• eJoy® - oficiální prodejce pro Českou republiku
logo eJoy®

Kegelovy cviky mají účinky nejen pro ženy, ale i pro muže

Kegelovy cviky

Arnold Kegel byl americký gynekolog, který se zabýval poporodní inkontinencí. Výsledkem jeho zkoumání bylo cvičení, které svou jednoduchostí někdy zvedá obočí, ale podle zkušeností mu výsledky upřít nelze. Cvičení původně určené k nápravě anatomických problémů a poruch po porodu je dnes Jedním nejpopulárnějších na světě.

Technika cvičení

Kegelovy cvičení je určeno k posílení svalstva pánevního dna. U žen se využívá někdy už před porodem, zvláště pokud má jít o klasický vaginální porod, ale hlavně po něm. Tyto svaly totiž řídí mimo jiné udržení moči a právě po porodu jsou natolik oslabené, že může přicházet k selhání jejich funkce a k úniku moči.

Samotný cvik má poměrně jednoduchý průběh:

  • sedněte si nebo si lehněte, ale v každém případě se snažte celé tělo co nejvíce uvolnit, nebuďte strnulí a zůstaňte chvilku v klidu
  • pak se snažte vědomě lokalizovat svaly, kterými chcete zastavit moč, když jste běžně na WC, nebo když vám třeba na malou potřebu, ale chcete ji oddálit
  • stáhněte nyní tyto svaly, ale pouze ty, ne hýžďové, břišní či stehenní, přičemž při stažení by měl nastat jejich pohyb jakoby nahoru
  • po stažení se snažte 5 až 10 sekund vydržet v nové pozici a potom svalstvo uvolněte, po krátké 5 sekundové přestávce postup opakujte

Toto cvičení mohou dělat tak ženy, tak muži. Nejdříve se vám nebude dařit vydržet v poloze s napjatým svalstvem delší dobu, chce to však jen praxe. V rámci jednoho cvičení opakujte sevření a uvolnění svalstva 10 krát.

Během cvičení nesmějí být břicho a ani boky napnuté a důležité je správné dýchání. Při stažení svalstva se nadechněte, ale během jeho vědomého napnutí pokračujte výdechem a nádechem. Po uvolnění by měl přijít výdech. Postupem času můžete toto cvičení opakovat i vícekrát během dne, nejvýše však třikrát za den.

Kegelovy cviky pro ženy

Ženy využívají Kegelovy cvičení především po porodu, ale není to jediné pozitivní působení, které cviky mají. Posílení svalstva na dně pánve má také benefity iv jiných oblastech, které nemusí s ochabnutím svalstva vlivem porodu vůbec souviset.

U žen se proto Kegelovy cviky hodí pro tyto případy:

Podpora kontroly močení: Prvořadým cílem pochopitelně zůstává poporodní podpora pevnosti a ovládání svalstva pánevního dna a to za účelem lepší kontroly močení. V tomto ohledu je cvičení v rámci boje s únikem moči po porodu nenahraditelné.

Podpora orgánů a svalstva pánve: Cvičení posiluje nejen lepší sevření svalstva při zastavení močení, ale i celkově svaly pánve, což se projeví jejich lepším fungováním. Stejně tak podporuje orgány v pánvi, hlavně dělohu a její správnou polohu.

Formování zadečku: Velkým plusem, který toto cvičení v případě adekvátního provedení má, je vliv na svalstvo nejen na dně pánve, ale i na zadečku. Pravidelným cvičením, především v poloze vleže, tak víte vyformovat i své pozadí.

Kegelovy cviky pro muže

Zatímco u žen je smyslem cvičení posílení svalů pro lepší kontrolu močení, byť u nich má širší využití, u mužů má mnohem více pozitivních efektů primárně pro kvalitu sexuálního života. Zajímavým je však i vliv na predstojnú žlázu.

Zde jsou tři nejdůležitější pozitivní efekty Kegelova cviků pro muže:

Podpora erekce: Během cvičení si procvičujete nejen svaly pánevního dna, ale i lepší proudění krve do pohlavního údu, což zlepšuje erekci a její udržení. Cvičením stejně tak posilujete vzpřímení a vztyčení penisu, což má také pozitivní vliv na jeho tvrdost.

Lepší kontrola ejakulace: Po standardních kondomech jsou druhou nejčastější volbou voňavé kondomy s různým barevným provedením, někdy dokonce i svítící ve tmě. Mohou mít různou aroma či příchuť, nejčastěji ovocnou, čokoládovou nebo mentolovou.

Fungování prostaty a močových cest: V neposlední řadě má cvičení iu mužů pozitivní vliv na stav a fungování močové soustavy a močových cest. Zlepšení pružnosti svalstva pánevního dna pomůže i prostatě, která s v jeho blízkosti nachází.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Certifikace

Úřadem veřejného
zdravotnictví

Garance

vrácení peněz za
neotevřená balení

Vyrobeno

v Evropě
(Slovenská republika)

Diskrétní

doručení
balíku

Doprava zdarma

pro více než 1 balení
přes Zásilkovnu

100% přírodní

produkt v nejvyšší
kvalitě