• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Co znamená zvětšená prostata, jaké má projevy a jaká je její léčba

prostata

Prostata je svou velikostí nenápadným orgánům, ale z hlediska významu jde o důležitou součást pohlavní soustavy u mužů. Prostatický sekret, který se v ní tvoří, je totiž důležitý pro pohyblivost spermií a tedy i pro plodnost. Právě z toho důvodu je třeba si všímat zdravotní stav a fungování prostaty, zvětšení obvykle nevěstí nic dobrého.

Co je prostata, jaká je její funkce a co znamená zvětšení

Prostata, nazývaná také předstojná, je žláza ve tvaru ořechu, která je uložena na dně pánve a těsně pod močovým měchýřem. Jde o žláznatý orgán, který má velikost okolo 3 až 4 centimetrů a hmotnost 20 gramů, což jsou průměrné hodnoty u zdravého muže.

Prostata během dospívání u chlapců postupně dorůstá a zvětšuje se, standardně do doby dosažení puberty. V prostatě se nachází okolo 50 žlázek, které tvoří prostatický sekret. Ten má kyselé pH a objemově tvoří asi třetinu ejakulátu. Úkolem tohoto sekretu je vytvářet optimální prostředí pro spermie, následkem čehož mají dostatečnou pohyblivost.

Zvětšení prostaty v pozdějším věku může být následkem hlavně dvou stavů:

  • prvním je benigní zvětšení prostaty, které obvykle nastává u mužů ve vyšším věku a souvisí s hladinou hormonu testosteron, který se přeměňuje na dihydrotestosteron
  • druhým je zvětšení prostaty následkem nádoru rakovinového typu, což je již nebezpečnější, protože může dojít k pronikání do jiných okolních tkání

Příznaky a projevy spojené se zvětšenou prostatou

Vzhledem k tomu, že prostata se nachází v těsné blízkosti močového měchýře i dolních močových cest, se zvětšení projeví právě problémy a projevy souvisejícími s močením. Zvětšení prostaty totiž vytváří tlak na močovou trubici.

Výsledkem tohoto tlaku jsou hlavně následující příznaky:

Obtíže se začátkem močení: Vzhledem k zmíněný tlak je typickým projevem zvětšení prostaty problémový začátek močení. Je totiž třeba vyvinout větší sílu na úvod a nějaký čas trvá, než začne muž močit.

Problémové močení: Různé problémové projevy se vyskytují i ​​během močení. Proud moči je oslabený a občas přerušovaný, což je způsobeno právě zmíněným tlakem na močovou trubici, objevit se mohou také bolesti a na konci pocit neúplného vyprázdnění se.

Inkontinence: Velmi častým a typickým projevem spojeným se zvětšením prostaty je i inkontinence. Ta nastává například po skončení močení, kdy přijde ke kapání moči na spodní prádlo. Únik moči může objevovat iv noci.

Řešení a léčba zvětšené prostaty

Pokud jde o léčbu zvětšené prostaty, ta se může soustředit na dvě věci. První je příčina samotného zvětšení, druhou symptomy související s močením a jejich utlumení. Kromě léků na předpis, které indikuje lékař, je možné udělat i další opatření.

Mezi ty, které jsou nejúčinnější, patří:

Omezení negativních faktorů: Prvořadé, co tebe udělat při řešení zvětšení prostaty, je omezení vlivů, které mohou daný stav zhoršit. Vyvarovat se proto třeba kouření, alkoholu, stresu a také nadměrné fyzické námahy, která může zhoršit močení.

Změny v jídelníčku a pitném režimu: Chcete-li zlepšit stav močové soustavy a průběh močení, třeba se vyvarovat dráždivých jídel a nápojů, hlavně koření a kofeinu. Do jídelníčku naopak zařaďte libové maso, ořechy, rajčata, nízkotučné mléko a meloun.

Cviky na posílení pánevního dna: Součástí zlepšení kontroly nad močením by mělo být i cvičení, ideální jsou Kegelovy cviky určeny k posílení svalstva pánevního dna. Cvičení by mělo být dlouhodobé a pravidelné, výsledky se totiž dostaví až s odstupem času.

Změna životosprávy: Součástí řešení by měla být i změna životosprávy. Důležité je omezení příjmu tekutin večer, což způsobí snížení nucení na močení, ale také zařazení pravidelného pohybu a sportovních aktivit méně náročného charakteru.

Přírodní prostředky: Na zdravý průběh močení nebo zvětšenou prostatu pomáhají i několik bylinky, například Saw Palmetto. Ty lze zakoupit v sušené formě a udělat si z nich čaj, rostlina je však také součástí tablet, například i značky 10.

Zdieľajte:

Komentáre

Je mi 51 let a cca. 2 měsíce jsem byl nucen často v noci na toaletu. Proud se mi zdál mírnější a po močení mi vždy zůstalo pár kapek ve spodním prádle. Tak jsem se rozhodl navštívit lékaře, který mi diagnostikoval zvětšenou prostatu. Dostal jsem léky
Tamaulosin 0,4 mg a po 4 dni užívání jsem zjistil, že při vyvrcholení je ejakulát pouze pár kapek. Je potřeba změnit lék ? Ještě bych měl dodat, že jsem před 12 lety byl diagnostikován a operován – semenom, odstranili mi pravé varle a podstoupil jsem 21 ozáření. Jak dál postupovat? K lékaři jsem objednán až za tři měsíce. Ještě jen dodám, že proud moči již po 4 dnech užívání tohoto léku je silný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě