava stravy dokáže hladinu estrogenu stimulovat.

Pokud úpravu jídelníčku doplníte omezením negativních faktorů, jako jsou nedostatek pohybu, kouření cigaret nebo nadměrné pití alkoholu, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Zkušenosti však ukazují, že významné jsou také fytoestrogeny.

Kromě potravin, které je obsahují, doporučujeme pro efektivnější výsledky sáhnout i po přírodních doplňcích výživy. Ty obsahují rostliny s obsahem fytoestrogenů v silnější koncentraci a jedním z nejlepších přírodních produktů pro ženy, který je certifikován i Úřadem veřejného zdravotnictví ČR, je přípravek eJoy® Femina.

Ženy si v životě procházejí obdobím, kdy je tělo dokáže potrápit, nicméně důležité je vždy najít řešení. Právě dlouhodobé a pravidelné doplňování fytoestrogenů se ukazuje jako přirozená a přírodní cesta pro zmírnění mnoha ženských potíží!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě